Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Nü Fotoğraf Nedir? Nü Fotoğraf Çekmek İçin 7 Tavsiye

Bu Yöntemlerle Daha Güzel Nü Fotoğraflar Çekeceksiniz!

Nü Fotoğraf Nedir? Nü resim ve heykel sanatında çıplak kadın betisi yani biçimi olarak tanımlanır. Nü sanatının ilk örnekleri Antik Yunan ve Roma’da görülür, Ortaçağ döneminde ortadan kalkma derecesine gelir. Rönesans döneminde tekrardan keşfedilen nü sanatı günümüzde de resim tutkunları tarafından ilgi görmektedir.

Nü fotoğraf konusunda ülkemizde alacakları tepkilerden dolayı, fotoğrafçılar birkaç adım geri planda kalmayı tercih etmektedir. Genellikle doğu kültüründe ve ülkemizde yok denecek kadar görülen nü fotoğraflar farklı tekniklerle çekilir. Nü fotoğraf çekimi ve yöntemlerini merak edenler için bu yazımızda teknik ve pratik bilgiler hazırladık.

1.Konunuzu Nasıl Çekeceğinize Karar Verin

Konunuzu nasıl çekeceğinize, fotoğrafta ne aradığınıza karar verin. Nü fotoğraf çekmek diğer fotoğrafçılık alanlarına göre daha zorlu bir süreçtir. Model ve fotoğrafçının oldukça rahat olması çok önemlidir. Fotoğraf çekmeden önce kurgu yaparak zaman kazanabilir ve yaratıcı sonuçlar ortaya çıkarabilirsiniz. Kurgu için nü fotoğraf çekim örneklerine bakarak ilham alabilirsiniz. Neyin fotoğrafını çekeceğinizi iyi bilmelisiniz.

2.Siyah Beyaz Çekimlerden Yararlanın

Çekimlerinize siyah beyaz tonlar katarak çektiğiniz nü fotoğrafa farklı ve çekici bir hava katabilirsiniz. Özellikle modelin yüzünde çiller varsa siyah beyaz çekimlerle bu görünümü yok edebilirsiniz. Fotoğraflarınızı önce renkli çekim ardından siyah beyaza çevirebilirsiniz. Fakat direkt olarak siyah beyaz çekimler daha etkileyici olacaktır.

3.Çekim Ortamının Isısını Ayarlayın

Soğuk, serin bir çekim ortamında model rahat poz veremeyecektir. Zaten çok da kolay olmayan Nü fotoğraflar için poz verme aşamalarına soğuk bir oda faktörü de eklenirse çekimler hayli zorlu geçecektir. Oda ısısını ayarlayarak modelinizin gevşemesini ve daha rahat pozlar vermesini sağlayabilirsiniz. Bu basit gibi gözüken işlem Nü fotoğraf çekimlerinin önemli noktalarından biridir.

4.Odak Uzaklıklarını Uzun Kullanın

Nü fotoğraf çekimlerinde uzun odak uzaklığına sahip lensler kısa odak uzaklığına sahip lenslerden daha iyi sonuç verebilir. Lens seçimleri kompozisyona göre de değişim sağlayabilir. Uzun odak uzaklığına sahip lenslerle vücut hatlarına daha iyi yoğunlaşabilir ve kıvrımları etkileyici şekilde çekebilirsiniz.

5.Fotoğraf Çekimi Sırasında Rahat Olun ve Eğlenmeye Bakın

Modelinizle özellikle aynı cinsiyette olmanız sizin için bir artı olacaktır. Aynı cinsiyette olduğunuz modelle yapacağınız çekimler daha rahat geçecektir. Çekim sırasında keyif almanız çok önemlidir. Modelinizle sohbet edin, gülün, ona komik bir anınızdan bahsedebilirsiniz. Yapacağınız bu eylemler modelinizin rahatlayıp gevşemesine ve daha rahat poz vermesine yardımcı olacaktır.

6.Nü Fotoğraf Çekimlerinde Gizem Yaratın

Nü fotoğraf çekiyorsanız çekimlerinize gizem katarak fotoğrafların daha çekici hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Örneğin modelinin yüzünün başka yöne baktığı, kamerada yüzünün çok fazla gözükmediği, farklı objelerle yapılan çekimler gibi fotoğraflara farklılık katabilirsiniz.

7.Basit Pozlar Verdirin

Modellere birbirinden farklı birçok poz verdiririz. Fakat görürüz ki o kadar farklı pozların arasında en güzelleri en basit çekilen pozlar olur. Basit pozlar modelin daha rahat hareket etmesini sağladığından poz verme işlemi bir o kadar daha kolay olur. Eğer modeliniz gerginse çok basit pozlar verdirerek yaptığınız çekimleri ona da gösterin. Bu şekilde motive olmasını sağlayabilirsiniz.

Nü fotoğraf nasıl çekilir, nü fotoğraf nedirnü fotoğraf çekmek için neler yapılır gibi sorularınıza yukarıda sıraladığımız önerilerden yararlanarak yanıt bulabilirsiniz. Nü fotoğraf çekimi alanında uzmanlaşmak istiyorsanız, fotoğrafçılıkta çekim teknikleri, fotoğraf makinesi ve ekipmanları konularında bilgileri eksiksiz edinmeniz gerekir. Bu konularda eksiğiniz varsa uzman eğitmen kadrosuna sahip, teorik ve uygulamalı eğitimler veren, alanında adını duyurmuş bir fotoğrafçılık kursundan destek almanız profesyonel fotoğrafçılık yolunda gitmek için en doğru seçim olacaktır.

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30