Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Siyah Beyaz Fotoğraf Neden Çekilir?

Siyah Beyaz Renkler Duyguları Yansıtmada Çok Etkilidir!

Siyah beyaz fotoğrafın neden çekildiği birçok kişinin aklında olan bir sorudur. Fotoğraf çekmek bir sanattır ve bu sanatta kişiler istediği gibi renkli veya renksiz fotoğraflar çekmekte özgürdür. Siyah beyaz fotoğraflar şimdilerde sanatsal bir olgu olsa da duyguların yoğunluğunu çok net bir şekilde yansıtan fotoğraf çekim yöntemlerinden biridir. Olayları dramatize etmek, fotoğrafta zaman algısı oluşturmak ve konuyu daha çarpıcı hale getirmek için siyah beyaz fotoğraflara başvurulabilir.

Siyah beyaz fotoğrafı elde etme yolları gelişen teknoloji ile beraber birçok yöntem kazanmıştır. Kişilerin isteklerine göre çekim esnasında ya da çekimden sonra yapılan ayarlamalarla ya da kullanılan programlarla siyah beyaz fotoğraf elde etmek oldukça kolay hale gelmiştir. Fotoğraf makinesi ayarları dışında analog yani filmli makineler siyah-beyaz fotoğraf elde etmek için idealdir.

  

[widget-8]

Siyah Beyaz Fotoğraflar Kişilerde Zaman Algısı Yaratıyor!

Siyah beyaz fotoğraf bakan kişiler kadrajın dışında kalan kısmı ve çekilen anın öncesi ve sonrasını kendi hayalinde canlandırıyor. Buna örnek olarak okuduğunuz kitabı hayalinizde canlandırmanızı verebiliriz. Soyutlamanız ne kadar iyi ise konu o kadar ilgi çekici hale gelecektir.

Kadrajınızda dikkat dağıtıcı objeler olmamalı ve bu şekilde vermek istediğiniz duyguyu daha iyi verebilirsiniz. Siyah beyaz fotoğraflar çekerken çekilen saat, ışığın geliş açısı, kurgulanan kompozisyon önemlidir. Çekeceğiniz konunun siyah beyaz fotoğraflara uygun olup olmamasına karar vermeniz gerekir. Fotoğrafa bakan kişinin fotoğrafı neden siyah beyaz çekildiğini anlaması gerekir.

Siyah beyaz fotoğraflarda renkler kullanılmadığı için konunun iyi anlatılması yani kurgulanması önemlidir. Kompozisyon için fazla ögeye gerek yoktur ve genellikle modeliniz ve manzaranız yeterli olacaktır.

Siyah Beyaz Fotoğraf Kullanımı – Şimdi Ne Moda?

Siyah Beyaz fotoğraf duyguların yoğun yansıtıldığı ve insanları düşünmeye sevk edildiği çekimlerdendir. Genellikle siyah beyaz fotoğraf çekimleri belgesel fotoğraflarında, grafik ve leke ağırlıklı olan fotoğraflarda çokça rastlanmaktadır. Renkli kültürlere sahip ülkelerin fotoğrafları ya da konusu eğlence, doğa olan fotoğraflarda siyah beyaz çekim tercihleri çok sağlıklı olmayacaktır.

Siyah beyaz fotoğraflar her zaman dikkat çeken fotoğraf çeşitlerinden olmuştur. Son yıllarda;

  • Düğün fotoğraflarında nostaljik ve romantik bir hava yaratmak için,
  • Moda fotoğraflarında modele ve ürüne dikkat çekmek için,
  • Still life çekimlerde minimalist algı yaratmak için,
  • Manzara fotoğraflarında karamsar ve duygusal bir hava oluşturmak için, ,
  • Portre çekimlerinde duyguları, bakışları ve yaşanmışlıkları hissettirmek için kullanılmaktadır.

Fotoğrafçılığın her alanında siyah beyaz tekniğini kullanabilirsiniz. Doğru konulara değinerek ve doğru teknikleri kullanarak çekeceğiniz siyah beyaz fotoğraflar insanları derinden etkileyecektir. Doğru çekim teknikleri konusunda donanımlı bir bilgi birikimine sahip değilseniz bu eksik yanınızı bir fotoğrafçılık kursunda tamamlamanız profesyonel çekimler yapmanız konusunda size yardımcı olacaktır.

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30