Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Portre Çekimlerinde Rüzgar Efekti

Rüzgar Efektli Portre Çekimler İle Fotoğraflarınız Hareketlensin!

Özellikle moda ve güzellik sektöründe portre çekimlerine renk katmak için rüzgar efekti sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır. Hareketli ve dinamik görüntülerin elde edilmesini sağlayan rüzgar etkisi, kadın modeller üzerinde ve saçlara devinim katılarak gerçekleştirilmektedir. İki şekilde uygulanan portre çekimlerinde rüzgar efekti için dilerseniz modelin saçlarını havaya atmasını ya da savurmasını isteyebilir, dilerseniz hafif bir rüzgar ya da hava akımı ile istediğiniz etkiyi elde edebilirsiniz.

Portre çekimlerinde rüzgar efekti etkisi için tamamen kişisel yaratıcılığınızı kullanmanız gerekecektir. Saçtaki hareketi dondurmak için hızlı enstantane değeri kullanabilir ya da yavaş enstantane sayesinde fotoğrafa bulanıklık katabilirsiniz. Vantilatör ya da fön makinesi yardımıyla dilerseniz hafif bir esinti oluşturun, dilerseniz rüzgarda dalgalanan saçlar yaratın.

   

[widget-8]

Portre Çekimlerinde Rüzgar Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Portre çekim yöntemleri arasında son zamanlarda sık başvurulan rüzgar efekti, kolay bir teknik olarak düşünülse de hem modeli hem de fotoğrafçıyı yorabilir. Özellikle stüdyoda yapılmasını önerdiğimiz portre çekimlerinde rüzgar efekti kullanılırken:

  • Portre çekimlerinde rüzgar efekti vermek istiyorsanız, saçın yüzü kapamasını istemiyorsak modelin yüzünü rüzgarın yönüne doğru çevirmemiz gerekir.
  • Portre çekimlerinde rüzgar çok şiddetliyse modelimizin gözleri yaşarabilir. Bu durumla karşılaştığımızda mola vermek ya da vantilatörün hızını düşürmek mantıklı olacaktır.
  • Portre çekimlerinde rüzgar efekti verilirken modelin yüzüne gelecek büyük saç tutamlarına dikkat etmek gerekir. Portre çekimleri bu nedenle sekteye uğrayabilir ve modelin dikkati dağılabilir.
  • Dış mekanda çekim yapmak için yeterli ışık kaynağınız yoksa stüdyoyu tercih edin. Modelinizin doğru pozlanmasını sağlayın ve saçın hareketi için yeterli alan bırakın. Modelinizi konumlandırdıktan sonra doğru kompozisyonu belirleyin. Portre çekimlerinde rüzgar efekti istediğiniz gibi olsun istiyorsanız modelin konumlanmasına dikkat edin.
  • Portre çekimi için enstantane öncelikli ya da manuel modu seçin. Hareketi dondurmak için hızlı, hareket bulanıklığı için yavaş enstantane tercih edin. Flaş kullanıyorsanız ortalama flaş senkron hızını 1/160sn olarak belirleyebilirsiniz. f/9 gibi orta bir diyafram değeri ile de güzel bir pozlama elde edebilirsiniz.
  • Yeterli rüzgar kaynağınız yoksa ayaklı vantilatörleri kullanabilirsiniz. Portre çekim teknikleri içinde işinizi görebilecek yüksek hızlı bir vantilatör sayesinde sürekli hava akımının oluşturduğu yumuşak bir etkiye sahip olabilirsiniz. Modelinizin de saçını yüzüne doğru değil geriye doğru hareketlendirebilirsiniz.
  • Yoğun bir rüzgara ihtiyacınız varsa strafor kullanabilirsiniz. Çekim asistanlarınız modele doğru strafor sallayarak gerekli etkiyi yaratabilirler. Kameranın seri çekim modunu kullanarak anları kaçırmamış olursunuz.

Portre çekimlerinde rüzgar efekti yaratmak, hem konunuza hem de çekimlerinize farklı bir hava katabilir. Özellikle takı, giyecek ve ayakkabı çekimlerinde modelinizin dikkat çekmesini sağlayabilir. Tekniğinizi ve stüdyo çekimlerindeki yaratıcılığınızı da geliştirebilir…

Portrelerde Rüzgar Elde Etmenin Yolları

Portre çekim teknikleri genellikle modelin yüzüne odaklanma temelli olsa da nasıl bir görüntü elde etmek istediğinize bağlı olarak rüzgarın yönünü belirleyeceğiniz esnek yöntemler de sunmaktadır. İlk olarak portre çekimi için stüdyo ortamını tercih etmek avantajlı olacaktır. Ardından fotoğrafa hareket katmak için hafif şiddette ve sürekli rüzgâr sağlayan ev tipi bir vantilatör kullanılabilir. Stüdyo soğuksa modelinizi hasta etmemek için saç kurutma makinesi kullanabilirsiniz.

Modelin saçlarının her yana dağıldığı bir fotoğraf için büyük bir parça strafor ya da reflektör kullanarak etkili rüzgar yaratabilirsiniz. Dış mekanda çekim yaparken de bu ekipmanları kullanabilirsiniz. Portre çekimlerinde rüzgar efekti vermek istediğiniz modelinizin uzun ve düz saçlı olmasına da dikkat etmelisiniz. Kısa saçlı modellerde istediğiniz etkiyi yaratamayabilirsiniz.

[widget-23]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30