Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Düğün Fotoğrafçılığı İçin Hangi Lens Kullanılmalı?

En Mutlu Kareler İçin Bu Lenslere Göz Atın!

Düğün fotoğrafçılığı, çeşitli fotoğrafçılık türlerini bir araya getirdiği için son derece zor ve benzersiz mesleklerden biridir. Bir düğün fotoğrafçısı çekimleri esnasında modadan portreye, mimariden makroya kadar farklı fotoğrafçılık alanlarını ilgilendiren noktalara dikkat etmek zorundadır. Kusursuz düğün fotoğrafları sunmak için profesyonel bir düğün fotoğrafçısının tüm bunları yaratıcılığını kullanarak bir araya getirmesi şarttır.

Ancak işin yalnızca düğün fotoğrafçısına kaldığını söylemek ciddi anlamda haksızlık olur. Aynı zamanda düğün fotoğrafçılığı için gerekli ekipmanlar da böylesi bir kullanıma uygun olmalıdır. Bu nedenle düğün fotoğrafçılığı için hangi lens sorusunu yanıtlarken düğün fotoğrafçılığının tüm bu zorluklarını göz önünde bulundurmak gerekir. Bu doğrultuda sizlere profesyonel bir düğün fotoğrafçısı olarak tercih edebileceğiniz birkaç lens modelini aşağıda sıraladık:

[widget-8]

1. Sigma 70-200mm f/2.8 DG OS HSM | S

Düğün fotoğrafçılığında kullanılan lensler listemizin 70-200mm lenslerden oluştuğunu hemen fark edeceksiniz. Baştan söyleyelim bunun en büyük nedeni farklı koşullara kolaylıkla uyum sağlayabileceğiniz ve gerektiğinde arka plan bulanıklığından yararlanabileceğiniz en iyi lenslerin bu aralıkta olmasıdır.

Bu açıdan düğün fotoğrafçılığında hangi lens kullanılır gibi bir soruya verebileceğimiz ilk cevap Sigma 70-200mm f/2.8 lenslerdir. Sports sürüm olmasına rağmen biraz ağır olsa da lens, otomatik netleme ve netleme sınırlayıcısı, optik sabitleme modları gibi özelliklerle düğün fotoğrafçıları için oldukça pratik bir kullanım vadeder. Ayrıca Canon ve Nikon'un benzer seviyede ürünlerine göre çok daha düşük maliyetlere sahip olduğunu da vurgulamak gerekir.

2. Tamron SP 70-200mm f/2.8 Di VC USD G2

İlk Tamron Di VC USD'nin temelleri üzerine yapılan G2 sürümü,  düğün fotoğrafçılığı için hangi lens kullanılmalı sorusuna vereceğimiz ikinci yanıt olacak. G2, en temelde karelerinizdeki keskinliği artırmayı ve buna karşılık ren bozulmaları, gölgelenme ve parlama gibi sorunları minimize etmeyi vadediyor. Buna ek olarak yüksek hızlı otomatik odaklama sistemini üç değiştirilebilir modla destekleyen lens, düzensiz hareket eden objeleri takip etmeyi kolaylaştırıyor.

3. Canon RF 70-200mm f/2.8L IS USM

Düğün fotoğrafçılığı lens önerilerimize Canon RF lenslerle devam ediyoruz. Yukarıdaki Sigma lenslere göre çok daha hafif olan Canon RF lensler, bu daha küçük ve hafif yapısı teleskopik bir yapıda olmasına borçlu. Ayrıca bu özelliği lenslere daha uzun zoom ayarları imkanı veriyor. Ancak bunun beraberinde tozlanma ve bu nedenle görüntü kalitesinin bozulması gibi bir riski beraberinde getirdiğini de söyleyelim. Yanınızda sürekli bir lens temizleme aparatı ile dolaşmayı kabul ediyorsanız düğün fotoğrafçılığı için hangi lens kullanılmalı sorunuza Canon RF lenslerle yanıt verebiliriz.

4. Nikon Z 70-200mm f/2.8 VR S

Nikon Z serisinin aynasız lensleri, oldukça büyük ve ağır olmasına karşılık son derece yüksek bir performans ve dayanıklılık vadediyor. Eğer düğün fotoğraf çekimi için lens arayışlarınızda performansın yanı sıra uzun ömürlülük de sizin için önemliyse Nikon Z serisine yönelebilirsiniz. Ayrıca diyafram ve ISO değerlerini görebileceğiniz bir OLED ekran barındıran lens gerçekten ayrıcalıklı bir deneyim sunuyor.

Kendi Seçimlerinizi Yapmak İçin Deneyim Kazanın!

Her ne kadar sizlere düğün fotoğrafçılığı için lens önerileri vermiş olsak da şunu söylemek gerekir ki her fotoğrafçı kendi ekipmanlarını kendisi belirlemelidir. Elbette piyasada kalitesini kanıtlamış çeşitli ürünler vardır, ancak tam anlamıyla kusursuz kareler için fotoğrafçının ekipmanlarıyla adeta bağ kurması gerekir. Bunun da tek yolu profesyonel bir fotoğrafçı olarak deneyim kazanmaktır.

Bu noktada Foto Life Akademi olarak uygulamalı düğün fotoğrafçılığı kursu ile kursiyerlerimize öğrenirken deneyim kazanabilecekleri bir program hazırladığımızı vurgulamak isteriz. Kurs programlarımızda farklı kamera ve lenslerle çeşitli mekanlarda çekim yapma şansı bulacak, düğün fotoğrafçılığı için gerekli ekipmanlar hakkında daha fazla fikir edineceksiniz. Foto Life Akademi ailesine dahil olmak ya da düğün fotoğrafçılığı için hangi lens kullanılmalı gibi sorularınızı iletmek için bize ulaşabilirsiniz.

[widget-25]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30