Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Kuş Fotoğrafı Çekmenin 5 Keyifli Yöntemi

Hayata Kuşların Gözünden Bakın!

Gökyüzünün hakimi kuşların fotoğraflarını her zaman bilinçli olarak çekmiyoruz. Bazen deniz bazen dağ manzaramıza takılıyorlar. Bazen de arkadaşlarımızla fotoğraf çekilirken bizlere fon oluyorlar. Peki, aslında fotoğraflarımızın en önemli öznelerinden olan kuşların fotoğraflarını nasıl çekeriz? Kuş fotoğrafı çekmenin yolları neler? Cevabı yazımızda…

Kuş fotoğrafı çekmek için uzaklara gitmemize gerek yok. Başımızı göğe doğru kaldırdığımızda farklı türden onlarca kuşla karşılaşabiliriz. Ayrıca parklar, hayvanat bahçeleri, sahil ve göl kenarlarında da aradığımız kompozisyonu bulabiliriz. Hatta kendi bahçenizde dahi kuş fotoğrafları çekebilirsiniz.

Peki, kuş fotoğrafı çekme yöntemleri hakkında neler biliyorsunuz? Kullanacağınız makine ve lensler ne olacak? Birlikte bakalım…İlk olarak telefoto zoom objektifler kullanmanız gerektiğini bilmelisiniz. Doğada çekim yapacaksanız 300mm ile 400mm objektifleri kullanmanız uygun olacaktır. Ayrıca çekim yaparken giydiğiniz kıyafetlere de dikkat etmelisiniz. Kuşları korkutup kaçırmamak için doğa ile uyumlu giyinmeye özen göstermelisiniz. Bunlar dışında kuş fotoğrafı çekme yöntemleri ile ilgili önerilerimiz:

1.Hareketleri yakalayın.

Kuş fotoğrafı çekme yöntemleri arasında en önemli noktalarda biri hareketleri yakalamaktır. Bildiğiniz gibi kuşlar hareketli canlılardır. Dolayısıyla onlara ayak uydurmanız gerek. Bu nedenle kuş fotoğrafı çekmek başlarda sizi zorlayabilir. Kuş fotoğrafı çekimleri sırasında tripod ya da düşük enstantane hızı kullanmadan da anları yakalayabilirsiniz. 1/200sn ve 1/500sn gibi değerlerde çekim yaptığınızda kuşun gövdesini net, kanatlarını ise bulanık çekebilirsiniz. Kuş fotoğrafları çekerken anı yakalamak için hızlı olmalısınız.

2.Seri çekim yapın.

Kuş fotoğrafı çekmenin yolları arasında seri çekim de yer alıyor. Hızlı hareket eden kuşları fotoğraflarken seri çekim gerekliliktir. Tekniğinize bağlı olarak hızlı kanat hareketlerini tek karede yakalayabileceğiniz gibi seri çekimde yakalayıp bilgisayar üzerinde birleştirebilirsiniz. Fotoğraflarınızda noise olmaması için tripodunuzu düz bir zemine kurduktan sonra kameranızı kuşu tam hizalayacak şekilde yerleştirmelisiniz. Enstantane modu seçerek 1/2000sn veya daha yüksek bir hız belirlemelisiniz. Eğer fotoğraflarınızı birkaç kare çektiyseniz Photoshop’ta Layer Mask ile birleştirebilirsiniz.

3.Çerçeveyi doldurun.

Portre fotoğrafı çekim tekniklerini kullanarak da kuş fotoğrafları çekebilirsiniz. Kuş fotoğrafı çekmek için göz kontağı kurabilecek bir iletişim düzeyine sahip olmanız yeterli. Telezoom yardımıyla kuşun yüzüne iyice yakınlaşarak çerçeveyi doldurabilirsiniz. Böylece kuşun portresini çekmiş olursunuz. Kuşla göz kontağı kurmak için deklanşöre basar konumda bekleyerek doğru sesleri çıkararak kuşun dikkatini çekmeniz gerekecek. İlk olarak gözlere odaklandıktan sonra /8 gibi orta diyafram aralığı kullanarak ideal alan derinliği sağlayabilir ve kuş fotoğrafları çekebilirsiniz.

4.Silüetlerini çekin.

Kuş fotoğrafı çekimleri sırasında gölgenin ve silüetin gücünden de yararlanabilirsiniz. Kuş fotoğrafları çekme yöntemleri arasında yer alan silüet çekimlerini yaparken toplu halde hareket eden kuşların gökyüzündeki görüntülerini fotoğraflarınıza yansıtabilirsiniz. Işığa karşı çekim yaparak kuşların silüetini yakalayabilirsiniz. Kuş fotoğrafı çekme yöntemleri için silüet yaratırken negatif pozlama telafisi yapmanız gerekebilir. Kuş fotoğrafı çekmek isteyenler siluetlerden başlayabilir. Kuş fotoğrafları için silüetler hoş görüntülerdir.

5.Soyut çekimler yapın.

Kuşların rengarenk tüyleri ve gagaları muhteşem bir çekim konusu olabilir. Zoom lensler kullanarak konunuza iyice yakınlaşabilir ve kuşların renkli tüylerini çerçeveye doldurarak soyut çekimler yapmayı deneyebilirsiniz. Böylelikle kuş fotoğrafı çekme yolları arasında yer alan soyut çekimi gerçekleştirmiş olursunuz. Makro lensler de kullanarak tüm detayları ortaya çıkarabilirsiniz. Alternatif olarak dökülmüş kuş tüylerinden de kompozisyon yaratabilirsiniz.

İstanbul’da yaşıyorsanız her an çevrenizde olacak martıların fotoğraflarını çekebilirsiniz. Vapur yolculuklarına eşlik eden, denizde yüzen, köprü üzerinde gezinen martıların ilgi çekici anlarını fotoğraf karelerine yansıtabilirsiniz. Bunun için kuş fotoğrafı çekme yöntemlerinden yararlana bilirisiniz. Arka planı flu yaparak ya da öznenizi odak noktası alarak etkileyici kuş fotoğrafları çekebilirsiniz. Doğanın zenginliğinden ve ahenginden yararlanabilirsiniz…

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30