Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Fotoğrafta Işık Hakkında Bilmedikleriniz!

Işığa Dilediğiniz Gibi Yön Vermeyi Öğrenin!

Fotoğrafçılığın temeli olarak kabul edilen ışık, fotoğraf çekim teknikleri arasında öğrenilmesi gereken en önemli konudur. Fotoğrafta ışığı iyi yakalamalı, ölçmeli ve değerlendirmelisiniz. Öyle ki iyi bir fotoğrafın temelinin ışığı iyi kullanmak olduğunu unutmamalısınız. Fotoğrafta ışık ne işe yarar öğrenmek ve fotoğrafçılığınızın temelini oluşturmak için, fotoğrafçılık eğitimi almanızda fayda vardır. Yine de sahada öğrenirim ben diyorsanız fotoğraf ve ışık önerilerimize kulak vermelisiniz…

Fotoğraflarınızın iyi olarak nitelendirilmesi için fotoğraf ışık türlerini ve nerelerde, hangi koşullarda kullanıldığını bilmeniz gerekir. Fotoğrafta ışık türleri başlıca cephe ışığı, yanal ışık, ters ışık, tepe ışığı ve alttan gelen ışık olmak üzere 5’e ayrılır. Her bir ışık türünün kullanım alanı ve şekli farklıdır. Fotoğrafçılık eğitimi aldığınızda fotoğraf ve ışık arasındaki bağlantıyı, fotoğrafçılıkta ışık ve yaratıcı ışık kullanmanın önemini, ışık türleri ve etkilerini öğreneceksiniz.

Fotoğrafta ışık çeşitleri ise şunlar:

1.Cephe Işığı

Cephe ışığı, objenin önünden gelen ve üzerine herhangi bir gölge oluşturmayacak şekilde düşen bir fotoğrafçılıkta ışık türüdür. Objenin her köşesi eşit şekilde aydınlatıldığı için görüntü net elde edilir ve derinlik oluşmaz. Cephe ışığının bir diğer özelliği ise en düz ve yassı etkiyi vermesidir. Gerçek cephe ışığı elde edilebilmek için en iyi kaynak ring flaşlarıdır. Fotoğraf, ışık ilişkisini öğrenilirken cehpe ışığı en önemli konulardandır. Beğeni alacak fotoğraflar çekmek istiyorsanız, cephe ışığı konusunda uygulamalı eğitim almanız gerekir.

2.Yanal Işık

Yanal ışık, objenin sağ ya da sol tarafından gelen ışık olan tanımlanır. Fotoğrafta ışık türleri arasında yer alan yanal ışığın özelliği görselde gölge oluşturulması ve derinlik katmasıdır. Gölge oluşması nedeniyle fotoğrafta hareketlilik sağlanır ve sıradanlıktan kurtulmak mümkün olur. Yanal ışık kullanılması kolay bir ışık çeşidi olduğundan çok sık tercih edilir ve fotoğraflarda her zaman iyi sonuç verir.

3.Ters ışık

Etkileyici kompozisyonlara imza atmak isteyenler için ters ışık doğru bir seçim olacaktır. Objenin arkasından gelen ışık türü ters ışık olarak adlandırılır. Kullanım yeri daha çok silüet çekimleridir. Ters ışık derinlik katmak için idealdir. Biliyorsunuz ki; fotoğrafta ışık doğru şekilde kullanıldığı zaman güzel görüntüler elde edilmektedir ve bununla beraber kontrastın doğru şekilde kullanılması da önemlidir. Bu bağlamada ters ışık kullanımı ile kontrast yakalamak ve etkileyici anları çekmek mümkündür. Fotoğraf çekim tekniklerinden çekiminiz için en doğru olanı seçmeniz halinde muhteşem fotoğraflar elde edeceksiniz.

4.Tepe Işığı

Fotoğrafta ışık türleri arasındaki tepe ışığı, güneşin en tepede olduğu zaman geldiği ışık türüdür. Tüm aydınlatma şekilleri arasında en fotojeniği olarak kabul edilir ve ışık kaynağı konunun üzerine yoğunlaşır. Tepe ışığı ile çekim yapıldığında gölgelerin çok küçük olduğu ve derinlik ifadesi vermediği gözlemlenir. Yanlış tepe ışığı kullanıldığında objenin bazı kısımlarında parlamalar meydana gelir ve keskin gölgeler rahatsız eder.

5.Alttan Gelen Işık

Alttan gelen ışık doğada mevcut olmayan bir aydınlatma şeklidir ve doğal olmayan etkiler yapar. Kullanımı oldukça zordur ve doğru şekilde yapılmadığında rahatsız edici görüntüler ortaya çıkar. Gerçek olmayan fantastik etki oluşturması da gerçek dışı fotoğrafları çekmek isteyenler için fotoğrafta ışık çeşitleri arasından alttan gelen ışık seçimi yaparak doğru tercihi etmiş olur.

Farklılık yaratmak isteyen markalar, mutluluğunu ölümsüzleştirmek isteyen çiftler ve sokakta sürpriz kareler yakalamak isteyen fotoğrafçılar… Dış çekim, doğal ışığın etkin bir biçimde kullanılmasını sağlayan yöntemlerden biridir. Üstelik doğal güzelliğe sahip arka plan manzaraları muhteşem kareler yakalamanızı sağlayacaktır. Fotoğrafta ışık türleri ve kullanımı ile ilgili detaylı eğitim için ileri uygulamalı fotoğrafçılık kursu Fotolife akademi ders programını inceleyin.

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30