Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Silüet Fotoğrafları Nasıl Çekilir?

Silüet Fotoğrafı Çekmek İçin Manuel Modu Kullanın!

Süliet fotoğrafları, gün doğumunda ya da gün batımında göz alıcı kareler yaratmak için kullanılan bir tekniktir. Eğer bu tarz çekime merakınız varsa ve silüet fotoğrafları nasıl çekilir bilmiyorsanız bu yazımız tam size göre.

Silüet fotoğrafları son derece etkileyici ve ilgi çekici fotoğraflardır. Kullanılan ışık yönü sebebiyle gereksiz ayrıntı ve renkleri ortadan kaldıran silüet fotoğrafları insanın adeta hayal dünyasını canlandırıyor. Sadece bir gölge halindeki insanlar, kuşlar, kediler, gemiler, binalar, yaratıcı fotoğraf kompozisyonları ortaya çıkarıyor. Her fotoğrafçılık branşında olduğu gibi silüet fotoğrafları çekmek için de kullanılacak bazı teknikler var. Silüet fotoğrafı çekim teknikleri için yazımızı okumaya devam edin.

[widget-8]

Silüet Çekim Teknikleri Nelerdir?

Silüet fotoğrafları çekmek için ilk olarak güzel bir kompozisyon düşünmelisiniz. Kompozisyonu doğru kavradığınız an çekimlerde zorlanmazsınız. Bazen her zaman baktığınız fakat dikkatinizi çekmeyen bir objenin silüetiyle çok şey anlatabilirsiniz. Bu yüzden silüet fotoğrafları çekmeden önce ilk olarak kompozisyon belirlemeniz gerekir. Silüet fotoğrafı çekim teknikleri ve silüet fotoğrafçılık tekniğiyle ilgili merak edilenleri sizin için kısaca toparladık.

  • Silüet fotoğraf çekiminde objelerin iç içe geçmemesi çok önemlidir. Bu yüzden konunuza iyi odaklanmalısınız. Konuyu kalabalık arka plandan soyutlamalısınız.
  • Silüet fotoğrafı çekim tekniklerinden biri de manuel modda çekim yapmaktır. Alanı netlemek ve bunu fotoğrafa yansıtmanız için manuel modda çekim yapmalısınız.
  • Silüet fotoğrafları çekmek için mutlaka tripod kullanmalısınız. Diyafram açıklığı ve düşük ISO değerlerinde çalışacaksanız fotoğraflarınızda oluşacak bozulmayı önlemek için tripod kullanmalısınız.
  • Silüet fotoğraf çekiminde flaş kullanmamalısınız. Objeyi sadece ters ışıkta çekmelisiniz. Flaş kullanımı silüet fotoğraf çekimi için istediğiniz görseli vermenize engel olacaktır.
  • Silüet çekim tekniği için gün ışığından doğru yararlanmalısınız. En güzel silüet fotoğrafları gün batımında ortaya çıkar.
  • Silüet fotoğrafı çekerken modelinizin sürekli sabit olmamasını sağlayın. Hareket ettirin, hareketleri yakalamaya çalışın. Uzun pozlama modunu kullanabilirsiniz. 

Silüet fotoğraf çekimi için en ince ayrıntı bol bol fotoğraf çekmektir. Pratik yaptıkça kendinizi daha çok geliştirmiş olursunuz. Silüet fotoğrafları çekmek için konuya ne kadar hâkim olursanız o kadar güzel fotoğraflar elde edersiz.

Silüet Fotoğraf Çekimlerinde Hava Durumuna Dikkat Edin!

Silüet fotoğraf çekiminde karşılaşacağınız sorunlardan biri rüzgârdır. Rüzgârlı havalarda yapacağınız çekim fotoğraflarınız bozabilir. Örneğin rüzgârlı bir havada bitkilerin fotoğrafını çekiyorsanız fotoğraflarınızın bulanık olmasına sebep olursunuz. Bu nedenle silüet fotoğrafları çekmek için gün batımı yerine gün doğumunu tercih edebilirsiniz.

Silüet fotoğrafları nasıl çekilir sorunuza daha detaylı yanıt isterseniz fotoğrafçılık eğitimi alabilirsiniz. Doğru teknik ve çekim pratiği sayesinde güzel silüet fotoğrafları elde edebilirsiniz. Kendinizi geliştirmeye devam edin...

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30