Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Fotoğraf Çekimlerinde Hazır Çekim Modlarının Gücünden Yararlanın!

Etkileyici Fotoğraflar İçin Konuna En Uygun Modu Seç!

Fotoğraf makinesinde çekim modları temel pozlama elemanlarının kontrolleriyle ilgilidir. Çekim modları temel pozlama elemanlarının hangilerini kameranızın, hangilerini ise sizin kontrol edeceğinize bağlı olarak değişir. Bu şekilde fotoğrafta oluşturacağınız etkiye göre mod ayarı yapabilirsiniz. O halde çokça işinize yarayacak fotoğraf makinesi ayarları arasında yer alan otomatik modları sizinle paylaşalım…

Otomatik modlar:

1.Tam Otomatik Mod(AUTO)

Bu mod her şeyin otomatik olarak yapıldığı fotoğraf makinesi ayarları arasındandır. Bu mod enstantane ve diyafram hızı parlaklık pozlama gibi bir çok değerleri otomatik olarak atadığı ayardır. Otomatik mod özellikle fotoğraf makinesi ile yeni tanışmış kişilerin makineyi tanıma sürecinde çokça kullandığı ve faydasını gördüğü moddur.

2.Diyafram Öncelikli Mod

Fotoğraf makinesi ayarları içerisinde diyafram öncelikli mod bir fotoğraf makinesi ayarlarından fotoğraf çekim modalarındandır. Özellikle yeni başlayanlar için önerilen bu mod alan derinliği ve diyafram üzerinde tecrübe kazanmaları için oldukça iyi bir moddur.

3.Enstantane Öncelikli Mod (S)

Otomatik pozlama modu olan enstantane öncelikli mod adından da çağrışım yapabileceğiniz gibi sadece enstantane harici tüm değerler otomatik olarak atılıyor. Enstantane hızını kendiniz belirlemek istiyorsanız bu moddan yararlanmanızda fayda var. Özellikle karenizde hızlı hareket eden objelerin hareketini dondurmak ya da harekette devamlılık hissiyatını uyandırmak istediğinizde fotoğraf makinesi ayarları arasında olan Enstantane öncelikli modu kullanmanızda yarar var.

4.Program Modu (P)

Fotoğraf çekim modları arasında olan program öncelikli mod otomatik pozlama modudur. Bu otomatik pozlama modu ile pozlama telafisi beyazlık dengesi gibi bazı ayarlara müdahale edebileceğiniz gibi doğru pozlama yapabilmenizi sağlayacak enstantane ve diyafram değeri otomatik atanır.

5.Portre Modu

Fotoğraf makinesi çekim modları arasında olan portre modu arka planı bulanık yaparak ve konudaki netlik seviyesini arttırarak çarpıcı portre fotoğraflar elde etmenizi sağlayacak fotoğraf makinesi ayarlarından biridir.

6.Manzara Modu

Kameranız manzara modunda portre fotoğraf çekerken kullandığınız düşük diyafram değerinin aksine yüksek diyafram değeri (f/16 gibi ) kullanarak kareye sığan tüm görüntünün net çıkmasını sağlar. Manzara fotoğrafı çekmek istiyorsanız alan derinliği yüksek olması gerekir.

7.Gece Modu

Gece fotoğraf çekmek gündüz fotoğraf çekmekten bazen daha zor olabiliyor. Gece fotoğraf çekmek için öncelikle ilgili fotoğraf makinesi ayarlarını yapmalı# kendinize en uygun çekim modlarından yararlanmalısınız. Az ve yetersiz ışığın olduğu ortamlarda çekim yapmak için gece modu doğru bir seçim olacaktır. Bu çekim sırasında enstantane ve diyafram hızını düşürmeniz daha güzel fotoğraflar elde etmenizi sağlayacaktır.

Çekim çekeceğiniz karelere en uygun çekim modunu seçin ve en uygun ayarlamalardan yararlanın yapacağınız bu işlem iyi fotoğrafları da beraberinde getirecektir. Fotoğraf makinesi ayarlarına hâkim değilseniz ve hangi modu nasıl kullanacağınız konusunda tereddütlere sahipseniz alanında iyi eğitim veren eğitmenlere sahip fotoğrafçılık kurslarından yardım almanızda yarar var. İyi alınan eğitimlerle temelinizi sağlam tutun ve fotoğrafçılık alanında atacağınız adımları sağlam ve hızlı atmayı sağlayın.

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30