Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Doğum Fotoğrafçısı Nasıl Olunur?

Fotoğrafçılıktan Para Kazanmak ve Mucizevi Anlara Tanıklık Etmek İstemez Misiniz?

Son yılların yükselişte olan mesleklerinden biri de doğum fotoğrafçılığıdır. Bebeklerinin dünyadaki ilk anlarını ölümsüzleştirmek isteyen ebeveynler, profesyonel fotoğrafçılara başvurarak ister hamilelik ister doğumdan itibaren fotoğraf çekim hizmeti almakta, bu eşsiz anları tekrar tekrar bakabilecekleri ve arkadaşlarıyla paylaşabilecekleri fotoğraf karelerine sığdırmaktadır.

Elbette işin anne babalar açısından son derece sevgi dolu ve hatta mucizevi bir boyutu olduğunu söylemek mümkündür. Ancak doğum fotoğrafçısı olmak aynı zamanda profesyonel bir meslek olarak da pek çok avantaj barındırır.

O zaman merak ettiğimiz asıl konuya gelebiliriz: Doğum fotoğrafçısı nasıl olunur ve doğum fotoğrafçısı olmak için ne gerekli? Hemen aşağıda bu sorulara detaylı bir şekilde cevap vereceğiz.

[widget-8]

Doğum Fotoğrafçısı Olmak İçin Eğitim Almalısınız

Diğer pek çok meslekte olduğu gibi doğum fotoğrafçısı olmak için gerekenler arasında da ilk sırada fotoğrafçılık eğitimini saymak şarttır. Henüz fotoğrafçılıkla tanışma aşamasındaysanız işe öncelikle temel fotoğrafçılık eğitimi ile başlayarak fotoğrafçılık sanatının ilkelerini kazanımlarınız arasına eklemelisiniz. Bunun akabinde ileri fotoğrafçılık kursu ve doğum fotoğrafçılığı kursu alarak doğum fotoğrafçılığı hakkında bilgi edinebilir, mesleki anlamda profesyonel bir fotoğrafçı olarak kendinizi geliştirebilirsiniz.

Doğum Fotoğrafçılığı Sertifikası Profesyonel Olduğunuzu Gösterir

Günümüzde doğum fotoğrafçılığına olan ilginin artmasıyla birlikte hem anne babalar hem de hastane personelleri doğum fotoğrafçılarına karşı daha temkinli davranmaktadır. Hastanelerin büyük çoğunluğu doğum esnasında doğumhanede çekim yapabilmenize izin vermek için doğum fotoğrafçılığı sertifikası talep etmektedir.

Nasıl doğum fotoğrafçısı olunur? Bu soruya yanıt verirken aynı zamanda bir doğum fotoğrafçısının, ebeveynlerin güvenini kazanması gerektiğini hatırlatmalıyız. Bu anlamda doğum fotoğrafçılığı sertifikası, profesyonel bir doğum fotoğrafçısı olduğunuzu göstererek anne babaların size güvenebilmesini sağlar.

Doğum Fotoğrafçılığı İçin Gerekli Ekipmanları İyi Tanımalısınız

Doğum fotoğrafçısı olmak için göz önünde bulundurmanız gereken noktalardan biri de ekipmanlardır. Doğum fotoğrafçılığının diğer profesyonel fotoğrafçılık alanlarından farksız olduğunu düşünüyorsanız hemen yanıldığınızı söyleyelim. Bir doğum fotoğrafçısı olarak doğumhane başta olmak üzere stüdyonun kontrol edilebilir şartlarından çok uzak ortamlarda kaliteli çekimler yapabilmelisiniz.

Ayrıca doğum fotoğrafçılığının kısıtlayıcı bir yönü olduğunu da hemen hatırlatalım. Flaş ve ışık sistemlerinin bebeğin gözleri için zararlı olabileceğini gözden kaçırmamalısınız. Bu nedenle aydınlatma için gerektiğinde alternatif çözümler üretebilmeli, yeni stratejiler geliştirebilmelisiniz.

Aile ve Bebekle İletişim Kurmayı Bilmelisiniz

Doğum fotoğrafçısı olmak için ne gerekli diye merak ediyorsanız fotoğrafçılık becerilerinin yanı sıra iletişim becerilerinizin gelişimi için de çaba sarf etmeniz gerektiğini söylemek gerekir. Başarılı bir doğum fotoğrafçısı olmak için hamilelik ve doğum psikolojisini iyi anlamalı, anne babayla doğru ve sağlıklı bir şekilde iletişim kurabilmelisiniz.

Aynı şekilde bir doğum fotoğrafçısının bebekle iletişim kurabilmesi de son derece önemlidir. Doğumun hemen akabinde çekilen doğal fotoğraflar bir kenara, ev ya da stüdyo ortamında fotoğraf çekerken bebeğin farklı pozlar vermesi için müdahalelerde bulunmanız gerekebilir. Ancak doğum fotoğrafçılığı nasıl yapılır, bebekle nasıl ilgilenilir gibi konular hakkında yeterince bilgi sahibi değilseniz istediğiniz pozu alamaz, hatta bebeğe zarar bile verebilirsiniz.

Fotoğraf Düzenlemeyi Öğrenmelisiniz

Hepimizin bildiği gibi fotoğrafçılığın çekim öncesi ve esnası kadar önemli olan bir diğer bölümü de çekim sonrasıdır. Bu nedenle doğum fotoğrafçısı nasıl olunur sorusuna yanıt verirken Photoshop ve Lightroom gibi programlarda fotoğraf düzenlemesi yapabilmeyi de göz ardı etmemek gerekir.

Photoshop ve Lightroom gibi programlar, fotoğraftaki gereksiz elementleri ortadan kaldırarak ya da yeniden düzenleyerek fotoğrafın kompozisyonunu güçlendirmenize, böylelikle çok daha güçlü ve çarpıcı bir görsellik yaratmanıza imkan verir.

Kariyerinize Yön Vermek İçin Bize Danışabilirsiniz!

Profesyonel bir doğum fotoğrafçısı olmak için gerekli becerileri elde ettikten sonra takip edebileceğiniz birçok strateji vardır. Hastanelerle iş birliği yaparak anne adaylarına doğum fotoğrafçısı olarak önerilmenizi isteyebilir, bebek ürünleri satan markalarla çalışabilir ya da reklam ajanslarıyla anlaşabilirsiniz.

Bu noktada Foto Life Akademi olarak doğum fotoğrafçılığı eğitimi yanı sıra sizlere kariyer danışmanlığı sunduğumuzu da vurgulamak isteriz. Nasıl doğum fotoğrafçısı olunur diye merak ediyor, doğum fotoğrafçılığı hakkında bilgi almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilir, eğitmenlerimizle görüşebilirsiniz.

[widget-24]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30