Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Seyahat Fotoğrafçılığından Para Kazanmak İster Misiniz?

Hem Dünyayı Gezin Hem De Para Kazanın!

Son zamanlarda herkes işi gücü bırakıp dünyayı gezmeye ve gezip gördüklerini sosyal medya hesaplarından bizlerle paylaşmaya başladılar. Çağımızın en keyifli kazanç kapısı olan seyahat fotoğrafçılığı ya da gezi bloggerlığı, birçok insanın gezerek para kazanmasının yolunu açtı. Hatta seyahat fotoğrafçılığı pek çok kişinin mesleği haline geldi.

Peki, seyahat fotoğrafı çekerek para kazanmak hakkında ne gibi detayları bilmeniz gerekiyor? Bu işi kimler yapabilir? Nasıl fotoğraflar para kazandırır? Fotoğraflarınızı nerelerde pazarlayacaksınız? Markalardan nasıl reklam alabilirsiniz? Seyahatlerinizi para harcamadan yapmanız mümkün mü? Seyahat fotoğrafçılığını meslek edinecekseniz ya da ek gelir amacıyla yapacaksanız öğrenecek çok şeyiniz var!

1.Seyahat Fotoğrafçılığı Eğitimi Alın.

Seyahat fotoğrafçılığından para kazanmak için öncelikle amatörlükten kurtulmanız gerekiyor. DSLR ve mobil kameralarla seyahat fotoğraflarının nasıl çekildiğini öğrenmek ilk adımınız olmalı. Çekim teknikleri, kullanacağınız ekipmanlar, kompozisyon oluşturma, fotoğraf düzenleme gibi konulardaki yeterliliğiniz mesleğinizi başarıyla yapıp yapamayacağınızı belirleyecek çünkü. Ne kadar çok bilgi edinirseniz o kadar iyi fotoğraflar çekecek ve böylece rahatlıkla para kazanabileceksiniz. Dolayısıyla seyahat fotoğrafçılığı eğitimi almaya başlayarak hayalinizdeki meslek için harekete geçebilirsiniz.

2.Sosyal Medya Hesaplarınızı Düzenleyin.

Fotoğraf çekerek para kazanmanın en önemli aşaması başarılı sosyal medya çalışmaları yapmaktır. Dünyayı gezerken çektiğiniz fotoğrafları paylaşacağınız Instagram ve Facebook ya da Pinterest vb. sosyal medya kanallarınızı öncelikle düzenlemeniz gerek. Keyifli bir info, hesabınızın ne amaçla açıldığı, kendinizi tanıtan birkaç cümle ve iletişim bilgileriniz sosyal medya hesaplarınızda mutlaka olmalı. Kapak fotoğraflarınız sosyal medya görsel standartlarına göre düzenlenmeli, profil fotoğrafınız hesabınızdaki içeriklerle uyumlu olmalı ve profiliniz herkese açık olmalı. Böylece çektiğiniz fotoğraflar daha çok kişiye ulaşacak, oteller, hava yolu firmaları ve olası işbirliği yapacağınız markalar sizi bulacaklar.

3.Fotoğraf Editlemeyi Öğrenin.

Gezerek para kazanmak herkesin hayali ancak bu işi doğru yapmak çok önemli. İyi bir seyahat fotoğrafçısı hem mobil hem de masaüstü fotoğraf düzenleme programlarını kullanabilir olmalıdır. Photoshop öncelikli öğrenmesi gereken editleme programlarındandır. Çünkü doğanın eşsiz güzelliklerini ve o anları görüntülerken ışık ya da pozlama istediğiniz gibi olmayabilir, fotoğraf hatalarını düzeltmeniz gerekebilir. Bu nedenle fotoğrafınızı daha sıcak ve ilgi çekici hale getirecek fotoğraf düzenleme tekniklerini mutlaka bilmelisiniz. Yoksa para kazanma hayaliniz suya düşebilir, sönük fotoğraflar sizi bir yere götürmez.

4.Fotoğraflarınızı Doğru İçeriklerle Paylaşın.

Fotoğrafçılıktan para kazanmak için satış becerilerinizin de olması gerekiyor elbette. Bunu en iyi Instagram ve Facebook kanallarında göstermelisiniz. Milyonlarca kişinin kullandığı bu sosyal medya mecralarında her gün binlerce görsel içerik paylaşılıyor. Bu içeriklerin arasından sıyrılmak ve seyahat fotoğrafçılığından para kazanmak için doğru hashtagler, markalara ulaşacak etiketler ve içerikler hazırlamalısınız. Fotoğraflarınızı ne kadar doğru anlatırsanız fotoğraf dergileri, reklam ajansları, turizm firmaları ve oteller sizinle bir o kadar çok çalışmak isteyecektir.

5.Fotoğraflarınızı Dergilere Satın.

Seyahat fotoğrafçılığından para kazanmak için en garanti yollardan biri de fotoğraflarınızı dergilere satmanızdır. Web sitenizde, Instagram ve Facebook hesabınızda paylaştığınız fotoğrafları seyahat dergilerine de gönderebilir ve işbirliği teklifinde bulunabilirsiniz. Ayrıca adınızı duyurduğunuzda National Geographic dergisi dahi sizden bir fotoğraf talep edebilir, röportajınıza yer verebilir ve daha çok kişiye ulaşmanızı sağlayabilir. Türkiye’de fotoğraf dergileriyle çalışmanın yüksek kazanç getirmediği bilinse de adınızı duyurmak için mutlaka olmanız gereken yer dergilerdir. Fotoğraflarınıza ulaşan turizm firmaları, oteller ve dergiler sizlerle çalışmak isteyecekler zaten.

6.Stok Fotoğrafçılık Yapın.

Seyahat bloğundan para kazanmak isteyenlere bir diğer önerimiz stok fotoğrafçılığa yönelmeleri olacak. Biliyorsunuz, basın ve medya kuruluşları, yayınevleri, grafik tasarımcılar, internet siteleri ve web ajansları, reklam ajansları, firmalar hatta fotoğrafçılar dahi tanıtımlarına harcadıkları maliyetleri düşürmek için ihtiyaç duydukları fotoğrafları stok sitelerden alırlar. Dolayısıyla telif hakkı sıkıntısı yaşamazlar. Siz de çektiğiniz fotoğrafları stok sitelerine yükleyerek para kazanabilirsiniz. Stok fotoğrafçılıktan para kazanmak ek gelir olarak kullanacağınız bir yöntem olabilir. www.shutterstock.com, www.123rf.com, www.stockphoto.com, www.istockphoto.com, www.dreamstime.com en çok tercih edilen stok fotoğraf siteleri.

7.Markalarla İşbirliği Yapın.

Gezerek para kazanmak ve hiç para harcamamak istiyorsanız markalarla anlaşma yoluna gitmelisiniz. Bu tabi ki ilk aşamada yapabileceğiniz bir şey değil. Öncelikle sosyal medyada adınızı duyurmanız gerek. Çok iyi fotoğraflar çektiğinizde ve yüksek takipçi kitlesine kavuştuğunuzda markalar kendiliğinden size geliyor olacaklar. Siz yine de fotoğraflarınızı paylaşırken uçuş yaptığınız firmaları, giydiğiniz markaları, yemek yediğiniz restoranları, kaldığınız otelleri fotoğraflarınıza etiketlemeyi ve onlar hakkında içerik üretmeyi unutmayın. Fotoğraflarınız güzelse markalar tanıtımları için çektiğiniz görselleri kullanmak isteyeceklerdir. Böylece fotoğraftan para kazanmak hem eğlenceli hem de masrafsız olacaktır.

8.Tanıtım Filmleri ve Videolar Çekin.

Seyahat fotoğrafçılığından para kazanmak için gezip gördüğünüz yerlerin videolarını ve tanıtım filmlerini çekmeyi de ihmal etmeyin. Bu videoları güzel bir kurguyla editleyerek Youtube kanalınızda paylaşın. Hatta bu videolar için içerik üretin, seslendirin ya da altyazı şeklinde ekleyin. Tatil merkezleri, oteller, belediyeler sizden tanıtım filminizi satın almak isteyeceklerdir. Ya da kendileri için özel tanıtım filmleri hazırlamanızı talep edeceklerdir. Sadece fotoğraflarınızdan değil videolarınızdan da para kazanmış olursunuz. Doğru stratejilerle fotoğrafçılıktan para kazanmak çok kolay!

9.Kişisel Serginizi Açın.

Seyahat fotoğrafçılığı yapıyorsanız mutlaka kişisel sergi açmalısınız. Bu sergiler farklı kişilere ve markalara ulaşmanızı sağlayacak ve size yeni kazanç kapıları açacaktır. Gezip gördüğünüz yerlerdeki kültürleri, toplulukları, doğal güzellikleri ve etkileyici anları fotoğraf meraklılarıyla serginiz aracılığıyla paylaşın. Potansiyel müşterilerinizle yüz yüze iletişim kurabilir ve fotoğraflarınızı bu yolla satabilirsiniz. Aynı zamanda markalar ve reklam ajansları tarafından keşfedebilir ve yeni işbirlikleri kurabilirsiniz.

Seyahat fotoğrafçılığından para kazanmak için mutlaka zamana ve sabırlı olmaya ihtiyacınız var. Adınızı duyurana kadar tüm reklam ve pazarlama stratejilerini acele etmeden uygulamalısınız. Fotoğraflarınız ve tekniğiniz iyiyse sizinle herkes çalışmak isteyecektir. Reklam yapmayı asla unutmayın, fotoğrafçılıkta rekabet çok fazla! Hem bir kariyer edinmek hem de hobi olarak seyahat fotoğrafçılığı yaparak ek gelir kazanmak için mutlaka eğitim alın, doğru adımlarla ilerleyin.

[widget-22]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30