Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Kuş Fotoğrafçılığı İçin 4 Önemli Öneri

Dünyanın Temposundan Kaçmanın En Güzel Yolu Kuşları Fotoğraflamak

Uzun mesai saatlerinin oluşturduğu, yorucu ve stresli haftanın ardından kendimizi deşarj edebileceğimiz ve stresten uzaklaşabileceğimiz yegane etkinlik fotoğrafçılıktır. Hafta sonlarında yeşilin ve mavinin uyumuna eşlik eden kuşların muhteşem doğa yaşantısını fotoğraflamak bizleri dünyanın temposundan ve stresinden birkaç saatliğine olsa bile uzaklaştıracaktır. Hem doğayla iç içe zaman geçirmek hem de fotoğraf çekmeyi öğrenmek çok zevkli olacak.

Kuş fotoğrafçılığı bir nevi aksiyon fotoğrafçılığı diye de adlandırılıyor çünkü çekmeye çalıştığınız hayvan bırakın poz vermeyi, sürekli hareket halinde ve insandan kaçan bir tür. Kuşları fotoğraflamak bu yüzden yüksek bir konsantrasyon ve emek istiyor. Kuş fotoğrafçılığı şimdilerde bir meslek haline dahi geldi. Kuş fotoğraflarını mükemmel şekilde çekmek istiyorsanız sizin için hazırladığımız tavsiyelere kulak vermenizde yarar var.

İste kuş fotoğrafı çekmek isteyenler için tavsiyeler:

1.Bobyler kullanın

Kuş fotoğrafı çekmek isteyen fotoğrafçıda takip yeteneği yüksek bir fotoğraf makinesi olmalıdır. Hızlı uçan ve ani hareketler yapan kuşun o anını net bir şekilde kadrajlamak için hızlı netleme ve arka arkaya çekim hızı yüksek olan makineler kullanılmalıdır.

Kuşların hızlı hareket ettiği sahnelerde o anı yakalamak için saniyede 3-4 fotoğraf çekilmesi gerekir. Fotoğraf makinesi tercihlerinizi bu önceliklere göre yapmanız çekimleri kolaylaştıracaktır. Canon 70D, Canon 5D, Mark III, Bikon D800 fotoğraf makineleri kuş resmi çekmek için ideal makinelerdir.

2.Süper tele objektiflerden yararlanın

Kuş fotoğrafı çekmek için kuşlara yaklaşmanız gerekecek. Ancak kuşlara yaklaşmak kuşu ürküteceğinden genellikle kuş fotoğrafları uzak mesafelerden çekim yapmaya imkan sağlayan lenslerden yardım alınabilir. Böylece net ve kusursuz bir şekilde kuş fotoğrafı çekilebilir.

Aranan o mükemmel kareler hiç beklemediğiniz yerlerde olabilir, mesela bir derenin kıyısında avını bekleyen, çamurlu bir su birikintisi başında su içen, yemini alıp gökyüzüne yükselen bir kuş objektifinize takılabilir.

Bu kareleri uzak mesafelerden yakalamanız için 400 mm e üstü objektiflerden yardım almalısınız. Süper tele objektifler kullanırken dikkat gerektiriyor. Kuş Fotoğrafı çekimlerinde işinize yarayacak bu objektif çekimlerde meydana gelen hataları en çok yansıtan objektiflerden biridir. Bu objektifi tripod ile beraber kullanarak oluşacak titremelerin ve net olmayan görüntülerin önüne geçebilirsiniz.

3.Perde hızına dikkat edin

Kuş fotoğrafı çekerken perde hızına her zaman dikkat etmelisiniz. Canon markası için Canon EF 400mm f5.6L, USM Autofous ve Nikon için Nikon 300mm F/4 artı TV-14E II 1.4X Teleconverter kullanmanız sizin için idealdir. Kuş resmi çekmek için lens tercihlerinizi doğru yapmanız önemlidir.

Doğru yapılan lenslerle kuşları doğru odak uzaklıkla ve doğru görünümlerde elde edeceksiniz. Kuş resmi çekmek için Canon 100-400 IS, Nikon 80-400 VR, Sigma 50-500, Tamron 200-500 gibi lensler kuş fotoğrafı çekmek için tercihleriniz arasında yer alabilir.

4.Kuş fotoğrafı çekmek için uzun odaklı lenslerden yararlanın

Kuş fotoğrafçılarının uzun odaklı lenslerden yararlanmasının temel nedeni yukarda da belirttiğimiz gibi çok uzaktaki bir kuşu yakın mesafede çekiyormuş gibi net ve güzel çekebilmektir.

Uzun odaklı lensler kuş fotoğrafı çekerken kayıp yaşamanızı önleyecektir. Kuş fotoğrafı çekmek isteyen kişiler 300 mm ya da 400mm sabit odaklığına sahip lensler işe yarayacaktır.
Kuş resmi çekmek isteyen bireylerin bütçelerini de göz önünde bulundurmaları gerekiyor. Düşük bütçeye sahip olan kuş fotoğrafçıları 400mm düşük diyaframlı bir lens kullanabilirler.

Bir fotoğrafçı için ekipmanın değeri çok büyüktür. Güzel fotoğraflar imza atmak isteyen kişiler fotoğraf çekim teknikleri konusunda bilgi sahibi olmalı ve gerekli ekipmanları temin etmelidir. Fotoğrafçılığı yeni başlayanlar, fotoğraf çekmeyi sevenler, kuş fotoğrafı çekmek isteyen bireyler öncelik olarak çekim teknikleri ve ekipmanlar hakkında bilgi toplaması gerekir. Bu bilgileri elde ettikten sonra ekipman seçimi ile fotoğrafçılığa adımınızı atabilirsiniz. İyi bir ekipman ile ücreti doğru orantılıdır.

Fotoğrafçılığa, kuş fotoğrafı çekimlerine yeni başlayanlarda marka seçimi konusunda Canon ve Nikon markaları göz önüne çıkıyor. Bu markalarda seçim yapacaksanız objektiflerin odak uzaklığı arttırdığından DX gövdelerin kullanılması avantajlıdır. Makinenizi ve lenslerinizi temin ettiğinize göre kuşların doğasını kendi kadrajınıza yansıtabilirsiniz. Fotoğraf makinenizin hayat vereceği o anları yakalamak için makinenizle bolca çekim yapın. Kuş fotoğrafı çekmek konusunda tutkuluysanız bu konuda uzmanlaşın. Bunun için bir fotoğrafçılık kursundan yardım alarak kuş fotoğrafı çekmek için gerekli ekipman kullanımı, fotoğraf çekim teknikleri ve benzersiz anları nasıl yakalayacağınız konusunda profesyonel seviyede eğitim alabilir ve kuş fotoğrafçılığında ve genel olarak fotoğrafçılık alanında adınızdan ses getirebilirsiniz.

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30