Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Mağara Fotoğrafçılığı Nasıl Yapılır?

Mağara Fotoğrafçılığının İpuçları Nelerdir?

Doğa sporlarında önemli bir yeri olan ve gün geçtikte yaygınlaşan mağaracılığın tanıtılmasında kullanılan en etkin yol mağara fotoğrafçılığıdır. Peki mağara fotoğrafçılığı nasıl yapılır? Mağara fotoğrafçılığı yapabilmeniz için yer altı dünyasına hâkim olmanız ve teknik donanımlarınızın yeterli olması gerekir. Mağara fotoğrafçılığı yapmak istiyorsanız kompozisyon seçimi, makine ayarları ve ışık kullanımı gibi bütün teknik bilgileri bilmelisiniz.

Mağara fotoğrafçılığı diğer fotoğrafçılık türlerinden biraz daha farklıdır. Yer altında çekim yapılacağından dolayı kullanılan ekipmanın az ışıkta çekim yapmaya uygun olması gerekir. Ayrıca fotoğrafçının mağaralarda yapılacak yürüyüş ve çekimlerin nasıl olması gerektiği hakkında bilgi edinmesi önemlidir. İşte mağara fotoğrafçılığının ipuçları:

1.Ekipmanınızı Dikkatli Kullanın

Mağara fotoğrafı çekim tekniklerinin başında ekipmanların doğru kullanılması gelir. Yer altında çekim yapacağınız için kullanacağınız ekipmanınıza da çok dikkat etmelisiniz. Kameranızın kayalara çarpıp hasar görmesini engellemelisiniz. Bu yüzden bir sırt veya kamera çantası kullanmanızda fayda vardır. Böylelikle ekipmanınızın başına gelebilecek hasarı engellemiş olursunuz. Ayrıca makinenizi askısıyla birlikte kullanarak düşmesini engelleyebilirsiniz.

2.Tripod Kullanın

Mağarada fotoğraf çekimi yaparken tripod kullanmanız daha iyi sonuçlar almanızı sağlar. Zorlukla durduğunuz bazı yerlerde tripod ile çekim yaparsanız daha net fotoğraflar elde edersiniz. Fakat bir not geçmeliyiz; bazı mağaralarda ticari kullanım nedeniyle tripod kullanılmasını izin verilmiyor. Çekim yapacağınız mağaraya gitmeden araştırma yapmanızda fayda vardır.

3.Uzaktan Kumanda veya Zamanlayıcı Özelliğini Kullanın

Mağara fotoğrafçılığının ipuçlarından biri, kamera titreşimlerinin önüne geçebilmek için uzaktan kumanda kullanmaktır. Mağarada çekim yapmak için ayarladığınız en uzun perde hızından daha uzun pozlamaya geçecekseniz, titreşimleri önlemek için uzaktan kumanda kullanmalısınız. Diğer çekimlerinizde ise zamanlayıcı özelliğini kullanmak size fayda sağlayacaktır.

4.Yanınızda Harici Flaş Bulundurun

Işık, mağara fotoğrafı çekerken olmazsa olmazdır. Bazen çekim yaptığınız mağarada daha fazla ışığa ihtiyaç duyabilirsiniz. Mağara içerisinde bazı alanlar karanlık olabilir. Bu nedenle yanınızda harici flaş bulundurmalısınız. Böylece mağarayı istediğiniz gibi aydınlatmış olur, karanlıkta kalan kısımları istediğiniz gibi fotoğraflayabilirsiniz.

5.Baş Lambası Kullanın

Mağara fotoğrafçılığında kullanacağınız baş lambası, ellerinizin serbest kalmasını sağlayacaktır ve çekiminiz daha rahat geçecektir. Mağarada fotoğraf çekimi için aldığınız baş lambası bir LED baş lambası olursa sizin için daha iyi olacaktır. Çünkü LED baş lambası kameranızın flaşına en uygun sıcaklık değerine sahiptir.

6.RAW Çekin

RAW formatta çekilen fotoğraflar her zaman düzenleme aşamasında en iyi sonuçları verir. RAW formatta çekim yapmak fotoğrafçıya esneklik sağlar. Yer altında yapacağınız çekimlerde güzel sonuçlar almak istiyorsanız mağara fotoğraf çekiminizi RAW olarak yapmalısınız. Düzenleme kısmında fotoğraflarınızın kalitesini arttırabilir, istediğiniz düzenlemeleri yapabilirsiniz.

7.Düşük ISO Değerinde Çalışın

Mağara fotoğrafçılığının tekniklerinden biri de doğru ISO değerinde çalışmaktır. Çekimlerinizde flaş kullanacak olsanız bile bazı fotoğraflarınız karanlık bölümler oluşabilir bu da kumlanmaya sebep olacaktır. Bu kumlanmanın önüne geçmek istiyorsanız, mağarada fotoğraf çekimi yapmak için düşük ISO değerinde çalışmalısınız. Kameranıza bağlı olarak 800 ISO değerinde çalışabilirsiniz.

8.Beyaz Dengesini ‘’Flaş’’ Seçeneğine Ayarlayın

Mağara fotoğrafçılığında dikkat edilmesi gereken unsurlardan biri de beyaz dengesi ayarıdır. Mağarada çekim yapmak için kameranızın beyaz dengesini ‘’flaş’’ olarak ayarlamalısınız. Işıklandırılmamış mağaralarda flaş kullanacağınız için, flaşlardan dolayı oluşan hataları gidermek için beyaz dengesini ‘’flaş’’ olarak kullanmalısınız.

9.Manuel Netleme Yapın

Mağarada fotoğraf çekimi yapmak için kameranızı manuel netlemeye ayarlamalısınız. Mağarada çok fazla ışık yoksa ve baş lambalarının ışıkları çok fazla hareketliyse, kameranızın otomatik netleme özelliği nesneleri netlemeye çalışacak ve zorlanacaktır ve çektğiniz fotoğraflarda istemediğiniz görüntülere yol açacaktır. Bundan dolayı mağarada fotoğraf çekimi yapmak istiyorsanız netlemenizi elle yapmalısınız.

10.Uzun Pozlamalara Dikkat Edin

Mağara fotoğrafı çekim tekniklerinden biri de yapılan uzun pozlamalardır. Kameranızı 30 saniyelik bir süreye ayarlayıp flaş ile ortamı ışıklandırdıktan sonra çekim yapabilirsiniz. Ancak mağarada çekim yapmak için uzun pozlama kullanacaksanız mutlaka manuel modda çekim yapmalısınız.

11.Geniş Açılı Lens Kullanın

Geniş açılı lensler mağarada fotoğraf çekimi yapmak için kullanabileceğiniz en uygun lens çeşididir. Her mağara aynı görselde olmasa da bazen dar bir boyut dışında daha geniş kadrajlı çekim yapmak isteyebilirsiniz. Bunun için, crop sensörlü kameralarda 18 mm, full frame kameralarda ise 28 mm lens kullanmanızda fayda vardır. Unutmayın mağara fotoğrafı çekim tekniklerinin başında lensler gelir ve fotoğraf çekimlerinin en önemli etkenidir. Mağarada çekim yapmak için doğru lens tercih etmelisiniz.

12.Kamerayı Ters Çevirerek Çekim Yapın

Size vereceğimiz mağara fotoğrafçılığının ipuçlarından biri de kamerayı ter çevirerek çekim yapmaktır. Farklı bir bakış açısı ve farklı çekimler ortaya koymak isterseniz bu yolu deneyin.  Mağarada fotoğraf çekimi için kamerayı ter çevirerek çekim yapmak farklı sonuçlar almanızı sağlar bu da fotoğraflarınıza güzel bir şekilde yansır.

13.Fotoğrafta İnsanlara Yer Verin

Eğer mağarada geniş açılı bir çalışma yapıyorsanız fotoğraflarınızda insanlara da yer vermelisiniz. Bunun nedeni, bazı anlarda mağaraların büyüklükleri kaybolmaktadır ve geniş açılı çekimlerde bu yeterince gözükmüyor. Bunu sağlamak için çekimlerinizde birkaç insana yer vermeniz fotoğrafa farklı bir etki katacaktır.

14.Mağaraları Tanıyın

Mağarada fotoğraf çekimi yapmak için öncelik olarak çekim yapacağınız yer hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Mağarada çekim yapmak için ne kadar süre kalınır, çekim nasıl gerçekleştirilir bilmelisiniz. Eğer tek çekim yapıyorsanız izin verildiği alanlar dâhilinde özgürde çekim yapabilirsiniz. Ayrıca bir rehber eşliğinde daha detaylı bilgiler edinerek çekimleriniz gerekleştirebilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz mağara fotoğrafçılığının ipuçları ve mağara fotoğrafı çekim tekniklerini açıklamalarıyla yazarak size yardımcı olduğumuzu düşünüyorsanız siz de artık mağara fotoğrafçılığı nasıl yapılır öğrenmişsinizdir. Mağara fotoğrafçılığında kendinizi geliştirmek için çok çekim yapmalısınız. Tüm detayları bilerek farklı çekim türleri de değerlendirebilirsiniz.

[widget-22]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30