Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Cine Lensler İle Fotoğraf Lensleri Arasındaki Farklar Nelerdir?

Cine Lensler Fotoğrafları Daha Çarpıcı Mı Gösteriyor?

Cine lensler yani sinema lensleri özelikle film yapımcıları için tasarlanmış özel objektiflerdir. Kullanım alanlarının geniş kapsamlı olması sebebiyle ince detaylarla üretilmiş lenslerdir. Oldukça pahalı olan cine lensler sinemacıların vazgeçilmezidir. Dizaynı ve tasarımı ile oldukça kaliteli olan sinema lensleri görüntü ve video çekme kalitesi ile ön plandadır. Özellikle optik tasarımları kendine has olduğu için devamlı hareket halinde olan objeleri kusursuz çekerler.

Fotoğraf lensler sadece fotoğraf çekmek için tasarlanmış olan lenslerdir. Cine lensler ile fotoğraf lensleri arasındaki farklar görüntü kalitesi ve video çekimi farkları ile birbirinden ayrılıyor. Sinema lensleri profesyonel kişiler tarafından kullanılırken fotoğraf lensleri ise daha çok amatör veya profesyonel kişilerin tercih ettiği lenslerdir. Genel olarak en çok merak edilen konulardan biri cine lensler teknik özellikleri ön plana çıkarken, fotoğraf lenslerin ise sadece fotoğraf üzerindeki etkilerinin neler olduğudur. Gelin birlikte cine lensler ile fotoğraf lensleri arasındaki farklar nelerdir kısaca göz atalım.

[widget-8]

Cine Lensler İle Fotoğraf Lenslerin Farklılıkları

Aşağıdaki maddelerde tüm detaylarıyla size cine lensler ile fotoğraf lensler arasındaki farkları ve teknolojik olarak hangisinin daha üstün donanımda olduğundan bahsedeceğiz.

  • Cine lensler ile fotoğraf lensleri arasındaki farklardan biri, cine lenslerin manüel diyafram mekanizmalarına sahip olmalarıdır. Fotoğraf lenslerinde ise birkaç istisna hariç manuel diyafram mekanizmaları yoktur.
  • Cine lens fotoğraf lensleri karşılaştırması netleme ile ön plana çıkıyor. Cine lenslerde video çekilirken manuel netleme yapılır. Fotoğraf lenslerin de ise genelde otomatik netleme yapılır.
  • Cine lensler ile fotoğraf lensler arasında teknolojik olarak da farklar vardır. Birçok geniş açılı fotoğraf lenslerinde eğilmeler oluşur, fakat cine lenslerde bu eğilmeler oluşmaz.
  • Cine lens fotoğraf lensi arasındaki farklardan biri de renk ve ışık sapmalarıdır. Birçok fotoğraf lensleri renkleri olduğu gibi vermez. Sinema lenslerinde ise renk veya ışık sapmalarıyla karşılaşmazsınız. Böylece görüntüleriniz daha kaliteli çıkar.
  • Cine lens fotoğraf lensi karşılaştırması kamera ayarları ile de farklılık gösteriyor. Cine lenslerde kameranın kullanacağı en hassas değerler lensin üzerinde yer alırken, fotoğraf lenslerinde ise sadece belli kamera değerleri yer alır.
  • Cine lensler ile fotoğraf lenslerini birbirinden ayıran bir diğer özellik ise diyafram halkasıdır. Sinema lenslerinde bu halka el ile manuel ayarlanırken, fotoğraf lenslerinde ise diyafram kamera üzerinden ayarlanır.
  • Cine lens fotoğraf lensi arasındaki farklardan diğeri ise çekim sırasında yapılan netlemenin ses çıkartmasıdır. Fotoğraf lensleri netleme sırasında ses çıkartabilirler. Ancak cine lenslerde ise netleme sırasında asla ses çıkmaz.
  • Sinema lensleri zoom yapabilen özellikte ise boyları değişmez. Fotoğraf lenslerinde ise bu özellik olsa bile zoom yaparken boyları uzar ve kısalır.

Cine lensler ile fotoğraf lensler arasındaki farklar çekim yapacağınız türe göre değişkenlik gösterir. Hangi alanda, hangi lensi kullanacağınıza karar vermek istiyorsanız avantaj ve dezavantajlarını göz önünde bulundurmalısınız.

Sinema Lenslerinde Kullanılan Teknoloji Fotoğraf Lenslerine Göre Daha Üstündür

Sinema lensleri daha geniş kapsamlı alanlarda kullanılacağı için daha kaliteli üretilirler. Fotoğraf lensleri ise kullanımı kolay olacağı için daha sıradan olurlar. Son olarak eklemek istediğimiz önemli farklardan biri de lens soluması denilen yakınlaştırmadır. Sinema lenslerinde, lens soluması netliğin değişmesiyle oluşan büyümeyi ya da küçülmeyi ifade eder. Fotoğraf lensleri kullanırken netleme yaptığınızda kadrajda çok az da olsa yakınlaşma olur.

Kısaca konuyu toparlamak gerekirse yukarıda belirttiğimiz maddelerde cine lens ve fotoğraf lensi arasındaki farkı daha detaylı görmenizi sağlamaya çalıştık. Çekim teknikleri ve fotoğraf kalitesi açısından düşünmeniz daha sağlıklı olacaktır. Tercihinizi siz yapın.

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30