Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Doğal Ortamda Makro Fotoğraf Çekimi

Ayrıntılara Kadrajınız İle Anlam Kazandırın!

Son yıllarda hobi dendiğinde aklımıza ilk olarak fotoğrafçılık geliyor. Üründen modaya, doğumdan düğüne kadar farklı alanlarda fotoğraf çekimleri, fotoğraf tutkunu olanlara hitap ediyor. Makro fotoğrafçılık da bu alanlardan biri olarak dikkat etmediğimiz ya da göremediğiniz ayrıntıları gözler önüne seriyor.

Merak duygusunu tetikleyen, fotoğrafçılığa hayran bırakan makro fotoğraf çekimi, doğada anlam kazanıyor. Hafta sonu yapacağınız trekking etkinliğinde ya da çıktığınız kampta doğanın sayısız kompozisyonuna şahit olabiliyorsunuz. Çiçekler, kuşlar, karıncalar, arılar, tırtıllar ve daha bir çok konu doğada sizi bekliyor. Peki etkileyici makro fotoğraf çekimlerini nasıl yapacaksınız? Makro fotoğraflar için nelere dikkat etmelisiniz? Sizler için bu sorulara cevap verdik…

Doğada makro fotoğraf çekimleri için tavsiyeler:

1.Diyafram ve Enstantane Değerleri

Doğada kelebek gibi bir canlıyı görüntülemek istediğiniz vakitte diyafram değerinizi yüksek ayarlamanız gerekir. Makro fotoğraf çekimi sırasında konunun büyüklüğüne bakılarak f11 ya da f8 gibi diyafram değerleri kullanmakta yarar var. Eğer bu değerleri kullanırsanız objeyi çok daha net bir şekilde çekme imkânı yakalayabilirsiniz.

2.Çekim Saatleri

Özellikle doğada makro fotoğraf çekmek istiyorsanız en doğru vakit sabahın yeni aydınlanmaya başladığı vakitlerdir. Canlıların fotoğraflarını çekmeniz için o anının hareketsiz bir durumda olması gerekir. Bunun için doğanın uyuduğu vakitleri tercih etmelisiniz. Sabah saat 4-5 gibi bitkilerin üzerinde oluşan çiğ ve güneş ışığının mükemmel tonları ile müthiş fotoğraflara imza atabilirsiniz. Sizin için üzerine çiğ düşmüş kelebek kanatları mükemmel bir fotoğraf karesi olabilir.

3.Çekim Açısı

Makro fotoğraf çekimi için imkan oldukça güneş ışığından yararlanın. Güneş ışığı her zaman flaş ışığından daha iyi görüntü kalitesi sunar. Fotoğraf çekim sırasında kendi gölgenizin fotoğrafta çıkmamasına özen göstermelisiniz. Işığı iyi bir şekilde yakalamak istiyorsanız güneş ışığı ile flaş ışığını birleştirebilirsiniz. Eğer hava kapalıysa ve doğal ışık görünümü oluşturmak istiyorsanız, polarize filtrelerden ve polarize filmlerden yararlanabilirsiniz.

4.Objektiflerin Netlik Bölgeleri

Hayvan, böcek gibi canlıların makro fotoğraflarını çekiyorsanız mutlaka gözlerden netleme yapmalısınız. Netliği ve alan derinliğini doğru şekilde ayarlayarak makro fotoğraflarda istediğiniz sonucu elde edeceksiniz. Makro fotoğraf çekimi için doğru netleme keskin fotoğraflar elde etmeyi sağlar.

5.Flaş Kullanımı

Doğada makro fotoğrafı çekecekseniz flaş kullanımı önemlidir. Çünkü canlılar genel olarak karanlık bölgelerde, yaprak ya da ağaç altlarında saklanırlar. Böyle durumlarda güneş ışığından doğru şekilde yararlanmak pek mümkün değildir. Haliyle bu noktada fotoğrafçıların imdadına flaş kullanımı yetişir. Flaş kullanmak ve aynı zamanda doğal ışık görünümü vermek istiyorsanız polarize filtreleri kullanın. Mümkün olduğunca flaş kullanımını çok fazla tercih etmemenizde yarar var. Çünkü fotoğrafta fazla parlamalardan kaynaklı bozulmalar olabilir.

6.Objelere Mümkün Olduğu Kadar Yaklaşın!

Doğada makro çekimler için fotoğraflayacağınız objeler genellikle küçük canlılar olur. Ürkek olan bu canlıların çekimlerini yaparken yere yakın ve mümkün olduğu kadar arkalarından sessizce yaklaşmalısınız. Gözünüz vizörde olacak şekilde objelere yaklaşırsanız çekim yapma hızınız da artacaktır.

7.Doğaya ve Hayvanlara Saygı Bir Fotoğrafçının En Önemli Özelliğidir.

Makro fotoğraf çekimleri sırasında kesinlikle doğal hayata ve canlılara zarar verilmemesi, fotoğrafçının aklından çıkarmaması gereken konulardandır. Fotoğraf çekimi sırasında onların da bir canlı olduğunu unutmadan ve onları rahatsız etmeden çekimlerinizi tamamlayın. Mesela bir arıyı rahatsız ederseniz can sıkıcı sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

Makro fotoğraf çekimi için bu tavsiyelerimizden yararlanabilirsiniz. Doğada yapacağınız makro çekimler sırasında uzun bir pantolon, kapalı ayakkabı gibi korunaklı giysiler giyip vücudunuzu olası kazalara ve hava koşullarına karşı korumanızda yarar var. Makro fotoğraf çekimleri konusunda daha ayrıntılı bilgi almak ve bu alanda uzmanlaşıp beğeni ve ilgi toplayan fotoğraflar çekmek istiyorsanız, alanında uzman eğitmen kadrosuna sahip, uygulamalı eğitim imkanı olan, doğru teknik ve teorik bilgileri kapsayan eğitim programlarına sahip bir fotoğrafçılık kurusundan destek almanız, fotoğrafçılık alanında uzmanlaşmanız için en doğru seçenek olacaktır.

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30