Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Sokak Fotoğrafçılığı İçin Mekan Önerileri

Her Sokakta Farklı Yaşamları Kadrajınıza Sığdıracağınız Mekanlar İçin Yazıyı Okuyun!

İki kıtayı bir araya getiren her köşesinde ayrı bir güzellik bulunduran her tepesinde ayrı bir kulesi ve camisi ile sizi selamlayan İstanbul, muhteşem ve ihtişamlı yapısı ile sokak fotoğrafçıların gözede şehirlerinden biri oldu. Muhteşem kültür zenginlikleriyle, çok farklı ırklara ev sahibi etmesiyle herhangi bir sokağında bile sokak fotoğrafçılarına çok iyi malzemeler çıkabiliyor. Çekim yapmak isteyen ve çekim yapacak yere, mekâna karar veremeyen ya da yanı banışında bulunan güzelliklerin farkında olamayan sokak fotoğrafçıları için fotoğraf çekilecek mekânları için sıraladık.

İstanbul’da Sokak fotoğrafı çekecek mekânlar:

1.Şehir Hatları Vapuru

İki kıtanın bir araya geldiği konumda olan İstanbul’da vapurları kullanarak iki kıta arasında gidip gelirken Topkapı sarayı, kız kulesi, Boğaziçi köprüsü, galata kulesi gibi muhteşem tarihi yapılar ve manzaraları kadrajınıza takılabilecek olan şehir hatları vapuru fotoğraf çekilecek yerler arasındadır.

 Vapur yolculuğu sırasında martıların simit yerken ki görüntüsünü, vapur seyahati yapan kişilerin anlık yakalanan görüntüleri gibi ilginç ve çarpıcı anları yakalayabilirsiniz.

2.Büyük Çekmece Köprüsü

Diğer adı ile Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü İstanbul’un Büyükçekmece semtinde bulunmaktadır. Farklı mekân arayışında olan sokak fotoğrafçıları için fotoğraf çekilecek yerler arasında iyi bir seçenek olabilir Büyükçekmece köprüsü. Büyükçekmece köprüsü akşam ve günsüz apayrı güzelliklere sahip.

Bu muhteşem fotoğrafları elde edebileceğiniz köprünün etrafında turistik değere sahip olan Sokulu Mehmet Paşa Camii, Kurşunlu Han ve Kanuni Sultan Süleyman çeşmesi gibi kadrajınızda hayat verebileceğiniz tarihi güzellikler var. Sokak fotoğrafçıları için iyi tercihler arasında olan Büyükçekmece köprüsünü fotoğrafladıktan sonra çeşitli kafelerde dinlenme imkânına da sahipsiniz.

3.Süleymaniye

İsmini 1500’lü yıllarda Osmanlı Padişahı Sultan Süleyman’ın Mimar Sinan’a yaptırdığı Süleymaniye Camii ve Süleymaniye Külliyesinden almaktadır. İstanbul’un Fatih ilçesinde yer alan Süleymaniye, Sokak fotoğrafçılarına bolca malzeme sunan bir yerdir.

Süleymaniye sokakları, tarihi yapısı ve evleriyle sokak fotoğrafçılarının gidip çekim yapması gereken yerlerden biridir. Süleymaniye’ye fotoğrafçılık kurslarının düzenledikleri gezi programlarına katılarak gidebilir, fotoğraf çekimleri konusunda kendinizi aydınlatabilirsiniz.

4.Balat

İstanbul ilinin fatih ilçesinde yer alan balat amatör, profesyonel hemen hemen birçok fotoğrafçının ve fotoğrafçılık kurslarının uğrak noktası haline geldi. Fotoğrafçılara çok güzel malzemeler sunan bu semte hiç gitmemiş olan sokak fotoğrafçılarının kesinlikle gitmesi gerekir.

Fotoğraf çekmeyi seven, fotoğrafçılar ve sokak fotoğrafçılarının muhakkak görmesi gereken mekânlardan biri de Balat’ın içinde yer alan Fener Rum Erek Lisesidir. Bu liseyi görmeden balattan ayrılmamanızı tavsiye ederiz.  

5.Haliç Metro Köprüsü

Fotoğraf çekilecek yerler arasında yer alan Haliç Metro Köprüsü Fotoğrafçılar için çekim yapacak çok güzel bir konumdur. İster Haliç Metro Köprüsünü fotoğraflayabilir isterseniz köprüden çevreyi görüntüleyen muhteşem manzarayı kadrajlayabilirsiniz.

Birçok kurguyu yapabileceğiniz bu konum fotoğraf çekilecek yerler arasında listenizin ilk sıralarında yer alabilir.

6.Makaracılar Caddesi Karaköy

Fotoğraf çekilecek yerler arasından biride İstanbul’un Beyoğlu İlçesinde yer alan makaracılar caddesi özellikle sokak fotoğrafçılarının uğraması gereken yerlerden biridir.

Sokak fotoğrafçılarının dar sokakta bulunan bu caddede işçilerin, esnafların, hırdavatçıların anlık görüntülerini yakalayabilir ve etkileyici kompozisyonlar yaratabilirler.

7.Üsküdar

Fotoğraf çekilecek yerler arsında yer alan Mimar Sinan’ın muhteşem eseri Mihrimah Sultan Camii’ne ev sahipliği yapan Üsküdar bunun yanında birçok tarihi yapı, cami ve türbeleri bünyesinde barındırıyor. Üsküdar deyince akla ilk gelen şeylerden biride kız kulesi tabi ki.

Fotoğrafçıların ve fotoğrafçılık kurslarının çokça tercih ettiği gerek sabah gerekse gece çekimleri için ziyaret ettiği Üsküdar göz kamaştırıcı fotoğraf çekimler yapmak için çok güzel bir adres. Makinesini doğru kullanan ve çekim tekniklerine hâkim olanlar Üsküdar sahilde olağan üstü fotoğraflara sahip olacaklar. Ayrıca Sadece Sokak fotoğrafçılığı için değil düğün fotoğrafçılığında dış çekim mekânları arasında iyi seçenek olabilecek bir yerdir Üsküdar.

 Fotoğrafçılık kişilerin özgün hikayelerine dayanır, özgün hikâyeler oluşturun!

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30