Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

2019 Yılının En Başarılı Basın Fotoğrafları

2019 Basın Fotoğrafçılığı Yarışması Ödülleri Sahiplerini Buldu!

Her sene dağıtılan yılın en başarılı basın fotoğrafları ödülleri, görkemli bir törenle sahiplerine teslim edildi. Türkiye Foto Muhabirleri Derneği’nce 34 yıldır aralıksız olarak düzenlenen “Spor Toto Yılın Basın Fotoğrafları 2019” yarışmasında ödül alan fotoğraflar arasında “Yılın basın fotoğrafı ödülü” serbest muhabir İlhami Çetin’in, 83 yaşındaki Ali Meşe’yi yanan evinden kurtardığı kedisi ile çektiği kareye verildi.

3 bin 848 fotoğrafın katıldığı Yılın Basın Fotoğrafları Yarışmasına Türkiye’den tanınmış fotoğrafçılar katıldı. 8 kategoride 31 fotoğraf ve 8 serinin ödül aldığı Yılın Basın Fotoğrafları yarışmasında haber kategorilerinde ödüller verildi. 2019 yılının en başarılı basın fotoğrafları:

1.Yılın Basın Fotoğrafı Ödülü- İhlami Çetin

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği tarafından düzenlenen Yılın Basın Fotoğraf Yarışması’nda İlhami Çetin tarafından, 83 yaşındaki Ali Meşe’nin evinde çıkan yangından kurtardığı kedi ile arasındaki duygusal bağı görüntüleyen fotoğraf karesi yılın basın fotoğrafı olarak seçildi ve yılın fotoğrafları arasında yerini aldı. Bu fotoğraf, hayvan haklarının ihlallerinin çok olduğu ülkemizde, hayvan sevgisini çok iyi yansıtmasıyla insanların ilgisini çekti.

2.Spor Toto Yılın Spor Fotoğrafı Ödülü – Erdem Şahin

Spor Toto Yılın Spor Fotoğrafı ödülünü CSKA Moskova ve Fenerbahçe arasında oynanan basket bol Euro Lig maçında muhteşem enstantanesi ile EPA’DAN Erdem Şahin aldı. Fanatik Gazetesi’nden Murat Akbaş, Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim’in gol sevinci ile ikincilik, kar üzerinde güreş fotoğrafı ile Reuters’dan Ümit Bektaş üçüncülük ödülü kazandı.

3.AB Özel Kategorisi Ödülü – Murat Şaka

2019 en başarılı basın fotoğrafları ödülleri arasında bu yıl ilk kez yarışmaya dahil edilen AB Özel Kategorisi “Misafir-Mültecilik” kategorisinde tek fotoğraf ve seri değerlendirmeleri yapıldı. Hürriyet Gazetesi’nden Murat Şaka’nın, İstanbul’da çektiği yüzleri gülen mülteci kızlar fotoğrafına jüri, “Fotoğrafa yansıyan umut olgusu” ile birincilik verdi. Seri dalında ise Reuters’tan Ümit Bektaş birinci oldu.

4.Yılın Haber Fotoğrafı Ödülü – Kemal Aslan

2019 barın fotoğrafı yarışması sonuçlarında “Yılın Haber Fotoğrafı” ödülü Reuters’dan Kemal Aslan’ın karesine verildi. Fotoğrafçı, Cemal Kaşıkçı’nın öldürüldüğü Suudi Konsolosluğu’nda yapılan arama sırasında çektiği fotoğrafla ödülü almayı başardı.

5.Yılın En Başarılı Basın FotoğrafıYarışmasında Portre Fotoğrafı Ödülü – Dilan Bozyel

Yılın en başarılı basın fotoğrafı yarışmasında “Yılın Portre Fotoğrafı” ödülü, KAFA Dergisinden Dilan Bozyel’in çektiği Türkiye’deki Punklar adlı fotoğrafa verildi.

6. Yılın Siyaset Fotoğrafı Ödülü- Cemal Yurttaş

2019 yılının en başarılı fotoğrafları yarışmasında “Yılın Siyaset Fotoğrafı” ödülünü Doğan Haber Ajansı’ndan Cemal Yurttaş, AK Parti mitinginden partililer fotoğrafı ile aldı.

7.Yılın Çevre ve Doğa Fotoğrafı Ödülü- İsmail Çoşkun

Yılın çevre ve doğa fotoğrafı ödülünü, İHA’dan İsmail Coşkun, Türk denizaltısı önünde yüzen yunus fotoğrafı ile kazandı.

2019 basın fotoğrafları yarışması jürisi, en etkileyici fotoğrafları seçerek basın fotoğrafı ödülü için layık gördüğü adayları açıkladı. Yılın basın fotoğrafları ödülleri sonrasında düzenlenen kokteyl ile profesyoneller bir arada olma şansı buldu. Siz de başarılı bir basın fotoğrafçısı olup ödüllü fotoğraflara imza atmak istiyorsanız fotoğrafçılık eğitimi alarak işe başlayabilirsiniz. Türkiye’nin iyi fotoğrafçılara her zaman ihtiyacı var.

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30