Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Siyah Beyaz Sokak Fotoğrafçılığı Nasıl Yapılır?

Siyah Beyaz Sokak Fotoğrafçılığının Püf Noktaları

Siyah beyaz sokak fotoğrafçılığı son yıllarda en popüler çekim türlerinden biridir. Siyah beyaz sokak fotoğrafçılığında insanların en güzel anlarını, kuşları, köpekleri, binaları kadrajınıza yansıtabilirsiniz. Özellikle portre çekimler yaparak mimikleri, hayatın hüznünü ve mutluluğunu, insanların yüzündeki yaşanmışlık çizgilerini ölümsüzleştirebilirsiniz.

Siyah beyaz fotoğraflar nasıl çekilir ve sokak fotoğrafçılığında siyah beyaz tekniğinin önemi nedir, bu yazımızda bahsedeceğiz. Siz de sokak fotoğrafçılığına merak saldıysanız ve bu tekniği kullanmak istiyorsanız vereceğimiz önerileri deneyebilirsiniz.

1.Kış Manzaraları

Siyah beyaz sokak fotoğrafçılığında en muazzam görüntüler kış manzaraları ile oluşur. Bir sokak fotoğrafçısıysanız rengin az olduğu kış manzaralarında siyah beyaz çekimi mutlaka yapmalısınız. Kış manzaralarında ağaçların yapraksız olması, binaların puslu görüntüleri ve insan kalabalıklarının görüntüsü siyah beyaz çekimlerin kalitesini arttırır.

2.Portreler

Kuşkusuz siyah beyaz fotoğrafların en uygun olduğu teknik portre çekimlerdir. Bunun nedeni portrelerin insan duygularını çok iyi yansıtması ve siyah beyaz tekniğiyle daha da etkileyici hale gelmesidir. Eğer sokakta siyah beyaz bir portre çekim gerçekleştirecekseniz yandan aydınlatma ekleyerek parlak alanlarla gölgeler arasında güçlü bir kontrast yaratmalısınız.

3.Şehir Manzaraları

Siyah beyaz sokak fotoğrafçılığında en güzel kareler şehir manzaraları ile ortaya çıkar. Burada siyah beyaz fotoğrafçılığının püf noktalarından olan kontrastı daha fazla kullanarak fotoğraflara daha iyi uyum sağlayacağını görmüş olursunuz. Sokak fotoğrafçılığının püf noktalarından bir diğeri ise bu tarz şehir manzaraları fotoğraflarının sabahın erken saatlerinde çekiliyor olmasıdır. Siyah beyaz fotoğrafların yalın doğasından faydalanabilmeniz için erken saatlerde yapılan çekimlerle fotoğraflarınızda harika görüntüler oluşturabilirsiniz.

4.Sokak Hayvanları

Siyah beyaz sokak fotoğrafçılığı için olmazsa olmaz elbette sokak hayvanlarıdır. Onların hayat içindeki koşturmacalarını, insanlar tarafından sevildikleri anlardaki mutluluklarını, yaşadıkları zorlukları siyah beyaz karelerle daha etkileyici hale getirebilirsiniz.

Siyah beyaz fotoğraflarda tüm olası sonuçları görebilmeniz için farklı pozlarda çekim yapmanızda fayda vardır. Bir yağmur fırtınasının hemen ardından çekim yapmak, ışık ıslak caddelerden ve su birikintilerinden yansıdığı için siyah beyaz fotoğraflarda ilgiyi iki katına çıkarır.

Yazımızı sonlandırmadan önce sokak fotoğrafçılığının püf noktalarından olan çekim formatına da değinmek isteriz. Tüm siyah beyaz fotoğraflarınızı mutlaka RAW formatta çekmelisiniz. Daha sonra çektiğiniz görüntülerin daha hoş görünmesini isterseniz üzerinde birkaç değişiklik yapabilirsiniz.

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30