Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Düğün Fotoğrafçıları İçin Pratik İpuçları

En Mutlu Anları Fark Yaratacak Bir Kadrajdan Ölümsüzleştirin!

Düğün fotoğrafçılığı kamerasını alıp düğün fotoğrafları çekmeye çalışan herkesin işi değildir. Çünkü fotoğrafçılık sadece gelin-damat fotoğrafı çekmek değildir. Hele de düğün fotoğrafçılığı hiç değildir. Beğeni alan düğün fotoğrafları için doğru ekipmanlara sahip olmalı ve bu ekipmanları doğru fotoğraf çekme teknikleri ile destekleyerek konuyu doğru açıdan fotoğraflamak gerekir. Fotoğraf çekimi için öncelikle tecrübeli ve pratik olmak gerekir. Zamanlamayı iyi ayarlayıp doğru anı yakalamak, hikayeyi en güzel şekilde ölümsüzleştirmeyi sağlayacaktır. Peki farklı ve dikkat çeken düğün fotoğrafları nasıl çekilir? Bu özel günü en güzel şekilde fotoğraflamanız ve kendinize iyi fotoğrafçı diyebilmeniz için sizinle birkaç pratik bilgi ve tavsiyeyi paylaşmamızda yarar var. Bu bilgilerden yararlanarak bu mutlu günde akıllarda iz bırakan fotoğraflar çekebilirsiniz.

İşte sizin için hazırladığımız düğün fotoğrafı çekimi için tavsiyeler:

1.Raw formatlı fotoğraf çekin

Geri dönüşü olmayan anları mükemmel şekilde yakalamak için özellikle düğün fotoğraf çekimi sırasında RAW formatında fotoğraflar tercih etmenizde yarar var. Çünkü RAW çekilen fotoğraflar üzerinde sınırsız renk ayarlamaları yapabilir ve gün ışığından yararlanamama durumunda doğru açıdan ışık verebilirsiniz. İstenmeyen hava koşullarında, ışığın ters açıdan düşmesi gibi durumlarda kesinlikle RAW fotoğraf çekmenizi tavsiye ederiz.

2.Düğün fotoğrafı çekimi için yardımcı şart

Düğün fotoğraf çekimleri için en az bir asistan şart. Düğün fotoğraf çekimi için ilgili konsepti ayarlamaya ve çekim sırasında gelin ve damadın poz vermesinde asistan üzerinizdeki yükü büyük ölçüde hafifletecektir ve fotoğraf çekimine daha iyi odaklanmanızı sağlayacaktır. Asistan sadece konsepti düzenlemede değil sizin görmediğiniz anları yakalayarak da size yardım edebilir. Kısacası düğün fotoğraf çekiminde en az bir asistana ihtiyacınız vardır. Asistansız yapılan çekimler çok iç açıcı olmayabilir.

3.Hava durumunu önceden öğrenin

Düğün fotoğraf çekimi özellikle dış çekim olarak gerçekleştirilecekse çekimden birkaç gün önce hava durumuna göz atmanız gerekir. Kötü hava koşullarında iyi fotoğraflar çıkarmak oldukça zor bir durumdur. Fotoğraf çekim gününde hava yağışlı ise dış çekimi iptal edip kapalı bir ortamda çekim yapabilir ya da direkt olarak stüdyoda çekimleri gerçekleştirebilirsiniz.

4.Düğün fotoğrafçılığında mekan çok önemlidir

Düğün fotoğrafı çekmek için mekân seçimi yaparken müşterilerinize öneriler sunmanız müşteri memnuniyeti için önemlidir. Aksi halde son dakikada gösterilen mekânlar müşterilerinizde hayal kırıklığı yaşatabilir. Düğün fotoğrafı çekmek için tarihi, turistik, doğanın güzelliklerinin hâkim olduğu mekanları tercih olarak kullanabilirsiniz.

Her ilde fotoğraf çekimi yapmak için muazzam mekânlar bulunmaktadır. İlinizde bulunan fotoğraf çekilecek mekânları araştırın ve listesini oluşturun. Düğün fotoğrafı çekiminde mekan konusunda bilinmedik yerler için keşif gezileri yapabilir ve örnek çekimler yaparak bu yerleri listenize ekleyebilirsiniz.

5.Yedek ekipman çok önemli

Ekipmanların düğün fotoğrafı çekmek için hazır olduğundan emin olmanız gerekir. Amatör bir fotoğrafçıysanız her fotoğraf çekiminde iki kamera taşımanıza gerek yoktur ama düğün fotoğrafı çekimlerine gideceğiniz zaman mutlaka iki makine taşımanızda yarar var. İki kamera kullanacaksanız ve farklı lens seçimlerinden yararlanacaksanız yanınıza aldığınız alternatif kameraya tercih ettiğiniz lenslerden birini takın. Bu işlem yapacağınız çekimlerde farklı lensleri kullanırken zamandan tasarruf yapmanızı sağlayacaktır. İki kamera ile çalışacağınız zaman tarih ve saat ayarlarının aynı olduğundan emin olun.

6.Yeni şeyler deneyin

Düğün fotoğrafçılığında farklı olmanız müşterilerinizin daha çok dikkatini çekecektir. Düğün fotoğrafı çekmek istiyorsanız ve zamanınız varsa farklı açılardan ve farklı kompozisyonlar oluşturarak çekimler yapabilirsiniz. Farklı çekimler için çiftlerle çılgınca pozlar verdirebilir hatta düğün davetlilerini de fotoğrafa dâhil edebilirsiniz. Bu çekimler tamamen sizin hayal gücünüze kalmış bir şeydir. Hayal gücünüzü ne kadar geliştirirseniz farklı ve güzel fotoğraflar elde etmek o kadar daha kolay olacaktır.

7. İnternetten ilham almaktan çekinmeyin!

İnternet üzerinde bulunan düğün fotoğrafı paylaşımları yapan sitelere göz gezindirin. Bunu yapmak iyi çekimler için ilham alma konusunda iyi bir yoldur. İnternette bulduğunuz pozları ya da fotoğrafları bire bir kopyalamak yerine o fotoğraflardan ilham almanız doğru olacaktır. Yapılmamışı yapmak ya da sıradanın dışına çıkmak sizi diğer düğün fotoğrafçılarından bir adım öne götürecektir.

8.Fotoğraf çekiminde rahat olun

Düğün fotoğrafçılarının çekim sırasında rahat olması model olan çiftin daha iyi poz vermesini sağlayacaktır. Müşterilerinizle samimi ve rahat dille konuşun ve fotoğraf çekimi sırasında eğlenmelerini, gülmelerini sağlayın.

Bunu yapamayan fotoğrafçının güzel ve samimi kareler yakalaması oldukça zor ve modellere azap çektirecek derecede olabilir.

9. Fotoğraf çekiminde yardımcı malzemelerden yararlanın

Düğün fotoğrafı çekiminde müşteri ile anlaşmaya göre müşteri isteklerine özel malzemeleri temin edebilir ve fotoğraf çekiminde farklılıklar oluşturabilirsiniz. Bu yardımcı ekipmanlardan başta çiçeklerle süslenmiş salıncak, balon, yüz maskeleri, saat, yüzük, kol düğmesi ve gelin çiçeği de sayılabilir. Bu materyallerden yararlanarak romantik ve güzel anları kadrajınıza sığdırabilirsiniz.

Düğün fotoğrafı çekiminde stüdyo çekimleri artık çok fazla tercih edilmiyor. Doğal ışıktan yararlanarak yapılan dış çekimler ve doğal ortamlarda gerçekleştirilen düğün fotoğrafı çekimleri kişilerin daha çok dikkatini çekiyor ve müşteriler tarafından daha çok tercih edilen çekimlerden bir haline geldi. Sizde benzersiz düğün fotoğrafları çekerek müşterilerinize fotoğraf çekimi sırasında keyifli anlar yaşatmak ve çektiğiniz fotoğraflarla hayranlık uyandıran düğün fotoğrafçısı olmak istiyorsanız fotoğraf çekim teknikleri, dış mekân çekimleri konusunda tüm detayları öğrenmek ve profesyonel fotoğrafçı olma yolunda ilerlemek için iyi bir fotoğrafçılık kursundan yardım almanızda yarar var.

[widget-25]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30