Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Mum Işığında Aşk Fotoğrafları İçin 11 Mükemmel İpucu

Sevginizi Mum Işığında Ölümsüzleştirin!

Mum ışığı, romantizmi temsil etmesiyle bilinir. Çiftlerin birbirleriyle yedikleri keyifli yemeklere, sohbetlere eşlik eder. Mum ışığı, fotoğraf çekerken bu özel anların ölümsüzleştirilmesini sağlayan mükemmel kompozisyonlar yaratır.

Mum ışığı ortama daha sıcak bir renk verir. Bu ışıkta yapılan çekimler, fotoğrafların renginin yanında duygusuna da etki eder. Peki mum ışığında nasıl fotoğraf çekilir? Meraklıları için birkaç öneri derledik. Güzel bir akşam yemeğini mum ışığında yemek ve bu anları fotoğraflamak istiyorsanız önerilerimize kulak verebilirsiniz.

1.Flaş Kullanmayın

Mum ışığında aşk fotoğrafları çekmek istiyorsanız ilk olarak flaş kullanmamanızı öneririz. Genellikle düşük ışık olan ortamlarda flaş kullanımı tercih edilir. Fakat çekim konusu mum ışığında aşk fotoğrafı çekmekse ortamın loş ışığını kaybetmemek ve mumların oluşturduğu sıcaklığı yok etmemek için flaş kullanmaktan uzak durmalısınız.

2.Tripod Kullanın

Mum ışığında çekim yaptığınız zaman ortamdaki ışık oranı düşük olacaktır. Bu sebeple uzun pozlamaya ihtiyaç duyacaksınız. Uzun pozlamayı gerçekleştirirken titreme ve sallantıyı ortadan kaldırmak için tripod kullanmalısınız. Böylece mum ışığında çektiğiniz fotoğraflarda herhangi bir bulanıklık veya görüntünün kalitesi açısından sıkıntı yaşamazsınız.

3.Ekstra Mumlar Kullanın

Mum ışığında aşk fotoğrafları çekmek için ekstra mum kullanabilirsiniz. Mum ışığında fotoğraf çekmek ışığın az olması sebebiyle fotoğrafçıya zorluk yaşatabilen bir durumdur. Fazla mum kullanmanız ortamın ışığını arttırmanıza yardımcı olacaktır. Işığın fazla olması ortama farklı bir hava katmanıza ve çekiminizin daha ön planda olmasını sağlar.

4.Mumları Yayın

Mum ışığında romantik fotoğraflar çekmek için hazırladığınız ortamda, mumları etrafa yayarak çekim yapmanız daha iyi olacaktır. Mumlar tek bir noktada olursa fotoğrafını çekmek istediğiniz kişinin yüzünde sert gölgeler oluşturabilir. Bunu ortadan kaldırmak için mumları etrafa yayarak ışığın da yayılmasını sağlayabilirsiniz. Böylece daha iyi sonuçlar elde edersiniz.

5.Yansıtıcılar

Mum ışığında fotoğraf çekmek için etrafınızdaki öğelerden yani yansıtıcılardan faydalanabilirsiniz. Yarattığınız ambiyansla kullandığınız öğelerle daha verimli sonuçlar alabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse; mum ışığında yemek yediğiniz masanın örtüsünü koyu yerine beyaz seçerseniz çekim yapacağınız kişinin yüzüne daha fazla ışık yansımasını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde daha doğal bir görüntü oluşturmuş olursunuz.

6.DSLR Makine

DSLR ile fotoğraf çekiyorsanız ve birden fazla lensiniz varsa arasından en hızlı olan lensinizi seçmenizde fayda vardır. Özellikle diyafram değerleri açık olan lensler mum ışığında çekim yapmak için tercih edilebilir. Mum ışığında fotoğraf çekmek için yapacağınız doğru lens seçimi doğrudan pozlamanızı etkileyecektir.

7.Enstantane Hızı

Mum ışığında aşk fotoğrafları çekerken kameranızın içine daha fazla ışık girmesini sağlamak için düşük enstantane hızına getirmelisiniz. Yani mumum ışığı hareketli ise ve alevi sabit olarak yakalamak istiyorsanız normal enstantane ayarlarından daha düşük olan enstantane ayarına getirmelisiniz.

8.ISO Ayarı

ISO ayarını arttırmak genellikle düşük ışıklı ortamlarda tercih edilen bir yöntemdir. Dolayısıyla mum ışığında çekilen fotoğraflarda da ışık kısıtlı olacaktır. Burada kullanacağınız yöntem de temiz bir görüntü elde etmek istiyorsanız ISO değeri 400 altında olan bir çekim yapmalısınız. Doğru yapılan ISO değerinde görüntüleriniz kalitesi daha iyi olacaktır.

9.Arka Plan

Mum ışığında aşk fotoğrafları çekerken arka planda yer alan objeler konunuzun üzerine gelerek gereksiz gölgeler oluşturabilir. Bir fotoğraf için arka plan oldukça önemlidir. Ancak ortamı bozacak objeler varsa en aza indirilmeli ya da tamamen çıkartılmalıdır. Farklı bir ambiyans yaratmak isterseniz sade bir arka plan seçmelisiniz.

10.Fotoğraf Kayıt İşlemi

Her zaman olduğu gibi mum ışığında çekim yapmak için de fotoğraflarınızı nasıl kayıt edeceğinize karar vermelisiniz. Eğer fotoğraflar üzerinde oynama yapmayacaksanız RAW formatta çekim yapmalı ve ayarlarınızı ona göre belirlemelisiniz. Böylelikle düzenleme sırasında istediğiniz ayarlarla görüntüleriniz üzerinde oynama yapabilirsiniz.

11.Güzel Bir Kompozisyon

Mum ışığında aşk fotoğrafları çekmek için çeşitli kompozisyonlar yaratabilirsiniz. Hayal gücünüzde mumların nasıl gözükmesini istiyorsanız ona göre güzel bir kompozisyon oluşturmalısınız. Örneğin; mumları suyun içine atarak farklı çekim tekniği uygulayabilir veya mumları çiçeklerle çevreleyerek farklı bir kompozisyon oluşturabilirsiniz.

Bu yazımızda sizin için mum ışığında aşk fotoğrafları çekmenize yardımcı olacak ipuçlarını anlatmaya çalıştık. Siz de en özel ve güzel anlarınızı mum ışığında romantik fotoğraflar çekerek değerlendirmek isterseniz önerilerimizi dikkate almanızı tavsiye ederiz. Doğal ve güzel bir kompozisyon ile fotoğraflarınızı daha özel hale getirebilirsiniz.

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30