Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Heykel Fotoğrafları Nasıl Çekilir?

Heykelleri Bir De Böyle Görüntüleyin!

Heykeller sanatsal bakış açısıyla meydana getirilmiş olan üç boyutlu eserlerdir. Heykelleri üç boyutlu görüntüsünü yansıtarak fotoğraflamak da oldukça önemlidir. Özellikle mimari fotoğrafçılıkta heykel fotoğrafları sıklıkla kullanılır. Heykel fotoğrafları çekmek için ışık, kompozisyon ve arka planı doğru kullanmanız gerekir. Böylece heykellerin doğal görüntülerini fotoğraflarınızda vermiş olursunuz.

Peki heykel fotoğrafları nasıl çekilir? Heykel fotoğrafları çekmenin teknikleri nelerdir? Heykelleri en iyi şekilde fotoğraflayacağınız yöntemler ve kullanacağınız basit birkaç teknik size fotoğraf çekimi için fikir olacaktır. Eserleri en iyi şekilde çekmenize yardımcı olacak yöntemler aşağıdadır.

Heykel Fotoğrafları Çekmenin Teknikleri Nelerdir?

Basit bir şekilde heykel fotoğrafı çekmek için doğru makine ve ekipmanlara ihtiyacınız olacaktır. Burada önemli olan heykelleri fotoğraflamak için yaratıcılığınızı kullanıp var olan görüntüyü hiç bozmadan fotoğraflarınıza yansıtmaktır. Bunu yapabilmek için heykel fotoğrafları çekmenin tekniklerini bilmelisiniz. Heykel fotoğrafları çekmek için birkaç basit tekniği aşağıda sıraladık.

1.Kompozisyon

Heykel fotoğrafları çekmenin tekniklerinin başında güzel bir kompozisyon gelir. Heykel fotoğrafları çekmek için kameranızı çıkarmadan önce kompozisyon için biraz zaman ayırmalısınız. Etrafında dolaşarak farklı açılarda çekim yapmayı ve ne şekilde dikkat çekici olabileceğini düşünün. Hangi özelliklerinin daha ön planda olmasını istediğinize karar verin. Daha sonra heykelleri fotoğraflamak için kompozisyonunuzu tamamlayın.

2.Arka Plan

Kompozisyon oluştururken mutlaka arka planı dikkate alın. İyi ve sade bir arka planla görüntülerinizi daha iyi sergileyebilirsiniz. Arka planınızda dikkat çekici ve görselliği bozacak hiçbir obje olmamalıdır. Sade ve düzenli bir arka plan heykel fotoğrafları çekmek için en doğru olanıdır. Heykel fotoğrafı çekmek için sade bir arka plan bulmakta zorlanırsanız sığ bir alan derinliği kullanmayı tercih edebilirsiniz.

3.Işık

Heykelleri fotoğraflamak için doğru ışık kullanıp fotoğraflarınıza derinlik katabilirsiniz. Heykeller üç boyutludur ve fotoğraflarınızı bunu yansıtabilmek için ışığı doğru kullanmanız gerekir. Doğru ışığı kullanabileceğiniz zamanlarda güneş ışığının düşük açıda geldiği gün doğumu ve gün batımı zamanlarıdır. Eğer heykel fotoğrafı çekmek için iyi bir aydınlatma imkânı bulamazsanız ve yine de fotoğraf çekimi yapmak istiyorsanız heykelin etrafında en iyi ışığı oluşturana kadar açılarınızı değiştirerek çekim yapabilirsiniz.

Heykel fotoğrafları çekmenin teknikleri uygulandığı takdirde sanıldığı kadar sizi zorlayacak bir çekim yaşamazsınız. Yani heykel fotoğrafları nasıl çekilir, doğru ışık nasıl kullanılır, iyi bir kompozisyon nasıl hazırlanır bilirseniz fotoğraflarınızda istediğiniz ambiyansı yakalamış olursunuz.  Burada önemli olan heykel fotoğrafları çekmek için bu üç tekniği bilmeniz.

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30