Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Sokak Fotoğrafçılığı İçin 10 Teknik Ve İpuçları

Sokak Fotoğrafçılığı İçin Doğru Teknikleri Seçin!

Sokak fotoğrafçılığı, fotoğrafçılık dalları arasında en zor ve eğlenceli olanlardan biridir. Doğal ışıkla anı yakalamaya çalışan fotoğrafçılar, günlük yaşamın en güzel karelerini bizlere aktarırlar. Adım adım, kare kare sokağı yaşatan fotoğraflarla portre ve mimari fotoğrafçılık için de emek vermiş olurlar. Peki, sokak fotoğrafçılığı nasıl yapılır? Sokak fotoğrafçılığı teknikleri nedir? Nasıl çekim yapmak gerekir? Başarılı fotoğrafların sırrı ne? Gelin birlikte bakalım…

1.Zamandan kaçmayın.

Sokak fotoğrafçıları genellikle bir sahnede birkaç kare çektikten sonra yollarına devam ederler. Sokak fotoğrafçılığı için en büyük hatalardan biri budur. Sokak fotoğrafçılığı teknikleri açısından baktığımızda aynı sahnenin birçok fotoğrafını çekmek daha avantajlı olacaktır. Çünkü ne kadar çok fotoğraf çekerseniz o kadar çok iyi kareler yakalarsınız.

2.Flaş kullanmaktan korkmayın.

Sokak fotoğrafçılığı nasıl yapılır diye merak edenler karşılaştıkları kaynaklarda hep gün ışığının kullanılacağı saatlerde sokakta olmaları gerektiğini görürler ancak. Ancak sokak fotoğraf çekimleri için flaş kullanılarak istenilen saatlerde çekim yapılabilir. Hatta gün ışığının uygun olduğu zamanlarda ancak iyi aydınlatılmamış yerlerde flaş kullanmak hayat kurtarıcıdır.

3.Göz teması kurun.

Sokak fotoğrafçılığı teknikleri arasında göz teması kurmak da yer alır. Fotoğrafa bakmak fotoğrafla, nesneyle ve kişiyle daha sağlam bağ kurmayı sağlar. Kişilere yaklaşarak ve fotoğraf pozisyonu alarak sizlere baktıkları anların fotoğraflarını çekebilirsiniz. Sokak fotoğrafçılığı çekimi profesyonelce yapılırsa etkileyici sokak fotoğrafları ortaya çıkar.

4.Eğilerek çekim yapın.

Sokak fotoğrafçılığı teknikleri arasında eğilerek farklı açılardan çekim yapmak yer alır.  Genelde göz hizasında çekim yapmanın doğru olduğu söylenir ancak bu alışkanlık artık eskide kaldı. Bu nedenle farklı açılardan çekim yapmak gerekir. Diz çökerek çekim yapmak modelinizin gerçek hayatta olduğundan daha büyük görünmesini sağlar ve farklı bir kompozisyon ortaya çıkarabilir.

5.Savunmasız anları yakalayın.

Sokak fotoğraf çekimleri de portre fotoğrafları gibi hazırlıksız olduklarında daha etkileyici oluyor. Kişilerin ve konunun sizi fark etmediği ve en doğal olduğu anları izleyerek başarılı sokak fotoğrafları yakalayabilirsiniz. Modelli çekimlerde dahi varlığınızı unutturmanız gerekebilir. Fotoğraflarda etkileyicilik konunun hazırlıksız olmasıyla doğru orantılıdır.

6.Cephe çekimlerini deneyin.

Sokak fotoğraf çekimi sırasında yandan fotoğraf çekmek adeta moda haline geldi. Ancak sokak fotoğrafçılığı nasıl yapılır diyenlere gerçek bir ipucu verelim: cepheden çekim yapın! Fotoğraflarınızın daha çekici, enerji dolu ve dinamik olmasını istiyorsanız cepheden çekim avantajlı bir tercih olacak. Kalabalık bir caddede merkezi noktada durarak size doğru gelen insanları çekebilirsiniz.

7.Derinlik oluşturun.

Sokak fotoğrafçılığı teknikleri açısından sık kullanılmayan bir taktik verirsek derinlik ve karmaşıklıkta katmanları yani derinliği birleştirmenizi öneririz. Elle netleme yaparak arka plana ön odaklama yapmanız sağlıklı olacaktır. Diyafram Öncelikli Modu seçtikten sonra f/8 gibi bir diyafram ayarı kullanın ve ISO 1600 ya da ISO 3200 gibi yüksek bir hassasiyet ile çekimi gerçekleştirin. Sonrasında ise nesnelerin birleşmesini sağlayın.

8.Desenlere odaklanın.

Sokak fotoğrafçılığı dediğimizde akla portre fotoğrafçılığı gelse de aslında birbirinden farklı iki daldan bahsediyoruz. Sokak fotoğraf çekimleri sırasında insanları çekmek istemiyorsanız çizgilere, desenlere ve dokulara yoğunlaşarak, içinde insan bulunmasının gerekmediği daha kavramsal sokak fotoğrafları çekebilirsiniz. Hatta manzara çekimleriyle de farklılık yaratabilirsiniz. Eski binaları, pazarları, tarihi yerleri fotoğraflarınıza yansıyabilirsiniz.

9.Negatif alan kullanın.

Sokak fotoğrafçılığı ipuçları olarak size negatif alan kullanımını da önerebiliriz. Tamamen sezgilerinizi kullanarak kadrajın kalabalık olduğu zamanlarda fotoğrafları rahatlatabilirsiniz.  Sokak fotoğrafçılığı teknikleri arasında yer alan negatif alan kullanımını gerçekleştirirken aynı zamanda sokak çekimleri için dramatik gölgeleri de fotoğraflarınıza ekleyebilirsiniz.

10.Kadrajdan neyi çıkaracağınızı bilin.

Sokak fotoğrafçılığı teknikleri arasında bir diğer önemli nokta da kadraja hakim olmaktır. Sokak fotoğraf çekimleri yaparken neyin kadraj içinde neyin kadraj dışında kalacağına kesin olarak karar vermeniz gerekir. Dikkat dağıtıcı bir nesne kadraj içinde kalmayana dek, kadrajdan çıkarma işlemini sürdürmeniz fotoğrafı daha temiz ve ilgi çekici hale getirecektir.

Bahsettiğimiz sokak fotoğrafçılığı teknikleri sayesinde sokak fotoğrafçılığı öğrenme ve uygulama aşamalarında daha rahat edeceksiniz. Sokak fotoğraf çekimleri ve portre fotoğrafçılığında kendinizi geliştireceksiniz.

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30