Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Gezi Fotoğrafçılarının Dikkat Etmesi Gereken 7 Madde

Dünyanın En Keyifli Mesleğini Daha İyi Yapmak İster Misiniz?

Bir fotoğrafçı için seyahat etmek görsel bir şölen, muhteşem manzaralar, farklı kültürler demektir. Gezi fotoğrafçılığı da doğanın ve tarihin güzelliklerini, hayran kalınacak manzaraları ölümsüzleştirmektir. Bu kadar keyifli olan gezi fotoğrafçılığı mesleğinin elbette olumsuz yanları da vardır. Gezi fotoğrafçıları fotoğraf çekmek uğruna birçok tatsız olayla karşılaşabilmektedir. Hayati tehlikeler dahi atlatabilirler. Bu nedenle gezi sırasında ve fotoğraf çekerken dikkat etmeleri gereken unsurlar vardır. Peki daha çok nelere dikkat etmek gerekir? Gezi fotoğrafçılarının fotoğraf çekerken yapması gereken 7 önemli maddeyi sizin için sıraladık.

İste gezi fotoğrafçılarının fotoğraf çekerken dikkat etmesi gereken 7 kural:

1.Saygı Duyun.

Fotoğraf çekiminde saygı çok önemlidir. Çekeceğiniz fotoğraf örneğin bir tapınak, müze olabilir. Bu gibi yerlerde öncelikle iyi niyetinizi göstererek çekim için izin almalısınız. O yapıya saygısızlık edecek davranışlarda bulunmamalısınız. Bir kişiyi fotoğraflayacaksanız öncelikle kişi ile göz teması kurmanızda yarar var.

Göz teması kurduktan sonra niyetinizi güzel şekilde açıklayıp fotoğraf çekiminizi gerçekleştirin. Sanat yapmak istiyorsanız kişilerin özgürlüklerine, yaşantılarına izin almadan müdahale etmemeniz gerekir.

2.Araştırma Yapın.

Fotoğraf çekmeyi düşündüğünüz alanlarda öncelikle bilgi toplamanız gerekir. Gezi fotoğrafçıları gidecekleri ülkeler, tapınaklar, müzeler, köyler gibi farklı kültürlerin barındığı ziyaret noktaları için önceden araştırma yapıp o kültürün kuralları hakkında bilgi sahibi olmaları fotoğraf çekimi yaparken sürprizlerle karşılaşmamasını sağlar.

Örnek olarak Suudi Arabistan’da kadın fotoğrafı çekmek çok ayıp bir davranışken Dubai’de böyle bir şey söz konusu değildir. Gezi fotoğrafçıları fotoğraf çekmeden bu maddeyi göz önünde bulundurması tatsız durumlar yaşamasının önüne geçebilir.

3.Çektiğiniz Fotoğrafı Gösterin.

Gezi fotoğrafçıları anı yakalayıp mükemmel görsellere imza atmakta oldukça iyiler. Çektiğiniz fotoğraflar sokaktaki herhangi bir insanı barındırıyorsa çektiğiniz fotoğrafı kişiye gösterip minnettar olduğunuzu göstermeniz güzel bir davranış olacaktır.

Bir sanatçının ruhuna asla kaba davranışlar yakışmayacağından dolayı daha güzel görsellere sahip olmak için çektiğiniz bireylerin gönüllerini ince davranışlarınızla hoş edebilirsiniz. Bu her iki tarafa da iyi gelecektir.

4.Başkalarının Davranışlarını Bire Bir Kopyalamayın.

Fotoğraf çekmek istediğiniz konunun daha önce çekilmemiş olması neredeyse imkânsız olacak bir şeydir. Daha önce çekilen fotoğrafları kopyalamak size ve sanatınıza hiçbir şey katmayacaktır. Çekilen fotoğraflardan ilham alarak kendi çekimlerinize yaratıcılığınızı katarak daha farklı ve güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

Daha önce profesyonellerin çektikleri gezi fotoğraflarından yararlanabilirsiniz. Doğru teknikleri kullanarak hayalinizdeki görselleri yakalayacağınıza inanın. Biz yapabileceğinize inanıyoruz.

5.Çektiğiniz Fotoğrafları Kendinize Saklamayın.

Gezi fotoğrafçılığı gezip gördüğünüz yerleri en güzel şekilde kadrajlamaya dayanıyor. Çektiğiniz güzel görselleri insanlarılar paylaşın yorumlarını alın. Fotoğraflarınızı sadece hard disklerde değil bulut bilişimi de kullanarak güvende tutun.

Bu fotoğrafları Flickr gibi fotoğraf paylaşım sitelerine paylaşın. Tüm yorumlara açık olun ve negatif gelecek yorumları iyi değerlendirin. Gezi fotoğrafçıları için bu yorumlar çok önemlidir. Bu yorumlara bakarak hatalarınızı fark edebilir hatta çektiniz fotoğraflara farklı açılardan bakma imkânı da bulabilirsiniz.

6.Yardım İstemekten Çekinmeyin.

Fotoğraf çekimler konusunda yardım istemekten asla çekinmeyin. İnternet üzerindeki bazı formlardan, web sayfalarından, sosyal ağlar gibi birçok yerden sorularınıza cevap bulabilirsiniz. Gezdiğiniz yerlerin fotoğraflarını en iyi şekilde çekmek için bilmediğiniz teknikleri öğrenmeli, makinenize tam olarak hâkim olmalısınız.

Bunun için en doğru yol profesyonel olarak verilen eğitimlerle sağlanabilir. Fotoğrafçılık kursları sizin için iyi bir seçenek olabilir.

7.Her Şeyi Bildiğinizi Zannetmeyin.

Her gün devamlı olarak internet üzerinden birçok bilgiye ulaşabiliyoruz. Gezi fotoğrafçıları da fotoğrafçılık alanıyla ilgili kendilerini geliştirmeli, farklı fotoğraflar elde etmek için güncel gelişmelerden yararlanmalı, fotoğraflar ve yeni çıkan fotoğraf makinelerini takip etmeleri fotoğrafçılık alanında gelişmelerinde etkili olacaktır.

Gezilerinizde eşsiz manzaralara, tarihi güzelliklere, farklı kültürlerin sentezlediği yaşam biçimlerini barındıran karelere şahit olma şansını yakalayabilirsiniz. Bu anları yukarıda bahsettiğimiz kurallara uyarak ölümsüzleştirmek sizin yararınız olacaktır. Fotoğraf çekmenin sadece deklanşöre basmak olmadığını unutmayın! Öyle olsa herkes fotoğrafçı olurdu değil mi? Siz iyi bir gezi fotoğrafçısı olma yolunda ilerlemek istiyorsanız, makinenize ve çekim tekniklerine hâkim olmalısınız. Bu konulara hâkim değilseniz profesyonel çekilmiş fotoğraflara sahip olmanız oldukça zor olacaktır. Yapmış olduğunuz gezilerde etkileyici fotoğraflar elde etmek için fotoğrafçılık kurslarından fotoğraf çekim tekinler konusunda yardım almanız yararınıza olacaktır.

[widget-22]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30