Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Profesyonel Moda Fotoğrafı Çekimleri Nasıl Yapılır?

Amatör Fotoğrafçılıktan Sıyrılmanızı Sağlayacak 7 Öneri

Moda fotoğrafçılığı pek çok fotoğrafçılık branşına göre daha zordur. Uzun saatler süren çekimler, stüdyo ve dış mekanda konsept oluşturma, modelle iletişim, set ekibini yönetme derken moda fotoğrafçılarının iş yükü biraz daha ağırdır. Ayrıca her fotoğrafçı rahatlıkla ünlü bir isim haline gelemeyebilir. Profesyoneller arasında yer almak için hem özgünlük hem de fotoğrafçılığa dair tüm bilgi birikimi ve deneyime sahip olmak gerekir.

Profesyonel bir moda çekiminin olmazsa olmazları, fotoğrafçıyı kurtaracak çekim önerileri, kaliteli ve farklı kareler elde etmenizi sağlayacak teknikler için yazımızı okumaya devam edin…

1.Modeli yönlendirin.

Moda fotoğrafı çekimi için en önemli öğe modeldir. Bu nedenle modelle sağlıklı iletişim kurmanız gerekir. Çekim planınızı ve konseptinizi modele anlatın. Vermesini istediğiniz pozlar için onu yönlendirin. Kendini rahat hissetmesini sağlayın ve iletişimi sürdürmeye hevesli olun. Modelinize kesinlikle sesinizi yükseltmeyin, sinirli ve stresli hareketler sergilemeyin. Ruh haliniz modelinizi de gerecek ve istediğiniz fotoğraf karelerini elde edemeyeceksiniz.

2.Konuyu ön plana çıkarın.

Moda çekimleri genel olarak kıyafet, çanta, ayakkabı, takı gibi konular üzerine odaklı bir branştır. Bu nedenle modelden çok konunun öne çıkarılması fotoğrafçıyı diğer fotoğrafçılardan bir adım öne taşıyacaktır. Evet, modeliniz sizi tanıtır ancak hem modeli hem de konuyu iyi bir şekilde sergilemeyi bilmeniz gerekiyor. Arka plan, model, objeler, makyaj ve saç gibi detayları konunun önüne geçirmeden bu öğeleri takıyı ya da çantayı, yani çekim yaptığınız konuyu ön plana çıkarması için kurgulayın.

3.İlham alın.

Moda fotoğrafı nasıl çekilir diyorsanız yeni fikirlere açısınız demektir. Profesyonel çekimlere imza atmak için moda dergilerine göz atın ve yabancı moda fotoğrafçılarını takip edin. Poz verdirmek beceri isteyen bir iş olduğu için ünlü markaların çalıştığı moda fotoğrafçılarının nasıl pozlar çektiğini inceleyin. Bu fotoğrafçılardan ilham almak, farklı bakış açıları kazanmanızı sağlayacaktır. Moda dergilerindeki pozlara bakın ve benzer pozları çalışmalarınızda kullanın. Yavaş yavaş kendi stilinizi oluşturduğunuzu göreceksiniz.

4.Stüdyoda çekim yapın.

Moda fotoğrafçılığı ve moda çekimi için en ideal ortam stüdyodur. Işık, dekor, sıcaklık istediğiniz gibi ayarlanabilir, ekipmanlarınız tamdır ve dış çekimlerde karşılaşacağınız herhangi bir sürprizle karşılaşma ihtimaliniz çok düşüktür. Profesyonel moda fotoğrafı çekimleri yapmak için stüdyonuz mutlaka olmalıdır ya da stüdyo kiralamanız gerekir. Stüdyoda yapılan moda fotoğrafı çekimleri her zaman daha iyi olacaktır. Markaların çalışmak isteyeceği bir moda fotoğrafçısı olmak için kurumsal bir fotoğraf stüdyosuna sahip olmanız önemlidir. 

5.Hareket edin.

Profesyonel moda fotoğrafı nasıl çekilir diyenler için bir diğer püf noktasından bahsedelim. Tekniğinizi geliştirmek ve fotoğraflarınızda özgünlük yakalamak istiyorsanız sabit bir nokta üzerinde çekim yapmaya çalışmayın. Sürekli hareket etmeniz, modele yaklaşıp uzaklaşmanız, sağa ve sola yapacağınız hareketler, yeni bakış açıları kazanmanızı sağlayacak. Bu da birbirinden değişik fotoğraf kareleri ortaya çıkaracak.

6.Ekipmanlarınız kaliteli olsun.

Moda fotoğraf çekimi stüdyoda flaşlar, paraflaşlar, tepe ışıkları, yan ışıklar, tripod, kameralar ve farklı pek çok fotoğraf ekipmanı ile yapılır. Profesyonel bir çekim için tüm stüdyo ekipmanlarının tam olması gerekir. Dolayısıyla moda fotoğrafçılığından para kazanmak ve bu işi sürekli yapmak için önce bir miktar para harcamanız gerekecektir. Dünyanın en iyi fotoğraf makinelerini üreten markalardan kameralarınızı ve ekipmanlarınızı alarak mesleğinize katkıda bulunabilirsiniz.

7.İyi bir ekip kurun.

Moda fotoğrafçılığı tek başınıza yapabileceğiniz ancak ekibiniz olduğunda daha iyi işler ortaya çıkaracağınız bir meslektir. Stüdyoda bir ışıkçınızın, ikinci bir fotoğrafçının, asistanın ve stilistin olması markaları etkilemenizde büyük rol oynayacaktır. İşinizi ne kadar iyi yaparsanız ve bunu sergilerseniz potansiyel müşterilerinize daha hızlı ulaşırsınız.

Moda fotoğrafı nasıl çekilir sorunuza her moda fotoğrafçısı farklı cevap verecektir. Moda çekimlerinde markanın nasıl bir konsept istediği, hangi sektörde hizmet verdiği, kaç adet ürünün fotoğrafının çekileceği, talepler ve beklentiler etkileyici bir unsur olacaktır. Moda çekimleri yaparken hem profesyonel iş çıkarmak hem de kendi tarzınızı yansıtmak istiyorsanız önce uzmanlık alanınızla ilgili eğitim almalı, eksiklerinizi kapatmalı, eksiğiniz olmadığını düşünüyorsanız çokça uygulama yapmalısınız.

Ayrıca moda çekimlerinde farklı ışıklandırmalar deneyin, ayna kullanın, filtreleri deneyin… Hikayenizi güçlendirecek öğeler ve aksesuarlar kullanın. Moda fotoğrafçılığında sizi en iyi geliştirecek unsur stüdyoda olmaktır!

[widget-26]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30