Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Net ve Keskin Fotoğraf Nasıl Çekilir? Net Fotoğraflar İçin 5 Tavsiye!

Netliği Fazla Olan fotoğraflar Elde Etme Zamanı!

Fotoğraf çekimi ile uğraşan herkesin net ve keskin fotoğraflar çekmek en çok istediği şeylerdendir. Peki net fotoğraf çekmek neden önemlidir? Bir daha yakalanamayacak anları fotoğrafladığınızı hayal edin. Heyecanla çektiğiniz fotoğrafı açtığınızda karşınıza, netliği az, bulanık bir fotoğraf çıktığı takdirde moraliniz yerle bir olabilir. Fotoğrafta en önemli olan şeylerden biridir netlik. Bulanıklıktan uzak, net ve keskin fotoğraf çekmek konusunda tavsiyelerimizden yararlanarak daha iyi karelere imza atabilirsiniz.

Keskin ve net fotoğraf çekmek için tavsiyelerimiz:

1.Net fotoğraflar çekmek için sabit odaklı objektiflerden yararlanın.

Eğer kullandığınız lens ZOOM lens ise içerisinde daha fazla element olacağından dolayı görüntü kalitesinde düşüşler görülecektir. Net fotoğraflar ve keskin fotoğraflar çekmek istiyorsanız sabit odak uzaklığına sahip olan lenslerden yararlanmanız net fotoğraflar elde etmek için doğru seçim olacaktır.

2.Konunuza en yakın netleme noktasını kullanın!

Çoğu fotoğrafçı genellikle merkez netleme noktasını kullanır. Bu fotoğrafçıların ilk olarak merkezdeki netleme noktasını kullanarak netlemeyi gerçekleştirip kadrajı yeniden ayarlaması aslında bakılırsa bir hatadır. Çünkü kadrajın yeniden ayarlanması işlemi ile az da olsa netleme mesafesinde kaymalar görülebilir. Bunun için en doğru çözüm, konuya en yakın netleme noktasını kullanmak ve netleme işlemi yaptıktan sonra kadrajı hiç oynatmadan direk çekimi gerçekleştirmek olacaktır.

3.Net fotoğraf için nereye odakladığınıza dikkat edin.

Durağan karelerin fotoğraflandığı, manzara çekimleri gibi durumlarda diyafram aralığı f11 üzerindeyken, fotoğraf makinesinin çekilen sahnenin 1/3 ü kadar derinliğe sahip bir yeri odaklarsanız fotoğrafın neredeyse tamamı net görünecektir. Eğer fotoğraf çekim konunuz hayvan ya da insan gibi bir canlıysa netleştireceğiniz yer kesikle gözler olmalı.

4.Net ve keskin fotoğraf çekmek için diyafram ayarına dikkat edin!

Net ve keskin fotoğraflar için en iyi diyafram aralığını bulup o diyaframın dışına çıkmamaya çalışın. En yüksek diyafram çok net bir fotoğraf anlamını taşımıyor. Diyafram değerini f13 ve ya f16 değerlerinin altında kısmanız halinde bulanık fotoğraflar elde edeceksiniz.

5.Net ve keskin fotoğraflar çekmek için ayna kilitleme yöntemi kullanın.

SLR makinelerde aynanın kalkıp inmesinden dolayı titremeler meydana gelmektedir. Bu titremeler fotoğrafta keskinliği azaltır. Net ve keskin fotoğraf çekmek için bu özelliği kullanarak pozlamaya başlamadan önce aynanın kalkmasını ve pozlama bitiminde aynanın eski halini almasını sağlayabilirsiniz. Ayna kilitleme yöntemi ile ayna hareketinden kaynaklı titremeyi ortadan kaldırabilirsiniz. Ayna kilitleme yöntemi (live viwe) pili çok hızlı bitirir. Bu yöntemle yapacağınız çekimlerde yedek batarya bulundurmanızda yarar var.

Sizinle net ve keskin fotoğraf çekebilmeniz için birkaç öneri paylaştık. Kaliteli keskin ve net fotoğraflar elde etmek istiyorsanız bu önerilere kulak vermenizde fayda var. Fotoğraf çekim tekniklerine, fotoğraf makine ve ekipmanlarına ne kadar hakimseniz o kadar iyi sonuçlar elde edersiniz unutmayın! Eğer fotoğraf makinesi ekipmanlarına ve fotoğraf çekim yöntemlerine hâkim değilseniz bu eksikliğinizi gidermeniz fotoğrafçılık alanında ilerlemenizi sağlayacaktır. Eğer fotoğraf çekim tekniklerine ve ekipmanlarına hakim değilseniz fotoğrafçılık derslerine katılmanız, fotoğrafçılık alanında ilerlemenizde büyük katkı sağlayacaktır.

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30