Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Düğün Fotoğrafçılığında Kullanılan Makine ve Lensler

Düğün Fotoğrafçılığı İçin En İyi Makine ve Lensler

Düğün fotoğrafçılığı, son dönemlerde sosyal medyanın da yaygınlaşmasıyla oldukça gelişen ve trend olan sektörlerden biridir. Düğün fotoğrafçılığı için en iyi makine ve lensler fotoğrafçının stiline göre farklılık göstermektedir. İyi bir düğün fotoğrafçısını stili, lens ve makine seçimleri belirler. Bu nedenle hangi lens ve makineleri kullanacağınızı doğru saptamanız gerekir. Ayrıca mekan seçimi de kamera ve lens tercihi açısından dikkat edilmesi gereken önemli bir unsurdur. Çoğunlukla dış mekan çekimler mi yapacaksınız yoksa stüdyo çekimleri mi? İşte düğün fotoğrafçılığında kullanacağınız ekipmanlar için öncelikle bu ayrıntılara karar vermeniz gerekir. 

Fakat sakın telaşlanmayın! Bu yazımızda düğün fotoğrafçılığı için gerekli olan makine ve lens önerileri ile fikir sahibi olurken aynı zamanda mekana bağlı sorular hakkında da bilgi sahibi olacaksınız. 

Düğün Fotoğrafçıları Hangi Makineleri Kullanır?

Düğün fotoğrafçılığı son dönemlerde yeni evlenecek çiftler tarafından sıklıkla tercih edilen bir meslek haline gelmiştir. Yeni hayatlarına ilk adımlarını atmaya hazırlanan heyecanlı çiftler yaşam ile ölüm arasındaki en değerli anlarından biri olan düğün karelerini fotoğraflayarak ölümsüzleştirmek istiyorlar.  Hal böyle olunca düğün fotoğrafçılarına rağbet her geçen gün daha fazla yükseliyor. Bu mesleği icra etmek isteyenlerin sayısı da buna bağlı olarak artıyor. Fakat bu meslek göründüğü kadar kolay değildir. Özellikle bu işe atılmaya heves edip makine alma konusunda karar sürecinde olanlar düğün fotoğrafçıları hangi makineleri kullanır? Sorusuna yanıt aramaktadırlar. Bu işi icra edebilmeleri için özel ekipmanlar gerekmektedir. 

Profesyonel düğün fotoğrafçılarının çoğu genel olarak Nikon ve Canon fotoğraf makineleri arasında tercih yapıyorlar. Fakat fotoğraf makinesi tercihiniz maddi durumunuz ve ihtiyacınıza göre farklılık gösterebilir. Full Frame (Tam kare) makineler işinizi rahatlıkla görebilir. Bu makineler düğün ve portre çekimleri için son derece idealdir. Az ışıklı yerlerdeki ISO verimi, detay ve keskinliklerdeki başarısı ve büyük sensörün meydana getireceği alan derinliği fotoğraflarınıza oldukça profesyonel bir aura katacaktır. 

Seçimini Nikon makineden yana kullananlar için, D4, D3x, D800/D800E/D810, D700/710 full frame makineler arasında bulunurken, Canon markasını tercih edenler için ise, EOS 5D Mark III, EOS 5D Mark II, 1Ds Mark III bulunuyor.

Yüksek çözünürlükte fotoğraflar oluşturabilme özellikleri sayesinde düzenleme sırasında kadraj değişikliği yapabilme kolaylığı sunuyor. 

Ancak başlangıçta full frame bir makine için yeterli bütçeye sahip değilseniz, APS-C sensörlü DSLR’lar sizin için yeterli olacaktır. Burada püf nokta başlangıç düzeyindeki makineler yerine daha gelişmiş kullanımlara göre olanlar ile işe başlamaktır. Nikon D300s, D90, ve D7000/7100 ya da Canon EOS 7D EOS 60D bu kullanımlara uygu makineler arasında yer alır. Dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli etken ise meydana gelebilecek her türlü aksiliği önceden düşünüp yanınızda yedek bir fotoğraf makinesini mutlaka bulundurmaktır.  Bu anlamda APS-C  bir gövde yeterli olacaktır. 

Hafiflik, düşük bütçe, küçüklük gibi etkenlerin yanında daha geniş odağa sahip lensler ile çalışabilmek size fazlasıyla kolaylık sağlayacaktır. Her şeyi kayıt altına alma sorumluluğu size ait olacağı için yanınızda kesinlikle yedek bir makine bulundurmalısınız. 

Düğün Fotoğrafçılığı İçin Hangi Lens Kullanılmalı?

Lens seçimi fotoğrafçıların kişisel zevklerine doğrudan bağlı olduğu için bu konuda bir öneride bulunmak zordur. Ancak düğün fotoğrafçılığı için hangi lens kullanılmalı sorusuna pratik bir öneri olması açısından diyafram açıklığı daha fazla olan lensleri tercih edebilirsiniz. Örneğin zoom lensler f1.8 gibi yüksek diyafram açıklığına ulaşabilmektedir. 

Pek çok düğün fotoğrafçısı çantalarında yalnızca zoom lensler taşımayı seçerler çünkü bu onları çekim sürecinde devamlı dolaşıp ekstra yorulmaktan kurtarır. Prime lensler ise geniş diyaframları sayesinde doğrudan modelleme ve arka plan ayrımı gibi esneklikler sunar. Bu metod fotoğraflar ile bir hikaye yaratabilmeyi oldukça kolaylaştırır.

[widget-25]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30