Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Futbol Sahalarından Güzel Fotoğraflar Nasıl Çekilir?

İpuçlarıyla Mükemmel Spor Çekimleri

Spor fotoğrafçılığı dendiğinde aklımıza ilk olarak futbol sahalarında yapılan fotoğraf çekimleri gelir. Futbol maçlarında yapılan çekimlerde güzel ve anlık kareler yakalamak çok önemlidir. İyi bir fotoğraf makinesi, lens seçimi ve doğru çekim tekniği birleştirildiğinde güzel saha fotoğrafları elde edilebilir. Bunun için spor fotoğrafçılığının tekniklerini bilmek ve pratikte uygulamak önemlidir.

Fotoğrafçılığın olmazsa olmazı kullanılan ekipmanlardır. Futbol sahasında fotoğraf çekimi yapmak için de birkaç ekipmana ihtiyacınız olacaktır. Doğru çekim tekniği, arka plan ve ideal kadraj ile harika kareler ortaya çıkarabilirsiniz. Gelin birlikte futbol sahalarından güzel fotoğraflar nasıl çekilir bakalım.

1.İyi Bir Fotoğraf Makineniz Olmalı

Futbol sahasından güzel fotoğraflar çekmek istiyorsanız ilk yapmanız gereken iyi bir makine edinmektir. Tam bir DSLR almaya gücünüz yoksa spor fotoğrafçılığının taleplerini karşılayacak düzeyde bir kompakt ya da köprü tarzı fotoğraf makinesi edinebilirsiniz. Futbol sahasından fotoğraf çekmek için size yardımcı olacak en iyi köprü serisi makinelerden biri olan Canon’un PowerShot SX70 HS modelidir. Futbol fotoğrafı çekmek için anı yakalamanıza yardımcı olacak bu makine saniyede 10 kare çekim yapma özelliğine sahiptir.

2.Sağlam Bir Lens Seçmelisiniz

Futbol sahasından fotoğraf çekimi yapmak için yanınızda bulundurmanız gereken en önemli ekipmanlardan biri de lenstir. Futbol sahasında fotoğraf çekimi yaparken bazı durumlarda fotoğraf makinenizi hızlıca yere koymanız gerekebilir. Böyle durumlarda zarar görmemeleri için sağlam bir lens tercih etmelisiniz. Futbol fotoğrafı çekmek için başlangıçta 70-200 mm lens kullanabilirsiniz.

3.Arka Plana Değil Aksiyona Odaklanmalısınız

Futbol sahasından güzel fotoğraflar çekmek istiyorsanız yüksek enstantane hızını ve geniş diyafram açıklığını tercih etmelisiniz.  Çünkü reklam panoları ve benzer unsurlar nedeniyle arka planınız dikkat dağıtıcı olabilir. Kalabalık arka planları bulanıklaştırın ve lensi maksimum odak uzaklığında uzun süre kullanmaya çalışın. Bu şekilde futbol fotoğrafı çekmek için iyi bir yöntem kullanmış olursunuz.

4.Güneşin Altında Oturun

Futbol sahasında fotoğraf çekimi yapacağınız gün eğer hava güneşli ve açık olursa mutlaka güneşin altında çekim yapın. Çünkü ışık sahaya eşit dağılacağı için pozlama ayarlarınızla sık sık oynamanıza gerek kalmaz. Ancak futbol fotoğrafı çekimi yaparken gölgeli ve güneşli alanlar arasında ciddi bir kontrast olacağı için güneşli tarafa oturup gölgeli tarafa doğru çekim yapmalısınız. Böylelikle ışığı arkanıza alacak şekilde çalışmış olursunuz.

5.Sabırlı Olun Ve Çekime Devam Edin

Futbol sahasından fotoğraf çekmek elbette kolay değildir. Hatta ilk çekimleriniz size heyecan vermeyebilir. Bu sizi çekimleriniz için yanıltmasın. İyi bir futbol fotoğrafı çekmek için sabırlı olmalı, sürekli deklanşöre basmamalı, en iyi anı kollamalısınız. Bunun için altıncı hislerinizin kuvvetli olmasına ve bolca pratik yapmanıza ihtiyaç olacak elbette.

6.Her İhtimali Düşünerek Hazırlık Yapın

Futbol sahasından fotoğraf çekmek kolay değildir ve her türlü zorlukla karşılaşabilirsiniz. Bunun için eğer imkanınız varsa kullanacağınız ekipmanlardan ikişer tane almanızda fayda vardır. Futbol sahasında fotoğraf çekimini güneşli havada yapacağınız gibi yağmurlu havalarda da yapmanız gerekebilir. Ekipmanlarınızın zarar görme olasılığına karşı fotoğraf makineniz ve lensinizde iki tane bulundurmak sizin için iyi olacaktır. Ayrıca futbol sahasından fotoğraf çekmek kullandığınız ekipmanlarını kötü hava şartlarında özellikle yağmurlu havalarda iyi bir şekilde muhafaza etmelisiniz.

Futbol sahalarından güzel fotoğraflar nasıl çekilir, arka plan ve lens seçimleri nasıl olmalıdır anlatmaya çalıştık. Eğer spor fotoğrafçılığı ile ilgileniyorsanız ve futbol sahasından fotoğraf çekimi yapmak istiyorsanız bu bilgilerin sizi yakından ilgilendirdiğini bilmelisiniz. Son olarak futbol sahasında fotoğraf çekimi yaparken çok ilginç ve aksiyonlu sahnelere şahitlik etmek için makinenizi her zaman çekim modunda tutmalısınız

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30