Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Freelance Düğün Fotoğrafçısı Olmak Mümkün Mü?

Düğün Fotoğrafçısı Olarak Serbest Çalışmak İstemez Misiniz?

Her geçen gün farklı mesleklerden insanların serbest çalışmayı tercih ettiğine şahit olmak mümkün. Nitekim gelişen internetin sağladığı olanaklarla birlikte bilhassa fotoğrafçılık gibi alanlarda freelance çalışmanın daha da yayılabileceğini öngörmek pek de kötü bir tahmin olmasa gerektir. Ancak aynı durum düğün fotoğrafçılığı söz konusu olduğunda da geçerli mi?

Serbest fotoğrafçılık nedir, freelance düğün fotoğrafçısı olarak gelir kazanabilir miyim diye merak ediyorsanız yazımızın devamında bu sorulara cevap bulacaksınız. Kariyerinizde istediğiniz sıçramayı yapmak için yönelmeniz gereken meslek serbest fotoğrafçılık olabilir.

[widget-8]

Serbest Fotoğrafçılık Ne Anlama Gelir?

En basit tanımıyla serbest fotoğrafçı; herhangi bir stüdyo ya da markaya bağlı olmadan çekim yapan kişidir. Serbest fotoğrafçı olmak birçok avantaj barındırdığı gibi aynı zamanda dezavantajlar da barındırmaktadır. Eğer kendi stüdyonuz yoksa, ki kariyerinizin başındaysanız olmaması doğaldır, stüdyo çekimleri için başka fotoğrafçıların stüdyolarını kullanmanız gerekebilir.

Ancak serbest düğün fotoğrafçılığı yapmak istiyorum diyorsanız stüdyo belki de en son dert etmeniz gereken şeydir. Çünkü stüdyoda çekilen düğün fotoğrafları oldukça gerilerde kaldı diyebiliriz. Artık birçok çift stüdyo yerine dış mekanda çekim yapmayı tercih ediyor. Dolayısıyla freelance düğün fotoğrafçısı olarak farklı dış mekanlarda çekim yapabilecek becerilere ve ekipmanlara sahipseniz önünüzde son derece açık bir kariyer olabilir.

Müşterilerinize Sosyal Medyadan Ulaşabilirsiniz

Günümüzde düğün fotoğrafçılığı talebin en fazla olduğu mesleklerden biridir. Pek çok çift, farklı mecralarda karşılaştıkları düğün fotoğrafları arasından beğendikleri kareleri çeken fotoğrafçılara ulaşarak çekim için tekliflerini iletmektedir. Dolayısıyla çekimlerinize güveniyorsanız freelance fotoğrafçı olmak için yapmanız gereken en önemli şey insanların çektiğiniz kareleri görmesini sağlamaktır.

Bunun için sosyal medyadan, özellikle de Instagram'dan daha uygun bir platform bulmanız son derece zor olabilir. Bugünlerde birçok çift; düğün mekanlarından düğün fotoğrafçısına, gelinlik ve damatlıktan davetiye tasarımlarına kadar düğünleriyle ilgili neredeyse tüm unsurları Instagram üzerinden arayarak bulmaktadır.

Eğer düğün fotoğrafçısı olarak belli bir deneyime sahipseniz Instagram için bir portfolyo hazırlayabilir, ayrıca dikkat çeken paylaşımlarla çiftlerin sizi fark etmesini sağlayarak müşteri sayınızı artırabilirsiniz.

Stok Fotoğraflar Çekebilirsiniz

Serbest fotoğrafçılık yaparak gelir elde edebileceğiniz bir diğer yöntem de stok fotoğraflar çekmektir. Birçok ajans ve firma, hizmetlerini tanıtmak için gerçek resimler kullanmak yerine fotoğraf stok sitelerindeki görselleri kullanmayı tercih etmektedir. Siz de kendi çekimlerinizi stok sitelerine yükleyerek farklı firma ve ajanslara satabilir, böylelikle ekstra gelir kazanabilirsiniz. Özellikle düğün fotoğrafçılığı söz konusu olduğunda gerçekten etkileyici kareler kolaylıkla alıcı bulacaktır.

Serbest Fotoğrafçı Olarak İş Modelinizi Kendiniz Belirleyin

Kişisel markanızı oluşturduğunuzda freelance düğün fotoğrafçısı olarak son derece yüksek gelirler elde edebilir, mesleğinizin en tanınan isimlerinden biri haline gelerek çiftlerin ilk aklına gelen düğün fotoğrafçısı olabilirsiniz.

Bu anlamda Foto Life Akademi olarak sizlere düğün fotoğrafçılığı kursu programlarımızın yanı sıra etkili iletişim ve imaj dersleri verdiğimizi hatırlatmak isteriz. Kariyer yolculuğunuzda sağlam adımlarla ilerlemek için bize ulaşabilir, Sanat Akademi'de misafirimiz olarak kurs programlarımız hakkında merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

[widget-25]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30