Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Nikon Deklanşör Modları Nasıl Kullanılır?

Deklanşör Nedir? Nikon Deklanşör Modlarından Doğru Seçimi Nasıl Yapacaksınız?

Fotoğrafçı, şahit olduğu anları ve güzellikleri deklanşöre basarak ölümsüzleştirir. Deklanşör modlarını bilmek daha iyi çekim yapmayı sağlayacaktır. Her markanın kendine özgü deklanşör modları olduğu için makine kullanıcılarının modların hangi anlamlara geldiğini bilmeleri şarttır. Nikon deklanşör modları da Nikon kullanıcıları için öğrenilmesi gereken terimlerdir. Bu deklanşör modları hem vizör hem de canlı görüntü modunu çabucak etkin hale getirilebilir.

Bir deklanşör modu seçmek için deklanşör modu kadranı kilidi serbest bırakma düğmesine basılmalı ve deklanşör modu kadranı istenilen moda gelecek şekilde döndürülmelidir. Bu işlem gerçekleşmesi halinde istenilen deklanşör modu ile çekimler gerçekleşir.

   

[widget-8]

Nikon Deklanşör Modları

Nikon deklanşör modları nelerdir? Deklanşör modları fotoğrafçıların hangi hızla kaç çekim yapabileceklerini belirleyen modlarıdır ve Release Modes olarak da adlandırılır. Fotoğraf makinelerinin çekim hızlarını deklanşör modları belirler. Kullandığınız Nikon cihazlar için deklanşör modlarını sizler için listeledik.

Nikon deklanşör modları:

Tek kare ( S ) : Her deklanşöre basıldığında bir fotoğraf çeker.

Sürekli Yavaş Hız ( CL ) : Nikon deklanşör modları arasında olan sürekli yavaş hız modu saniyede 1-5 arasında kareye kadar kayıt yapar.

Sürekli Yavaş Hız ( CH ) : Nikon deklanşör modları arasında olan Sürekli yavaş hız CL genellikle hareketli konularda kullanılır. Bu mod ile deklanşöre basılı tutulduğunda, fotoğraf makinesi verilen kare hızında fotoğrafları kaydeder.

Sessiz deklanşör modu ( Q ) : Nikon deklanşör modları arasında olan sesi mod ile ayna deklanşöre basıldığında meydana gelen klik sesi ile geri yerine dönmemesi ile fotoğrafçının tek kare modunda olduğundan çok daha sessiz olan klik sesinin zamanlamasını kontrol etmesine imkan sağlar.

Otomatik zamanlama : Portre Nikon deklanşör modlarından biri olan otomatik zamanlama portre çekimlerinde veya makinenin sarsıntılarını önlemek için kullanılır.

MUP ayna kaldırılarak: Bu deklanşör modunu yakın çekilen fotoğraflarda ya da makine hareketinin doğuracağı net olmayan fotoğrafları önlemek için kullanılan makinenin sarsıntısını önleyen deklanşör modudur.

Bu modlardan çektiğiniz fotoğrafa en uygun modu seçerek daha net ve kaliteli fotoğraflar çekebilirsiniz.

Tripod Kullanarak Son Derece Net Görüntüler Elde Edin!

Fotoğraf çekiminden önce bir tipoddan yardım almanızda fayda var. Nikon deklanşör modlarından en uygun seçimi yaptıktan sonra, Tripod kullanarak çekimlerinizi gerçekleştirin. Nikon makinenizi tripod üzerine yerleştirin açınızı ayarlayın ve çekiminizi yapın. Kullanacağınız tripod, fotoğraflarınızda titreşim gibi olası tepkilerden oluşacak görüntü kalitesinin düşmesini engelleyecektir.

Fotoğraf çekim tekniklerine ve makine ekipmanlarına hakimseniz son derece kaliteli ve etkileyici fotoğraflar elde edersiniz. Eğer bu konularda eksikliklere sahipseniz fotoğrafçılık kurslarından alacağınız profesyonel eğitimlerle eksikliklerinizi tamamlayabilir hatta alanınızda uzman olma şansını yakalayabilirsiniz.

[widget-42]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30