Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Yıldız Fotoğrafları Nasıl Çekilir?

Yıldız Fotoğrafı Çekmenin İpuçları

Yıldızlar gökyüzünde adeta görsel şölen oluşturan en güzel detaylardandır. Yıldızların fotoğraflarını çekmek hem gökyüzünün ilgi çeken anlarını ölümsüzleştirmek hem de fotoğrafçılık tekniklerinizi geliştirmek için bir fırsattır.

Yıldızlar gece gökyüzünü aydınlatan bir doğa harikasıdır. Karşınıza çıkan etkileyici yıldız fotoğraflarını elbette siz de çekebilirsiniz. Doğru yapılan kamera ayarları ve mekan tercihinizle yaratıcı çekimler gerçekleştirebilirsiniz. Yıldız fotoğrafı çekmek için bazı yöntem ve ipuçlarından faydalanmanız gerekir. Yıldız fotoğrafı çekmenin ipuçlarını sizler için derledik.

1.Çekim İçin Karanlık Mekân Ayarlayın

Yıldız fotoğrafı çekmenin ipuçlarından en önemli olanı karanlık bir yerde çekim yapmanızdır. Yıldız fotoğrafları çekmek istediğiniz mekân ne kadar karanlık olursa fotoğraflayacağınız yıldız sayısı o kadar fazla olur. Yıldızların fotoğraflarını çekmek için şehrin ışıklarından uzakta sessiz bir yerde çekim yapmanız gerekir. Bunun için mutlaka yıldız fotoğrafı çekmek istediğiniz mekânın kontrolünü önceden yapmalısınız.

2.Dolunaya Dikkat Etmelisiniz

Yıldızların fotoğrafını çekmek için Dolunay’ın olmadığı zamanlarda çekim yapmalısınız. Dolunay zamanı Ay’ın ışığıyla gökyüzü fazla aydınlandığı için çekimleriniz zorlaşabilir. Güzel yıldız fotoğrafları çekmek istiyorsanız Ay’ın geç saatlerde doğduğu ya da erken saatlerde battığı geceleri tercih etmelisiniz. Ayrıca yıldız fotoğrafı çekmek istiyorsanız mutlaka bulutsuz havalarda çekim yapmalısınız.

3.Geniş Açı Lens Kullanın

Yıldız fotoğrafı çekmenin ipuçlarından biri olan geniş açı lensler yıldız fotoğrafı çekmek için olmazsa olmaz bir ekipmandır. Yıldızların fotoğrafını çekmek ve bunu daha geniş kapsamlı gerçekleştirmek istiyorsanız mutlaka geniş açı lens kullanmalısınız. Bu şekilde yapacağınız çekimlerden daha verimli ve kaliteli sonuçlar alacağınıza emin olabilirsiniz.

4.Makinenizdeki Son Kontrollerinizi Yapın

Kadrajınızın düzgün görüntüler vermesini istiyorsanız ISO değerini düşük tutmalısınız. Yıldız fotoğrafları çekmek için perde hızını bulb modunda ve diyafram ayarınızı da objektifin el verdiği en açık F değerinde yapmalısınız.  Ayrıca yıldız fotoğrafı çekmenin ipuçlarından biri de RAW formatta çekim yapmanızdır. RAW formatta çekim yaptığınızda beyaz ayarını ‘’Tungsten’’ olarak ayarlamalısınız.

5.Tost Tekniğini Değerlendirebilirsiniz

Yıldızların fotoğrafını çekmek istediğiniz zaman karanlık bir mekân bulamayabilirsiniz. İşte bu noktada yıldız fotoğrafı çekmenin ipuçların olan tost tekniği devreye giriyor. Tost tekniği arda arda çekilmiş fotoğrafları bir edit programı ile üst üste konmasıyla oluşuyor. Yıldızların fotoğrafını çekmek istediğinizde açık diyafram ve yüksek ISO ile hiç ara vermeden 30’ar saniyelik fotoğraflar çekip daha sonra bu yöntemle fotoğrafları birleştirebilirsiniz.

6.Tripod Kullanın

Yıldız fotoğrafları çekmek için mutlaka sağlam bir tripod kullanmalısınız. Tripod kullanmazsanız makineniz en ufak bir titreşimde fotoğraflarınızın flu görünmesine sebep olacaktır. Bu da görüntülerinizin kalitesini bozacaktır. Bunu önlemek için yıldız fotoğrafı çekiminde mutlaka tripod kullanmalısınız.

Yıldız fotoğrafları nasıl çekilir basitçe anlatmaya çalıştık. Siz de bir gün gökyüzündeki bu görsel şöleni fotoğraflamak isterseniz mutlaka yıldız fotoğrafı çekmenin ipuçları uygulayın. Güzel sonuçlar çıkaracağınıza eminiz. Ayrıca tekrar hatırlatmak isteriz, yıldızların fotoğrafını çekmek için doğru zamanı beklemelisiniz. Yani gökyüzünün tamamen açık olduğu zamanlarda çekim yapmalısınız. Böylece fotoğraflarınızda güzel bir netlik ve kalite elde etmiş olursunuz. Bol şans…

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30