Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Model ve Mankenlerle Nasıl İletişim Kurulur?

Başarılı Bir Moda Çekiminde Doğru İletişimin Katkısı Nedir?

Konu iletişime geldiği zaman moda fotoğrafçıları dahil hepimiz bu konuda çok iyi olduğumuzu düşünürüz. Tanıdığımız insanlarla sağlıklı iletişim kurabilmemiz iş yaşamında da bunu gerçekleştirdiğimiz anlamına gelmiyor. Moda fotoğrafçılığı, fotoğrafçılık dallarının iletişime en açık türlerinden biri olduğu için moda fotoğrafçılarının mutlaka iletişim becerilerini geliştirmesi gerekiyor. 

Çekim planını ve aklındaki sahneleri modeline doğru bir şekilde aktarmak, iletişim kazalarının önüne geçmek, çıkan krizleri sakince halletmek ve başarılı işlere imza atarak markaların çalışmak isteyeceği bir moda fotoğrafçısı olmak isteyen profesyoneller ve amatörler için birkaç önerimiz olacak…

1.Güçlü bir ilk izlenim bırakın.

Modelle nasıl iletişim kurulur diyorsanız öncelikli olarak ilk izlenimi iyi vermeye çalışın. Araştırmalara göre ilk 7 saniyeyi iyi kullanırsanız herhangi biriyle sağlıklı iletişime geçmeniz daha kolay olur. Dolayısıyla modelinizi güler yüzle karşılamaya özen gösterin. Neşeli bir ses tonu kullanmak, kollarını birbirine dolamamak ve konuşurken modelinize doğru yönelmek en mantıklı davranışlardan olacak. Beden dilinizi, jest ve mimiklerinizi olumlu mesajlar verecek şekilde kullanın.

2.Yüzeysel davranmayın.

Modelle iletişim kurmak için mesafeleri yıkmanız gerek. Yeni tanışıyor olabilirsiniz ve ortak noktalardan bahsetmeniz en mantıklısı olabilir ancak mankenle gerçek anlamda iletişime geçmek istiyorsanız çıtayı biraz daha yükseltip heyecanını ve stresini alacak şekilde kişisel ama sınırını bilen sorular sorabilirsiniz. Böylece çekime başlamadan önce rahatlamasını sağlar, hem kendiniz hakkında bilgi verir hem de onu yakından tanırsınız.

3.Sorular sorun.

Etkili iletişim kurma yollarından biri de modele sorular sormaktır. Eğer kendini açmaya hevesli olmayan bir modeliniz varsa bazı basit sorular sorarak cesaretlendirin. Modelliği neden seçtiği ve daha önce hangi markalarla çalıştığı farklı muhabbet konularını açacaktır. Bu soruları sorarken alacağınız cevaplar karşısında da kesinlikle modelinizin kendini kötü hissetmesine neden olacak jest ve mimiklerden kaçının.

4.Dinlemeyi öğrenin.

Doğru iletişim kurmak için karşınızdakini iyi dinlemelisiniz. Modeller ve mankenler sizin çalışanınız değildir unutmayın, size yardımcı olan çekim ekibinin bir parçasıdır. Dolayısıyla onları dinlemeyi bilmeniz gerek. Çünkü sesinin tonundan, şiddetinden ve hızından ne kadar mutlu ve rahat olup olmadığını dahi anlayabilirsiniz. Ayrıca modelinizle konuşurken yaptığınız diğer işleri bırakmalı ve konuşmasını bitirene kadar onu dikkatlice dinlemelisiniz. Çekim hakkında onun da fikrini almalısınız, vermek istediği pozları öğrenmelisiniz. İyi fotoğraflara imza atmak istiyorsanız modelinize söz hakkı tanımalısınız.

 

 

5.Gülümseyin.

Modelle nasıl iletişim kurulur diyorsanız bir moda fotoğrafçısının sahip olması gereken en önemli özellik olan güler yüzlülükten biraz bahsedelim size. İnsanlar bilinçsiz bir şekilde karşısındakinin vücut dilini yansıtır. Eğer modelinizin size ısınmasını sağlamak istiyorsanız poz verdirirken ya da konuşurken gülümsemeyi deneyin. Doğal olarak modelinizin de size gülümsediğini göreceksiniz ve daha rahat poz vermesini sağlayacaksınız.

6.İsmiyle hitap edin.

Mankenle iletişim kurmak için elbette ismini öğrenmeniz ve ona ismiyle hitap etmeniz şart. Moda fotoğrafçıları genellikle modellerine el kol hareketleriyle iletişim kursa da bu yöntem maalesef yanlış anlaşılmalara neden oluyor. Bu nedenle modelinizin ismini unutmanız sorun değil, tekrar sormaktan çekinmeyin. Modelinize ismiyle hitap etmeniz hem kendini daha iyi hissetmesini sağlayacak hem de aranızdaki iletişimi güçlendirecektir.

 

 

7.Rekabete girmeyin.

Etkili iletişim nasıl kurulur dediğimizde moda fotoğrafçılarının ve modellerin arasındaki rekabetin bitmesi gerektiğini vurgulamalıyız. Stüdyonun en önemli öğeleri olan fotoğrafçı ve modeller her zaman tatlı bir ego savaşına girerler. Fotoğrafçı aklındaki pozları verdirmeye çalışırken model daha özgür olmak ister. Bu nedenle moda fotoğrafı çekimlerinde istenmeyen tatsızlıklar yaşanabilir. Bu nedenle sağlıklı bir iletişim için öncelikle fotoğrafçının modeli ile rekabete girmemesi gerekir. Yukarıdaki iletişim tekniklerini uyguladığınızda aranızdaki sürtüşmenin ortadan kalktığını göreceksiniz.

“Modelle nasıl iletişim kurulur?” sorunuza yanıt vermeye çalıştık. Mesleğinizi yaparken etkili bir iletişim diline sahip olmak ve ekibinizle iyi anlaşmak istiyorsanız diksiyonunuzu düzelterek ve beden dilinizi doğru kullanmayı öğrenerek işe başlayabilirsiniz. Bunun için eğitimler alabilir, mesleğinizle ilgili organizasyonlara katılarak yeni insanlarla tanışabilir, iletişim becerilerinizi geliştirebilirsiniz.

[widget-26]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30