Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Gelin ve Damatla Nasıl İletişim Kurulur? Onları Memnun Etmenin Yolları

En Stresli Günlerinde Gelin ve Damatla Doğru İletişim Kurmayı Bilin!

Düğün fotoğrafçılığında en önemli unsur iletişimdir. Gelin ve damatla sağlıklı iletişim kurulamadığında tüm çekim projesi bu durumdan etkilenebilir. Çiftleri iyi anlama ve taleplerine karşılık verebilmek için fotoğrafçının iletişim becerilerini geliştirmesi gerekir. Dinleme ve anlama becerileri, hoşgörü, saygı ve tutarlı samimiyet fotoğrafçının sahip olması gereken özelliklerdendir. Fotoğraf çekimlerinde bu özelliklerden herhangi birinin eksikliği çiftlerin hakkınızda olumsuz yorumlar yapmasına neden olabilir.

Peki gelin ve damatla sağlıklı iletişim nasıl kurulur? Düğün çekimlerinde iletişim kazalarının önüne nasıl geçeceksiniz? Çiftlerin stresini ve heyecanını nasıl yumuşatacaksınız? İşte düğün fotoğrafçılarına özel, gelin damat ile doğru iletişim kurmalarını sağlayacak öneriler…

 

[widget-8]

İlk Görüşmede Onları Dinleyin

Gelin ve damatla iletişim kurarken öncelikli olarak onları ofisinize davet edin. İlk izlenim her zaman önemlidir. Bu yüzden onları sıcak bir çay ve ikramlarınızla, güler yüzünüzle karşılayın. Neler istediklerini dinleyin, fotoğrafçı olarak neler sunduğunuzdan bahsedin. Beklentilerini ve taleplerini öğrenerek ne kadarını yapabileceğinizi net olarak belirtin.

Çiftler ve fotoğrafçılar arasında en önemli sorunlardan biri de yanlış anlaşılmak ya da eksik anlaşılmaktır. Gelin ve damat size romantik bir çekim istediklerini anlatırken balonları ya da klasik arabaları kullanmanızı kast etmemiş olabilirler. Bu nedenle tam olarak içinde yer almak istedikleri fotoğraf karesini onlara sorarak konseptinizi çiftlerin taleplerine göre düzenleyin.

Gelin ve Damat Adayları İle Çekim Öncesi Muhabbet Edin

Elbette işinizi yapacaksınız ancak düğün fotoğrafçılığının en keyifli yanı yeni insanlar tanımak ve onlarla muhabbet edebilmektir. Düğün çekimleri öncesinde gelin ve damadın streslerinden kurtulmaları için farklı konulardan konuşmaya çalışın. Çiftlerin hobilerini ve yapmaktan hoşlandıkları aktiviteleri öğrenin. Rahatlamalarını sağlayın.

Fotoğraf Çekerken De Onlarla Konuşun

Sadece hangi pozu vereceklerini söylemeyin, onlarla çekime, ortama, hayata dair sohbetler etmeye devam edin. İstediğiniz pozu vermelerini sağlamak için örnekler gösterin, gülüp eğlenmeleri için espriler yapın. Ne kadar rahat olurlarsa o kadar doğal pozlar yakalarsınız. Aralarındaki iletişimi de kuvvetlendirin, birbirleriyle uyum içinde olmalarına özen gösterin.

Sonuçları Göstererek Mutlu Olmalarını Sağlayın

Düğün çekimlerinde iletişim kurmanın anahtarlarından biri de çektiğiniz fotoğrafları çiftlerle birlikte eleştirebilmenizdir. Düzenli aralıklarla çektiğiniz fotoğrafları gelin ve damada göstererek fikirlerini alın, sizi yönlendirmelerine izin verin. Beğenmedikleri pozlarını silin ya da tekrar çekin, eleştirilmekten korkmayın. Çiftlerin taleplerini ne kadar iyi karşılayabilirseniz sizden o kadar memnun olacaklardır.

[widget-19]

Gelin ve Damat İletişim Kuramazsa?

Fotoğraf çekiminde iletişim sadece fotoğrafçıya bağlı bir durum değildir. Düğün fotoğrafçısının iletişim kurması ne kadar önemli ise gelin ve damat adayının da iletişim kurabiliyor olması o kadar önemlidir. Fotoğrafçının yönlendirmelerine uyacak, saatlerce poz vermeye katlanacak, güler yüzlü ve anlayışlı olacak gelin ve damatlar bir düğün fotoğrafçısının çalışmak isteyeceği çiftlerdir. Ancak uzun süren çekimlerde genellikle damat adayları sıkılabiliyor ve çekimin bitmesini isteyebiliyorlar. Burada fotoğrafçının yapması gereken aralıklı çekimlerdir. Çay ve kahve molaları, yemek araları çiftlerin dinlenmesini ve yorgunluklarını üzerlerinden atmalarını sağlayacaktır.

İletişim Eğitimleri Alın!

Gelin ve damatla iletişim kurarken kendinizi doğru ifade etmek ve onların beklentilerini iyi anlamak istiyorsanız etkili iletişim eğitimleri alabilirsiniz. Fotoğrafçı olarak kendinizi sadece fotoğraf çekiminde geliştirerek ilerleyemezsiniz. İmajınızı ve iletişim becerilerinizi de kuvvetlendirerek potansiyel kitlenizi etkilemeniz gerekiyor.

Etkili İletişim ve İmaj, Diksiyon, Beden Dili ve Hitabet, Zor İnsanlarla Başa Çıkma, Zaman Yönetimi ve Stres Yönetimi gibi eğitimler alarak düğün çekimlerinde iletişim becerilerinizi güçlendirerek adınızı daha çok kişiye duyurabilirsiniz. Başarılı bir düğün fotoğrafçısı olmak ve çiftlerinizi memnun etmek istiyorsanız kendinizi geliştirmeye hemen başlayın!

[widget-25]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30