Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Tatil Fotoğrafı Çekmenin 9 Yolu

En İddialı Tatil Fotoğrafları İçin Bu Püf Noktalarına Dikkat Edin!

Her tatilimizde fotoğraf paylaşmayı ihmal etmeyiz değil mi? Gittiğimiz yerleri, girdiğimiz denizi, muhteşem manzarayı ve yediğimiz yemekleri arkadaşlarımızla paylaşmayı severiz. Ama öncelikle tatil fotoğrafı çekmenin yolları hakkında bilgi sahibi olmalıyız. Amatör olarak cep telefonumuzla ya da profesyonel anlamda fotoğraf makinemizle çektiğimiz tatil fotoğraflarımızın daha iyi olmasını isteriz değil mi? Elbette! Bu amacımızı gerçekleştirmek için fotoğraf makinemizi yanımızdan ayırmamamız ve birazdan bahsedeceğimiz birkaç püf noktasına dikkat etmemiz gerekiyor.

Tatil fotoğrafı çekmenin yolları hakkında önerilerde bulunduğumuz listemize başlamadan önce yanınıza almanız gereken ekipmanlardan bahsedelim. Tripodunuzu her tatilde yanınıza almayı ihmal etmeyin. Ayrıca makro lensinizi, polarize filtrenizi ve yedek pillerinizi de yanınızda götürün. Doğa fotoğrafları çekerken makro lensiniz, güneş ışınlarını engellemek için de polarize filtreniz oldukça yardımcı olacak size.

Ekipmanlarınız hazırsa tatil fotoğrafı nasıl çekilir sorunuza cevap verebiliriz. Tatil fotoğrafı çekmek, tatil fotoğrafları çekmenin yolları hakkında bilinçlenmek ve muhteşem kareler yakalamak için dikkat etmeniz gerekenler;

1.Güneşe dikkat edin.

Tatil fotoğrafı çekmenin yolları arasında güneşten uzak durmak önemlidir. Yaz mevsiminde yapacağınız tatillerde güneşin fotoğraf üzerindeki olumsuz etkilerinden kaçınmak için konunuzu mümkünse gölgede çekin ve güneşi arkanıza alın. Dolgu ışığı ya da yüksek hızlı senkronize flaş kullanabiliyorsanız fotoğraflarınızın daha güzel çıktığını göreceksiniz. Güzel bir tatil fotoğrafı çekmek isteyenler ışık patlamaları ile karşılaşmamak için kameranızın histogramını düzenli olarak kontrol edin.

2.Makro çekimleri deneyin.

Tatilde fotoğraf çekmek sadece deniz, kum, güneş demek değil. Gittiğiniz bölgenin doğal güzelliklerini keşfe çıkmayı ihmal etmeyin. Hatta tatile çıkmadan ufak bir araştırma yapın ve gittiğiniz yerin kendine özel hayvan ve bitki türlerini araştırın ve fotoğraflayın! Tatil fotoğrafı çekmenin yolları arasında yer alan makro çekimler özgün bir yapıya sahiptir. Gölgenin düşük seviyede olduğu saatleri seçerek yüksek enstantane ile hareketleri dondurun. Dilerseniz açık diyafram kullanın ve netlemeyi odak noktanıza yapın.

3.Renkleri kullanın.

Tatil fotoğrafları genellikle mavi ve sarı tonlarda olur. Siz siz olun, karşınıza çıkan her rengi değerlendirin. Çünkü tatil fotoğrafları çekmenin yolları arasında yer alan bir diğer önemli detay da fotoğrafa hayat veren renklerdir. Tatilde fotoğraf çekmek için ve Çiçekleri, gökyüzünü, gün doğumu ve batımının kızıllığını, meyvelerle süslü ağaçları fotoğraflayın. Sadece manzara fotoğrafları değil, portre fotoğrafları da çekin. Köy pazarlarını ve evlerini fotoğraflarınıza yansıtmayı unutmayın.

4.Portre çekimi yapın.

Tatil fotoğrafı çekmenin yolları arasında portrelere odaklanarak fark yaratmak da yer alıyor. Tatilde fotoğraf çekmek için dilerseniz geniş açılı bir lens kullanarak yakın görüş noktasından çekim yapabilirsiniz. Kumdan kale yapan çocukların gülümsemesini, soğuk içeceğini yudumlayan tatilcileri f/5.6-f/8 gibi orta değerlerde bir diyafram ile fotoğraflayabilirsiniz. Böylece tatilde fotoğraf çekmek eğlenceli hale gelebilir.

5.Detaylara odaklanın.

Tatil fotoğrafı nasıl çekilir diyenler için bir diğer önerimiz de detaylara odaklanmaları olacak. Tatil fotoğrafı çekmek detaylar fark edildiğinde daha sanatsal bir hale bürünür. Tatil fotoğrafı çekmenin yolları arasında yer alan detaylar muazzam görüntüler yaratır. Kum tanelerinin şekilleri, balıkçı ağlarının arasından görünen bir manzara, yemek masalarındaki bardaktan süzülen damlalar, bir tatilcinin gözlüğüne yansıyan çocuklar gibi farklı detaylar ve fikirler yaratabilirsiniz. Makro fotoğraf tekniklerini de tatilde sık sık kullanabilirsiniz.

6.Panoramanın gücünden yararlanın.

Tatil fotoğrafı çekmenin yolları arasında farklı çekim tekniklerinden yararlanın. Etkileyici bir manzara ile karşılaştığınızda sadece belirli bir çerçeveyi almayın ve mümkünse panoramik fotoğraf çekin. Fotoğraf makinenizi manzaranın karşısında döndürerek birkaç fotoğraf çekin ve bunları bilgisayar ortamında birleştirin. Pozlama ayarlarınızı manuel yapmaya dikkat edin.

7.Cep telefonunuzla da çekin.

Tatil fotoğrafı çekmek için mutlaka profesyonel fotoğraf makinesine ihtiyacınız yok elbette. Tatil fotoğrafları cep telefonlarıyla da çekilebilir. Yüksek kalitede kamerası olan cep telefonlarını kullanarak kaliteli kareler yakalayabilirsiniz. Cep telefonu için geliştirilen lensler yardımıyla da farklı kompozisyonlar yaratabilirsiniz.

8.Çocukları fotoğraflayın.

Tatil fotoğrafı çekmek isteyenler için çocuklar oldukça iyi modellerdir. Denizin ve güneşin tadını en eğlenceli şekilde çıkaran çocukların hareketlerini, gülümsemelerini, koşmalarını, oyun oynamalarını yakalayın. Doğal ve rahat tavırlarıyla mükemmel bir fotoğraf konusu olacak olan çocukları, en keyifli anlarında yakalayın. Sabırlı olun ve sürekli deklanşöre basarak onları tedirgin etmeyin.

9.Gün doğumu ve batımını fotoğraflayın.

Tatil fotoğrafları için en iyi malzeme günün doğuş ve batış zamanlarıdır. Tatilde fotoğraf çekmek için ışığın en güzel kullanılacağı bu zamanlarda silüet, portre, manzara gibi fotoğraflar yakalayabilirsiniz. Güneşin gökyüzünü kızıl tonlarına boyadığı anları görüntüleyerek tatil fotoğrafı çekmek sanatsal görüntülerin ortaya çıkmasını sağlayacaktır.

Etkileyici tatil fotoğrafı çekmek için makinenize ve yaratıcılığınıza güvenin. Bunun yanında tatil fotoğrafı çekmenin yolları nelerdir öğenin. Aşırı ya da düşük ışığın olduğu saatlerden kaçınarak doğal anları yakalamaya özen gösterin. Yaşadığınız güzel anları ölümsüzleştirin…

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30