Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

İlk Kez Drone Kullanacak Fotoğrafçıların Dikkat Etmesi Gereken 10 Kural

Kurallara Dikkat Edin Drone İle Keyifli Fotoğraflar Çekin!

Drone, İngilizcede erkek arı anlamına gelen bir kelime ancak günümüzde insansız hava araçları olarak kullanılıyor. Genellikle askeri amaçlı kullanılan dronelar, fotoğrafçılık sektörünün gözdesi haline geldi. Günümüzde iki farklı Drone tipi ilgi çekiyor. Bunlardan biri Wi-Fi ile çalışıyor ve uzaktan kumandayla kontrol edilebiliyor. Diğeri ise gelecekte internet erişiminin olmadığı bölgelerde erişimi sağlaması öngörülen ve sürekli havada olacak olan hava araçları olarak tanımlanıyor. Spor, seyahat, kargo, fotoğrafçılık, TV gibi alanlarda kullanılan drone en çok fotoğrafçıların işine yarıyor. İlk kez drone kullanacak olan fotoğrafçıların dikkat etmesi gereken kurallar da bulunuyor. Pahalı ve ilgi çekici bir araç olan droneların kullanımı kolay olsa da tedbiri elden bırakmamak gerekiyor.

Drone nasıl kullanılır diyen ve ilk kez drone kullanacak olan fotoğrafçıların dikkat etmesi gerekenler:

1.Drone’un sınırlarını bilin.

İlk kez drone kullanacak fotoğrafçılar öncelikle cihazın kullanımını ve sınırlarını öğrenmeliler. Drone’un maksimum hızı, irtifası, iniş ve kalkış hızı gibi önemli özelliklerini öğrenmeliler. Drone çekimi yapacağı zaman hangi rüzgar şiddetinde sabit kalamayacağını veya ters dönebileceğini iyi bilmeliler. Hangi hava koşullarında çalışmadığını ve riskli olduğunu bilmeliler. Drone nasıl kullanılır bilmek için sınırları öğrenmek gerek.

2.Yasal süreçler hakkında bilgi sahibi olun.

Dünya genelinde Drone uçuşlarını kısıtlayan yasal yönetmelikler olsa da Türkiye’de şuan bir sınırlama söz konusu değil. Ancak yine de yasal süreçler hakkında bilgi sahibi olmanız gerek. DJI Phantom 3 modellerinde maksimum irtifa 400 metre ve bunun sebebi gökyüzündeki diğer tüm uçakların güvenliğini sağlamak. Havaalanlarına 2km yakında da kesinlikle uçuş yapmak yasak. Bunun yanında drone nasıl kullanılır diyenler askeri bölgeler, devlete ait kurum ve kuruluşlar, güvenlik güçlerine ait yerleri izinsiz görüntüleyemeyeceklerini bilmeliler.

3.Pil kapasitesini kontrol etmeyi unutmayın.

İlk kez drone kullanacak fotoğrafçılar uçuş öncesinde plin şarj olup olmadığına dikkat etmesi gerekmektedir. Aynı zamanda pillerde şişlik de olmaması gerek. Böyle bir şüphe halinde teknik servise gitmek gerekiyor. Drone nasıl kullanılır diye merak ediyorsanız havada kalma süresine göre pillerin doluluk oranını hesaplamanız lazım. Drone ile çekim yapılacaksa pillerin tam olarak şarj edilmesi önemli. Dönüş yolunu da hesaplayarak pil yüzdesi %30 altına düşmeye başladığında cihazı geri çağırmanız gerek.

4.Uçağın parçalarını kontrol edin.

İlk kez drone kullanacak fotoğrafçılar için dikkat edilmesi gereken noktaların başında uçakta hasar olup olmadığına dikkat etmek yer alır. Siz de drone uçurmadan önce hasar gören parçaları kontrol etmeyi unutmayın. Drone ile çekim yaparken kanatlardaki pervanelerin sıkı şekilde bağlı olup olmadığını kontrol edin, aksi halde uçuş sonrası pervanenin fırlayıp gitmesi cihazın düşmesine sebep olacaktır. Dronelar pahalı cihazlar oldukları için tekrar satın almanız zor olabilir.

5.Drone için mobil cihaz alın.

Drone ile çekim yaparken kolaylık sağlayacak, uçuş özelliklerini, ayarları, kamera görüntüsünü izleyeceğiniz bir mobil cihazınız olmalı. İlk kez drone kullanacak fotoğrafçılar olarak akıllı telefonunuz veya tabletinize üreticinin kontrol uygulamasını yükleyerek gerekli kalibrasyon frekans sinyal kamera ve daha bir çok ayarı yapabilirsiniz. Bu nedenle drone çekimi yapmak isteyenlerin adımları daha iyi takip edebilmesi için mobil cihaz kullanması önemlidir.

6.Güncel yazılım kullanın.

Drone kullanmak sadece cihaz bilgisi ile olmuyor. Bu nedenle ilk kez drone kullanacak fotoğrafçılar için yazılımın güncel olması da gereklidir. Yazılımın güncel olması uçuş performansının iyileşmesini sağlıyor. Drone ile çekim yapanlar yazılımın güncelliğine dikkat ederek daha güzel görüntüler elde edebilir. Drone kullanan bir fotoğrafçı olarak yeni özellikler ve uçuşa yasak bölgeler gibi güncel bilgileri edinmeniz gerekiyor.

7.Kalkış ve iniş için alan seçimi yapmayı öğrenin.

İlk kez drone kullanacak fotoğrafçılar, drone modeline ve boyutlarına göre kalkış ve iniş alanlarını öğrenmeliler. Aksi halde kalkışta ve inişte dronenun zarar görmesine sebep olabilirsiniz. Aynı zamanda otomatik kalkış ve inişleri de kullanma ihtimalinize ele alarak drone çekimi yaparken ağaçların altında ve yakınında objelerin bulunduğu alanlarda kalkış yapmamaya çalışın.

8.Hava koşullarını takip etmeyi unutmayın.

Drone kullanmak için hava şartlarının da uygun olması gerek. Drone çekimi yaptığınız hava şartları da oldukça önemli. Aşırı rüzgarlı, aşırı sıcak veya soğuk hava şartlarında cihazınızla sağlıklı bir uçuş yapamazsınız. Drone ile fotoğraf çekmek kötü hava koşullarında mantıksız bir hareket olacaktır. Aşırı sıcakta batarya, motor ve devrelerin aşırı ısınması sebebiyle yanmasına sebep olabilirsiniz. Aşırı soğukta da metal bölümlerin donmasına sebep olabilirsiniz.

 

 

9.Eve dönüş konumunu belirlemeyi unutmayın.

İlk kez drone kullanacak fotoğrafçılar eve dönüş konumunu belirlemeyi kesinlikle unutmamalılar. Yoksa cihazdan bir daha haber alamayabilirler. Drone ile fotoğraf çekimi yaparken uygulama üzerinden eve dönüş konumu belirlendiği takdirde yazılı ve sesli olarak uyarı geliyor. Bu nedenler drone çekimi yapacak olanlar için oldukça önemli olan eve dönüş konumu ayarlanmalıdır. Drone nasıl kullanılır diyenlerin mutlaka bu özelliği kullanmaları gerekecektir.

 

10.Alçak irtifa testleri yapın.

İlk kez drone kullanacak fotoğrafçılar öncelikle alçak irtifa testleri yapmalılar. Drone çekimi yaparken hemen yükselmek mantıklı bir hareket olmayabilir. Alçaktayken droneların özellikleri daha rahat keşfedilecektir. Bu nedenle ilk kez drone ile çekim yapmak isteyenler öncelikle alçak irtifa testlerini yapmalıdır. Drone çekimi yapaken hızlı hareket etmemek gerekir.

 

 

Drone nasıl kullanılır diyen fotoğrafçılar için önerilerimiz şimdilik bu kadar. İlk kez drone kullanacak fotoğrafçılar mutlaka ve mutlaka kontrollü olmalılar. Kontrolsüz uçuşlar hem drone cihazına hem de çevredekilere zarar verebilir.

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30