Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Drone Nasıl Kullanılır? Drone’u Düşürmeden Kullanın!

Drone Düşürmeden Nasıl Kullanılır?

Drone nasıl kullanılır sorusu ilgisi olan olmayan herkesin merak ettiği bir konudur. Yapmanız gerekenleri bilip önlemlerinizi alarak belirli tekniklerle drone kullanmak mümkündür. Drone kullanımı, hemen her sektörde ulaşılması zor olan görüntüler ve fotoğraflar için oldukça tercih edilen bir yöntemdir. Televizyon dünyasından tarım alanlarına kadar kullanım faaliyeti gösteren drone’lar, aynı zamanda kendi dünyalarını oluşturmak ve heyecan verici yerleri keşfetmek isteyen fotoğrafçılar için yeni bir dünya sunuyor.

Drone nasıl uçurulur sorusuna cevap vermeden önce, drone kullanırken nelere dikkat edilir bilmeniz gerekir. Öncelikle drone’u iyi tanıyarak her şeyi yerli yerinde yapmalısınız. Sonucunda tehlikeli durumlarla karşılaşmamak için bilmeniz gereken bazı yöntemler vardır. Drone nasıl kullanılır ve drone kullanırken nelere dikkat edilir sizler için hazırladık.

[widget-8]

İlk Kez Drone Kullanacaklar

Drone kullanmak için öncelikle mutlaka bilgi sahibi olmanız gerekir. Drone’u aldıktan sonra kullanma kılavuzunu okuyarak gerekli bilgileri edinmeniz gerekir. Drone nasıl uçurulur sorunuza cevap vereceğimiz en önemli etkenler kontrollerdir. Drone havaya kalkarken tam güçle kaldırmanız gerekir. Aksi takdirde yatay bir eksenle hareket edip bir yerlere çarpma olasılığı yüksek olacaktır. Drone’u çalıştırmadan önce mutlaka kalibrasyon ayarını yapmanız gerekir. Yanlış yapılan kalibrasyon ayarı kamera hareketlerinde kötü görüntülere yol açabilir. GPS özelliğini etkin yapmalısınız. Kontroller kısmını daima drone’un ön kısmını baz alarak yapın.

Drone Uçururken Hava Durumu

Drone kullanımı için bilmeniz gereken en önemli etkenlerden biri de drone’ların çok hassas cihazlar olduğudur. Drone rüzgârdan fazlasıyla etkilenen bir cihazdır. Drone kullanmak için mutlaka hava durumunu kontrol etmelisiniz. Drone ile aşırı rüzgârlı, aşırı sıcak veya çok soğuk havalarda sağlıklı uçuşlar yapamazsınız. Zaten yağmura ve suya karşı dayanıklı olmadığı için cihaza zarar vermemek adına uçuş yapmamalısınız. Aynı zamanda aşırı sıcak havalarda bataryanın aşırı ısınmasına ve cihazın yanmasına sebep olabilirsiniz. Bu sebeple drone kullanmak için hava şartlarını bilmeli ona göre hareket etmelisiniz.

Eve Dönüş Özelliğini Kullanmadan Önce Konumunuzu Belirleyin

Drone kullanmak için öncelikle konumunuzu belirlemeniz gerekir. Özellikle ilk kez drone uçuşu yapacak kişilerin eve dönüş özelliğini kullanması gerekir. Bunun için de GPS üzerinden konumunuzun belirlenmiş olması gerekir. Aksi halde yanlış belirlenen noktaya yönelebilir. Zaten uygulama üzerinden eve dönüş özelliğinde konumunuzu belirlediğinizde size sesli ve yazılı uyarı gelecektir.

[widget-19]

Alçak Testler Yapın

Drone’u düşürmeden kullanmak için sıklıkla alçak testler yapmalısınız. Drone kullanımı sırasında cihazın tüm kontrollerini yaptıktan sonra direk yüksek uçuşlara geçmemelisiniz. Alçak uçuşlar yaparak kumandaya alışmaya çalışın. Cihazın üzerindeki hareketleri ve tepkimeleri kontrol edin. Drone kullanımı yaparken daha sağlıklı olması açısından çok kalabalık olan yerlerde alçak testler yapmalısınız. Drone’u düşürmeden kullanmak için direk yüksek uçuşlara geçmeyin.

Yazılımın Güncel Olduğunu Kontrol Edin

Drone kullanımı için dikkat edilmesi gerekenlerden biri de yazılımın güncelliğinin kontrolüdür. Drone kullanırken nelere dikkat edilir sorusunun bir diğer cevabı da burada yer alıyor. Çünkü drone kullanımı için yazılımın güncel olması çok önemli olup tüm sistemi etkilemektedir. Bu sayede uçuşa yasak olan bölgeler vb. gibi durumları öğrenmiş olursunuz. Ayrıca yazılımın güncel olması uçuş performansının iyileşmesini de sağlar.

Kalkış ve İniş İçin Güvenli Alan Oluşturun

Drone kullanırken nelere dikkat edilir sorusunun en önemli cevabı da kalkış ve iniş için güvenli alan belirlenmesidir. Drone kullanmak için kalkış ve iniş yapacağınız yerin rahatlığa ve genişliğine dikkat edin. Drone’u düşürmeden kullanmak için ağaçların altında ve yakın olan objelerin yanında kalkış ve iniş yapmayın. Çünkü otomatik kalkış ve iniş ihtimalleri olduğu için drone kullanımı sırasında bunlara dikkat etmelisiniz.

Drone'un Sınırlarını İyi Bilin! Kazaya Sebep Olmayın!

Bu yazıda sizler için drone nasıl uçurulur ve drone kullanırken nelere dikkat edilir anlattık. Drone nasıl kullanılır ve en önemli etken drone’u düşürmeden kullanmak için yapmanız gerekenleri yukarıda sıraladık. Bu tekniklere dikkat edip, drone sınırlarını iyi bilerek kullanmalısınız. Drone kullanmak için uygulayacağınız bu yöntemler ile herhangi bir kaza veya hasara yol açmadan keyifli fotoğraflar çekerek deneyim yaşayabilirsiniz.

Yazımızı sonlandırmadan önce bilmeniz gereken en önemli detaylardan biri de drone kullanmak için bir plaka almanız gerekir. Bunun içinde Sivil Havacılık Genel Müdürlüğüne başvurmanız gerekir.

[widget-39]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30