Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Renk Sapması Nedir?

Fotoğrafta Renk Sapması Nasıl Önlenir?

Renk sapması nedir sorunuza cevap olarak, renklerin birleşmeleri gereken odak noktasında birleşemedikleri için ortaya çıkan uyumsuzluk diyebiliriz. Yani objektiften geçen kırmızı, yeşil ve mavi ışınların tek bir noktaya düşmesi gerekirken, renk ısılarının farklı olmalarından kaynaklı olarak farklı noktalara düşmesine renk sapması denir.

Renk sapması her fotoğrafçının yaşadığı bir durumdur. Fotoğrafta renk sapmasının kesin bir çözümü yoktur. Ancak en aza indirebilmek için bazı yöntemler vardır. Size bu yöntemlerden bahsederek fotoğrafta renk sapmalarını önlemenize yardımcı olacağız. Fotoğrafta renk sapması nasıl önlenir bakalım.

1.Yüksek Karşıtlıklı Sahnelerden Uzak Durun

Fotoğrafta renk sapması sorunu yüksek karşıtlık içeren çekimlerde daha çok rastlanan bir durumdur. Özellikle gün ışığında yapılan çekimlerde renk sapmalarının önüne geçilemiyor. Bunun yüzden fotoğrafta renk sapmasını önlemek için iyi bir arka plan ile çalışmanız gerekir. Yani çekim yapacağınız nesnenin renklerine uygun bir arka planla çalışmalısınız.

2.Odak Uzaklığını Kontrol Edin

Fotoğrafta renk sapmalarının yaşandığı bir durumda odak uzaklığını iyi ayarlayamamaktır. Geniş odak uzaklığı ile çalışmanızda fayda vardır. Ancak fotoğrafta renk sapmasını önlemek istiyorsanız mutlaka farklı odak uzaklıklarında da çalışmalısınız. Böylece renk sapmalarının önüne geçerek daha kaliteli fotoğraflar elde etmiş olacaksınız.

3.Nesneyi Kadrajın Ortasına Yerleştirin

Nesneler fotoğrafın merkezinden uzaklaşmaya başladıkça fotoğrafta renk sapmaları sorunu ortaya çıkar. Çekim yaptığınız nesnenin fotoğrafını daha sonra düzenleyeceksiniz normal çekim yapmanız da bir sorun yoktur. Fakat fotoğrafta renk sapmasını önlemek istiyorsanız nesneyi mutlaka kadraj içine alarak çekmelisiniz. Böylelikle fotoğraflarınızda renk sapmalarının önüne geçmiş olursunuz.

4.Kullandığınız Lense Göre Diyafram Ayarı Yapın

Fotoğrafta renk sapmalarını önlemenin bir yolu da kısık diyaframda çalışmaktır. Kullandığınız lense göre diyaframı kısarak çekim yaparsanız fotoğrafta oluşacak renk sapmalarının önüne geçmiş olursunuz. Eğer kısık diyaframda çekim yapacaksanız pozlamayı dengeleyebilmek için perde hızını yavaşlatmalı, ISO değerini de arttırmalısınız.

Fotoğrafta renk sapması sorunu fotoğraf kalitesini bozabilecek bir faktördür. Çektiğiniz bir konunun daha iyi görünmesini sağlamak adını belirli ayarlar yapmalısınız. Bu ayarlar sizin fotoğrafta renk sapması sorununu ortadan kaldırmanıza yardımcı olacaktır. Kullanacağınız yöntemler ile görsel bozulmaya sebep olan renk sapmaları en aza indirebilirsiniz. Yukarıda bahsettiğimiz gibi renk sapmalarının teknik olarak kesin bir çözümü yoktur. Ancak doğru çekim teknikleri, doğru açı ve iyi bir ekipman ile bunun önüne geçebilirsiniz. Böylece fotoğraflarınızda daha iyi bir görüntü yakalayabilirsiniz.

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30