Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Vertigo Efekti (Hitchcock Zoom’u) Nedir?

Hitchcock Zoom’u Nedir?

Vertigo efekti nedir sorusuna verebileceğimiz en ayrıntılı cevap ünlü yönetmen Alfred Hitchcock'un ünlü filmini izlemenizi tavsiye etmek olacaktır. Vertigo efekti yani Hitchcock Zoom’u, Alfred Hitchock’un 1958 yapımı ‘’Vertigo’’ adlı filminde kullandığı efektir. Bu efekt ilk defa bu film ile kullanılmıştır. Vertigo efekti gerilimli sahnelerin gücünü arttırmak ve atmosferi desteklemek amacıyla, 1958 yılından bu yana hala birçok ünlü yönetmen tarafından kullanılıyor.

Vertigo efekti diğer adıyla Hitchcock zoomu konunun merkezini kadraj içinde tutarken, konunun önü, arkası ve yanındaki nesneleri hızlı odak değişimine uğratır. Bu değişim ile görsel algıyı bozan tedirgin edici bir etki oluşturur. Dolayısıyla görüntüde verilmek istenen gerilim, korku ve endişe mesajları izleyiciye ulaştırılır. Peki vertigo efekti fotoğrafçılıkta nasıl yapılır? Deyatlı inceleyelim...

[widget-8]

Vertigo Efekti( Hitchcock Zoom’u) Nasıl Yapılır?

Vertigo efekti nasıl yapılır sorusuna verebileceğimiz cevapların başında iki ekipman yer alır. Bunlardan biri şaryo, diğeri ise zoom in zoom out yapabilen bir lenstir. Vertigo efekti tekniğini uygulayabilmeniz için şaryo ile kameranın yatay düzlemde hareket etmesini sağlamalısınız. Amaç bozuk ve eğri zeminlerde ray yardımı ile bir düzlem hazırlayarak kameranın sarsılmadan ve düzgün hareket etmesini sağlamaktır.

Vertigo efektini oluşturmanın diğer yolu da,  kamera şaryo üzerinde ileri doğru hareket ederken lens ile zoom out yapmaktır. Vertigo efekti tekniğinin diğer yolu ise kamera şaryo üzerinde geriye doğru hareket ederken lens ile zoom in yapmaktır. Burada en önemli husus kamera ileri gidiyorsa zoom geri (zoom out), kamera geri gidiyorsa zoom ileri (zoom in) yapmaktır.

Vertigo tekniği ile bunları uygularken fiziksel olarak nesneden uzaklaşırken mekanik olarak nesneye yaklaşılır. Ya da tam tersi durum gerçekleştirilir.

Sinemacıların Tekniği Vertigo Efekti

Vertigo efekti tekniği birçok sinemacıyı etkilemiştir.  Vertigo efekti nedir sorusunda kafanızın karışmaması ve bu tekniği kullanabilmeniz için kendinizi aydınlatmalısınız. Çoğu yönetmen anlatımlarını geliştirmek için vertigo efekti tekniğini kullanmıştır. Vertigo tekniği ile farklı bir sinema anlayışına sahip olan Hitchcock’un kullandığı teknikler hala sinema dünyasında kullanılmaktadır, onun ardından gelen yönetmenlere de ışık tutmaktadır.

Bu yazımızda sizler için vertigo efekti nedir, vertigo efekti nasıl yapılır cevap vermeye çalıştık. Siz de günümüz şartlarında yeterli olan teknik donanımları edinerek vertigo efekti nasıl yapılır öğrenebilir ve bu efekti uygulayarak istediğiniz görüntüleri elde edebilirsiniz.

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30