Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Daha Keskin Fotoğraflar Çekmenin İpuçları Nelerdir?

Net Fotoğraflar Çekmenin Yöntemleri

Net ve keskin fotoğraflar çekmek oldukça geniş kapsamlı olan konulardan biridir. Herkes çektiği fotoğrafların daha keskin ve net gözükmesini ister. Ancak keskin fotoğraflar çekmenin ipuçlarını ve yöntemlerini bilirseniz bunu sağlayabilirsiniz.

Fotoğraf göreceli bir kavramdır. Fotoğrafta istenilen netlik ve keskinlik kişiye göre değişkenlik gösterir. Fotoğraflarda istediğinizi alabilmenizi sağlayacak yöntemlerle birlikte keskin fotoğraflar çekmenin ipuçlarını sizler için hazırladık.

1.Yeterli Işık

Keskin fotoğraf çekmek için vereceğimiz öneriler arasında kuşkusuz en önemlisi yeterli ışığın olmasıdır. Fotoğraf ve ışık bir bütündür. Eğer net ve keskin fotoğraflar çekmek istiyorsanız fotoğraflayacağınız konunun mutlaka yeterli ışık koşullarında olmasına dikkat etmelisiniz. Aksi taktirde fotoğraflarınızda istediğiniz netliği yakalayamazsınız.

2.ISO Değeri

Daha keskin fotoğraflar çekmek istiyorsanız düşük ISO değerinde çalışmalısınız. Düşük ISO değerinde çekilen fotoğraflar daha net görüntü elde etmenizi sağlar. Yani net ve keskin fotoğraflar çekmek istiyorsanız ISO değerini mümkün olan en az düzeyde tutmalısınız. Böylece fotoğraflarınızda keskinlik daha ön planda olacaktır.

3.Enstantane Değeri

Net fotoğraf çekmenin yöntemleri arasında olan enstantane değerinin fotoğraflar üzerinde büyük bir etkisi vardır. Keskin fotoğraf çekmek istiyorsanız yüksek enstantane değerinde çekim yapmalısınız. Elde çekim yaparken fotoğraf makineniz ellerinizin titremesinden etkilenebilir. Dolayısıyla bu tür titreme sorunlarının fotoğrafa yansımaması için enstantane değerinin yüksek olması gerekir.

4.Lens Kullanımı

Net fotoğraf çekmenin tekniklerinden biri de kullandığınız lensin çeşididir. Her birinin işlevi diğerlerinden farklı olan çok sayıda lens çeşitleri vardır. Lensler, fotoğrafta keskinliğe etki eden en önemli faktördür. Yani keskin fotoğraf çekmek istiyorsanız lens seçiminize dikkat etmelisiniz. Makinenize uygun lens seçimi doğru pozlama yapmanızı sağlayacaktır.

5.Netleme

Netleme, keskin fotoğraflar çekmek için ipuçları arasında olan ve objenin keskinliğini etkileyen önemli bir faktördür. Keskin fotoğraflar çekmek istiyorsanız netlemeyi doğru ayarlamalısınız. Doğru yere uyguladığınız netleme ile daha keskin görüntüler elde edersiniz. Çektiğiniz objenin net olması ve arka planın flu olarak ayarlanması dikkati konu üzerine çekecektir.

6.Filtre Kullanımı

Keskin fotoğraflar çekmek istiyorsanız filtre kullanmaktan sakınmalısınız. Çekim yaparken çok fazla detay ve filtre kullanmanız fotoğrafların kalitesini düşürebilir. Keskin fotoğraflar çekmek istiyorsanız filtre kullanmayın. Eğer kullanmak istiyorsanız da görüntünüzün keskinliğini etkileyemeyecek şekilde tercih edin. Photoshop’ta filtre yapmamaya özen gösterin.

Günümüzde satın aldığınız tüm ekipmanlar size yeterince keskin bir görüntü sunacak kadar beceriklidir. Burada önemli olan detay net fotoğraf çekmenin yöntemleri bilip ona göre çekim yapmanızdır. Yukarıda belirttiğimiz gibi keskin fotoğraflar çekmenin ipuçlarını ve net görüntü çekmenin tekniklerini bilirseniz fotoğraflarınızda istediğiniz keskinliği sağlayabilirsiniz. Net ve keskin fotoğraflar çekmek istiyorsanız yöntemlerini bilmeli ve ipuçlarını uygulayarak bir yol izlemelisiniz.

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30