Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Moda Fotoğrafçısı - Hobinizi Mesleğe Dönüştürmek Mümkün!

Markaların Aradığı Bir Moda Fotoğrafçısı Olmak İstemez Misiniz?

Eğer daha önce internet üzerinden kıyafet aldıysanız kuvvetle muhtemel size teslim edilen ürünün internette görmodaüz fotoğraflardaki kadar güzel görünmemesinden en azından bir kere şikayet etmişsinizdir. Her ne kadar olumsuz bir örnek üzerinden yola çıksak da aslında bu durum moda fotoğrafçısının maharetiyle ilgilidir. Bir moda fotoğrafçısı temel olarak herhangi bir markanın ürünlerini ya da markanın yüzü olan insanları tanıtmak için fotoğraflar çeken kişidir.

Peki moda fotoğrafçısı olmak için neler gerekir? Yazımızda moda fotoğrafçılığı hakkında bilgi vererek moda fotoğrafçısı ne kadar kazanır, moda fotoğrafçısı nasıl olunur gibi soruları yanıtlayacağız. Eğer moda fotoğrafçısı olmak ya da moda fotoğrafçılığı ile ilgili daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız yazımızı incelemeye devam edin.

[widget-8]

Moda Fotoğrafçısı Ne Kadar Kazanır?

Moda fotoğrafçıları genellikle bir fotoğraf stüdyosu ya da marka bünyesinde çalışır. Çalıştıkları firmanın sektördeki deneyimi ve başarısına oranla moda fotoğrafçısı maaşları da değişmektedir. Elbette bir firma bünyesinde çalışmayan moda fotoğrafçıları olduğunu söylemek de mümkündür. Bağımsız çalışan moda fotoğrafçılarının gelir aralıkları beş haneli rakamları bulabilmektedir. Nitekim moda fotoğrafçısı ne kadar kazanır gibi bir soruya cevap verirken moda fotoğrafçısının yeteneğini, sektördeki popülerliğini ve deneyimini de hesaba katmalıdır.

Moda Fotoğrafçısı Nasıl Olunur?

Özellikle giyim ve güzellik sektörü söz konusu olduğunda moda fotoğrafçılığı en çok ihtiyaç duyulan alanlardan biridir. Buna bağlı olarak markaların aradığı bir moda fotoğrafçısı olabilmek hiç de kolay değildir. Aksine sektörde bilinen bir isim olmak için sabırla uzun bir yol kat etmeniz gerekebilir. Ancak eğer fotoğrafçılığı seviyorsanız aranan bir moda fotoğrafçısı olmak için harcayacağınız emek de muhtemelen işinizin keyfine keyif katacaktır.

Moda fotoğrafçısı nasıl olunur? Moda fotoğrafçısı olma  yolunda ilk adımın hiç kuşkusuz eğitimden geçtiğini söylemek gerekir. Öncelikle fotoğrafçılığın temellerini bilmeli, mesleki olarak moda fotoğrafçısı olmaya yönelmeden önce fotoğrafçılığa olan ilginizi amatörlüğün ötesine taşımalısınız. Ülkemiz üniversitelerinde her ne kadar moda fotoğrafçılığı gibi ayrı bir bölüm olmasa da fotoğrafçılık alanında eğitim alabileceğiniz bazı bölümler vardır.

Moda fotoğrafçılığı alanında kendinizi geliştirmek içinse moda fotoğrafçılığı kurslarından yararlanabilirsiniz. Moda fotoğrafçılığı kursu sizlere moda fotoğraf çekimi için kullanmanız gereken ekipmanlardan yararlanabileceğiniz tekniklere kadar son dereceler değerli bilgiler ve pratik yapma imkanı sağlayacaktır. Böylelikle gerçek bir moda fotoğrafçısı haline gelebilir, kendinizi sektörde göstermek için hazırlanmaya başlayabilirsiniz.

Moda Fotoğrafçısı Olmak İstiyorum Diyorsanız Eğitimle Yetinmemelisiniz

Moda fotoğrafçısı kursu ile aldığınız dersler moda fotoğrafçısı olmak için tek başına yeterli olmayabilir. Moda fotoğrafçısı olmak istiyorum diyorsanız aşağıda saydığımız noktaları da gözden kaçırmamalısınız:

  • Moda fotoğrafçılığı yeteneklerinizin yanına Photoshop ve özellikle Retouch gibi uzmanlıklar eklemelisiniz.
  • Çoğu zaman ihtiyaç duyacağınız ekipmanların marka tarafından sağlanmayacağını göz ardı etmemelisiniz. Dolayısıyla moda fotoğrafçılığı yapmaya hazır olmak için çekim malzemelerinizin tam olduğuna emin olun.
  • Başlangıçta olmasa bile ilerleyen süreçte kendi stüdyonuza sahip olmanız hem çekim kalitesi hem de profesyonel bir imaj için kariyerinize artılar katacaktır.

Tüm bunların yanı sıra iyi bir moda fotoğrafçısı olarak kendinizi sektöre tanıtmanız gerektiğini de unutmamalısınız. İşe bir sosyal medya profili oluşturarak başlayabilirsiniz. Daha önce yaptığınız çalışmalardan bir portföy oluşturmak markaların sosyal medya birimlerinin dikkatini çekmenizi kolaylaştıracaktır. Zamanla kendinizi geliştirerek daha fazla markaya ulaşabilir, moda fotoğrafçılığı denince ilk akla gelen isim olabilirsiniz.

Mesleki Fotoğrafçılık Kurslarımıza Göz Atın

Foto Life Akademi olarak moda fotoğrafçılığı kursu başta olmak üzere pek çok farklı alanda sizlere mesleki fotoğrafçılık eğitimleri sunmaktayız. Moda fotoğrafçılığı kursu ile sektörün ihtiyaç duyduğu tüm özelliklere sahip, gerçek bir moda fotoğrafçısı haline geleceğinizden emin olabilirsiniz.

Yazımızda moda fotoğrafçısı olmak için gereken özelliklerden bahsederek moda fotoğrafçısı ne kadar kazanır, moda fotoğrafçısı nasıl olunur gibi soruları yanıtladık. Eğer moda fotoğrafçısı olmak ve moda fotoğrafçılığı hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

[widget-26]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30