Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Sokak Fotoğrafçılığı – Sokakların Dilini Anlamak İster Misiniz?

Günümüzde Sokak Fotoğrafçıları Çok Şanslı…

Günümüzde yoğun geçen iş hayatına ara vermek için edinilen popüler hobilerden biri haline gelen sokak fotoğrafçılığının tarihi çok eskiye dayanıyor. Eski zamanlarda fotoğraf makineleri günümüzdeki ergonomik koşullara sahip değildi. Yaklaşık 50-60 kilolarında olan taşınması zor fotoğraf makineleri ile bir fotoğrafı çekmek insanların saatlerini alıyordu. Bu nedenle tarihteki ilk fotoğrafları genellikle manzara fotoğrafları oluşturuyor. Teknolojinin gelişmesi ile karanlık kutu içerisinde görüntü oluşturma zamanı azaldı ve makinelerin boyutları küçüldü. Bunda Kodak’ın 33mm film formatını bulmasının önemi de yüksektir.

Fotoğrafçılık anı görme ve yakalama sanatıdır. Bir martının simidi kaptığındaki görüntüsü, babasına koşan çocuğun sevinci, göçmenlerin çaresizliği gibi birçok kareyi saniyeler içerisinde sanata dönüştürmek mümkün. Bu kareler de sokak fotoğrafçılarının elinden çıkıyor daha çok. Anları ölümsüzleştirmek onların işi. O halde sokak fotoğrafçılığı sanatını biraz daha derinden inceleyelim…. Sokak fotoğrafçılığı hakkında merak ettiğiniz her şey için yazımızı okumaya devam edin.

  

[widget-8]

Sokak Fotoğrafçısı Olup Güzel Kareleri Kadrajlamak İçin Tavsiyelere Kulak Verin!

Sokak Fotoğrafçılığı, çok keyifli olan ve kadrajınızla hayat vereceğiniz birçok muazzam kareyi yakalayacağınız fotoğrafçılık dallarından biridir. Sokak fotoğrafçılığında anı görmek ve yakalamak çok önemlidir. Gireceğiniz bir sokakta onlarca konu ile karşılaşabileceğinizden bu durum sizi biraz tedirgin edebilir. Fakat hiç korkmanıza gerek yok. Önemli olan sizin ne çekmek istediğiniz ve ne aradığınızdır. Ne aradığınızı biliyorsanız iyi fotoğraf çekersiniz. Başlangıçta taklitlerden korkmayın. Örnek aldığınız bir fotoğrafçının yolundan gitmeniz sokak fotoğrafçılığında gelişmenizde yardımcı olacaktır. Bunun dışında kendinizi geliştirebileceğiniz önerilere de kulak verebilirsiniz. İşte bizim önerilerimiz:

Duygulardan ve İfadelerden Yaralanın

Fotoğrafın anlamını arttıran şey yüzdeki ifade ve vücut diliyle yansıtılan duygulardır. Bir fotoğrafı izleyiciyle konuşturan ve ilişkiyi yaratan şey de budur. İzleyicinin fotoğraftaki duyguyu ilk bakışta hissetmesi tüm fotoğrafçıların hedefidir. Sokak fotoğrafçılığı sadece hüznü öfkeyi değil, umudu, mutluluğu, şaşkınlığı da barındırmaktadır. Bu duyguları yakalamak için etrafınıza endişe ile değil sakinlikle bakın ve anı yakalamayı kollayın. Eminiz ki o anı başarılı bir şekilde yakalayacaksınız.

Fotoğraflarınıza Mizah Katın

Günlük yaşantıdan bir fotoğraf ama diğer fotoğraflardan daha farklı… Görenlerin yüzlerinde gülümseme uyandıracak fotoğraflar çekmek sokak fotoğrafçıları için hiç de fena bir fikir sayılmaz. Çektiğiniz fotoğrafları sıradanlığın dışına çıkararak yaratıcılığınızı geliştirmeniz hobi ya da meslek olarak edindiğiniz sokak fotoğrafçılığı için çok önemlidir. Bu çekimleri yaparken kimseyi utandırmamanızı ve kızdırmamanızı tavsiye ederiz.

Zıtlık ve İlişki Durumları:

Sokak fotoğrafçılığının eski ama etkili yöntemlerinden biridir. Aslına bakacak olursak, temelinde zıt durumlarla oluşturulan kompozisyonlar yatmaktadır. Aynı anda birbirine zıt durumları aynı kare içine alıp fotoğraflamaktır. Buna örnek olarak mutlu kişinin görüntülendiği aynı karede mutsuz kişinin de görüntülenmesi, fakir-zengin, savaş-barış gibi zıtlıklar örnek olarak verilebilir.

[widget-18]

Fotoğraflarda Belirli Bir Hikâyeniz ve Mesajınız Olsun

Fotoğraf çekerken bazen belirli teknikler ve öğelerin yerini o an gelişen hikâyeler alabiliyor. Sokak fotoğrafçılığında çekilen fotoğrafın bir hikâyeyi anlatması fotoğrafa olan ilginin daha çok artmasını sağlayacaktır. Aynı kareden birçok hikâye çıkartabileceğinizi unutmayın. Mükemmel kareleri yakalamak için makinenize ve temel çekim bilgilerine hâkim olmalısınız. Bunlara hâkimseniz mükemmel sokak fotoğrafları için sadece kendinizi sanatın kollarına bırakın ve anı yakalayın.

Çekim İçin Plan Yapın!

Fotoğraf seyahati öncesinde gidilecek yerlerle ilgili nereleri saat kaçta fotoğraflayacağınız, hangi konseptler kullanacağınız konusunu önceden planlamanız fotoğraf çekimi için önemli bir unsurdur. Fotoğraf farkındalığı gelişmiş kişiler bu planlamayı yaparlar ve belirli tekniklerden yararlanarak benzersiz fotoğraflar çekebilirler. Sokağa çıkmadan önce kafanızda bir plan oluşturun. Olayları farklı bakış açılarıyla yakalayarak daha orijinal fotoğraflar çekebilirsiniz.

Deklanşör Refleksiniz Hızlı Olmalı!

Deklanşöre basmak sadece fotoğraf çekmek anlamına gelmez. Fotoğraf makinesi dürbün değildir. Dürbün olsaydı herkes aynı fotoğrafları aynı şekilde kareleyebilirdi. Hele de sokak fotoğrafçılığında bu çok daha farklı bir boyutu oluşturmaktadır. Fotoğrafçıların işi görmek ve bunu kurgulayıp hikâyesini oluşturup fotoğrafı çekmektir. Makine görmez makinenin işi fotoğrafçıların gördüklerini, yorumlayıp hikayeleştirdiği kareleri fotoğraflamaktır. Sokak fotoğrafçılığında bu işlem çok daha hızlı sürmektedir. Çünkü fotoğraflayacağınız şeyler hareket halinde olan hayattan saniyeler içerisinde göreceğimiz anlardır. Bundan dolayı sokak fotoğrafçılarının deklanşör refleksi yüksek olması gerekir.

Fotoğrafı Az Ve Öz Çekin

Fotoğraf makinesin elinize alır almaz dışarıya attığınız ilk adımda 10 fotoğraf çekmek kendi çığlığınızda boğulmanız demektir. Sürekli fotoğraf çekmek yerine uygun olan kare için önce gözem yapıp sonra çekim yapmak en doğru çekim olacaktır. Sokak fotoğrafçısı önce görür ve sonra o anı en iyi şekilde yakalamaya çalışır. Anı en doğru şekilde yakalamak isteyen sokak fotoğrafçıları bu konu hakkında profesyonelleşmek için fotoğrafçılık kurslarından yardım almaları yararlarına olacaktır.

Doğru An Sizi Beklemez, Siz Onu Bekleyin!

Yukarıda sokak fotoğrafçılığı konusunda verdiğimiz tavsiyelerin yanında yeni sokak akımlarını takip etmek, çok okumak, kopyalama yapmayarak fotoğraflardan esinlenmeyi bilmek, profesyonel olan fotoğrafçıların portfolyolarını incelmek sokak fotoğrafçılarının anları daha iyi yakalamalarını sağlayacaktır. Makinenizi elinize alarak sokaktaki hayatı farklı açılardan fotoğraflayın! Ne kadar çok hayatın içinde olursanız o kadar iyi fotoğraf çekersiniz.

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30