Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Sonbahar Fotoğrafçılığı Nasıl Yapılır?

Sonbaharın En Güzel Renklerini Bir Araya Toplayın!

Kış mevsiminin habercisi olan sonbaharın gelmesiyle yağmurlu günler artar, ağaçların yaprakları sararır ve böylece sonbahar fotoğrafçılığı için güzel bir zemin hazırlamaya başlanır. Doğanın sunduğu canlı renkleri yaratıcı kompozisyonlarla yakalamak için sonbahar fotoğrafçılığı harika bir çekim tekniğidir.

Sonbahar fotoğrafçılığında çekimlerinizi daha güzel hale getirmek ve nereden başlayacağınızı bilmek isterseniz size bazı ipuçları verebiliriz. Muhteşem renk şöleni ile fotoğrafçıların en sevdiği mevsimlerden biri olan sonbaharda fotoğraf çekmek için dikkat etmeniz gerekenler yazımızda…

1.Hava Durumu

Sonbaharda fotoğraf çekmek istiyorsanız ilk yapmanız gereken hava durumunu kontrol etmektir. Hem kendiniz için hem de ekipman hazırlığınız için hava şartlarını bilerek çekim yapmalısınız. Sonbaharda hava puslu, yağmurlu veya rüzgârlı olabilir. Yanınıza bir yağmurluk ve çizme almak işinizi kolaylaştırır. Ayrıca sonbahar fotoğrafı çekmek için hava durumu ve ışığın durumuna göre ekipman almalısınız. Fotoğraflarınızın güzel çıkmasını istiyorsanız hava durumunu göz ardı etmemelisiniz.

2.Çekim Yeri

Sonbahar fotoğrafı çekmek için önceden çekim yerinizi araştırmanızda fayda vardır.  Özellikle çekim yerinizi belirlerken ışığın doğru kullanılacağı yerleri tercih etmelisiniz. Sonbahar fotoğraf çekimi için, bol ağaçlı, göl manzaralı, akan suların olduğu yerler sonbahar çekimi için en ideal yerlerdir. Böyle yerler seçmeniz fotoğraf çekiminizi bütünleyecektir.

3.Kamera Ayarları

Sonbaharda fotoğraf çekmek için çekim yeri kadar, tamamlayıcı olan kamera ayarları da çok önemlidir. Doğru yapılan ayarlarla çekimlerinizde başarılı sonuçlar alabilirsiniz. Öncelikle alan derinliği kontrolü için diyafram öncelikli modu tercih etmelisiniz. Sonbahar çekiminizde fotoğraflarınız daha keskin gözükmesini istiyorsanız ISO değerini en düşükte tutmalısınız.

4.Lens Seçimi

Sonbahar fotoğrafı çekmek için size önerimiz geniş açı lens kullanmanızdır. Geniş açılı lens sonbaharın bütün renklerini bir araya getirmenizi sağlar. Farklı bir deneyim yaşamak istiyorsanız makro çekim yaparak çok iyi fotoğraflar yakalayabilirsiniz. Sonbahar fotoğrafı çekmek için standart bir makro lens işinizi görür.

5.Filtre Tercihi

Sonbahar fotoğrafı çekmek, fotoğraflarda renklerin yoğunluğunu arttırmak için polarize filtre kullanmalısınız. Polarize filtre sayesinde fotoğraflarınızda doygunluk sağlamış olursunuz. Ayrıca eklemek istediğimiz, sonbahar çekiminizde ND filtre ile uzun pozlamalar yaparak özellikle akan su kaynaklarında mükemmel kareler elde edebilirsiniz.

6.Kompozisyon

Sonbaharda fotoğraf çekmek için 6 ipucundan sonuncusu olan kompozisyonun sonbahar fotoğrafçılığı için etkisi büyüktür. Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki sonbahar fotoğraf çekimine kompozisyon oluşturmak için oldukça zengin detaylara sahipsiniz. Sonbahar çekimi için ağaçları, renkleri, dökülen yaprakları mümkün olduğunca kompozisyonda yer vermelisiniz. Unutmayın güzel bir kompozisyon güzel bir fotoğraf demektir.

Sonbaharda fotoğraf çekmek için 6 ipucu umarız çekimlerinize fayda sağlar. Sonbaharda fotoğraf çekmek için doğanın sunduğu eşsiz görüntüleri biraz teknik bilgiyle birleştirerek muhteşem kareler yakalayabilirsiniz. Sonbaharın renklerini fotoğraflarınıza çarpıcı bir şekilde yansıtabilirsiniz. 

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30