Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Vintage Düğün Fotoğrafları Nasıl Çekilir?

Geçmişin Mutluluğunu Geleceğinizde Yaşatın!

Son zamanlarda geçmişe duyulan özlemle birlikte evlenecek olan çiftler vintage fotoğraf çekimleri de yaptırmaya başladılar. Eski zamanlardaki romantik düğün fotoğraflarının kendilerinde de olmasını isteyen gelin ve damatlar, soluğu retro fotoğraf çeken fotoğrafçılarda alıyorlar.

Kedinizi 1950’lerde gibi hissedeceğiniz, herkesten farklı ve özgün bir albümünüzün olacağı, sevdiğiniz insanla anılarınıza bir yenisini daha ekleyeceğiniz vintage düğün fotoğrafları nasıl çekilir diye merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin. Profesyonellik yolunda ilerleyen fotoğrafçılar, aşağıdaki önerilerle standartların dışında gelin-damat fotoğrafları çekebilir, potansiyel kitlenizi genişletebilirsiniz. Dikkatli okuyun…

1.Analog kullanın.

Vintage düğün fotoğrafları nasıl çekilir diyenler için ilk olarak siyah-beyaz özelliği iyi olan bir DSLR fotoğraf makinesine ihtiyaçları olduğunu söyleyelim. Fotoğraflarının tamamen nostaljik bir havaya bürünmesini isteyen fotoğrafçılar ise bir analog makine kullanabilirler. DSLR’nin özelliklerinden daha kısıtlı olan bu makineler en güzel vintage fotoğrafları verirler. Dilerseniz gelin-damat çekimlerinde birkaç pozu da analog fotoğraf makineniz ile çekerek doğal vintage fotoğraflar elde edebilirsiniz.

2.Klasik araba kiralayın.

Vintage düğün fotoğrafları için olmazsa olmaz dekor klasik bir arabadır. Bu nedenle çekimlerde mutlaka klasik model bir arabanız olmalı. Günümüzde klasik arabalarla fotoğraf çektirmek o kadar moda oldu ki sırf fotoğraf çekimleri için araç kiralayanlar var. Yazın üstü açık bir araba, kışınsa sevimli bir vosvos, nostaljik fotoğraf kareleri yakalamanızı sağlayacaktır. Dilerseniz renkli, dilerseniz siyah beyaz fotoğraflar çekebilirsiniz bu şekilde.

3.Siyah beyaz çekin.

Vintage fotoğraf nasıl çekilir diyenler için dönemin havasını yansıtacakları bir ipucu daha verelim. Vintage ya da Retro olarak adlandırılan fotoğraflarda hem romantik havayı yansıtmak hem de fotoğraflara eskiymiş imajı vermek için yapmanız gereken siyah beyaz çekimler yapmak. Biliyorsunuz en romantik ve etkileyici fotoğraflar siyah beyaz çekimlerden çıkıyor. Makinenizi siyah-beyaz çekim moduna alarak çiftleri doğal hallerinde ölümsüzleştirebilirsiniz.

4.Stüdyoda çekin.

Vintage fotoğraf çekimi için dış mekandan ziyade stüdyo çekimleri yapabilirsiniz. 1950’lerde, 60’larda stüdyo çekimleri daha yaygın olduğu için gelin ve damatlar dış mekanı değil kapalı alanları tercih ederek çekim yaptırmışlardır. Siz de stüdyoda dekorlarla ya da tamamen siyah bir fonla çiftlerin en doğal hallerini yakalayabilirsiniz. Makinenizi siyah beyaz moda alarak çiftlerin birbirlerine aşkla baktıkları ve eğlendikleri kareleri ölümsüzleştirebilirsiniz.

5.Gelinlik ve damatlık da vintage olsun.

Vintage düğün fotoğrafları çekmek için bir diğer yol da çiftlerinizi zamanın gelin ve damatları gibi giydirmektir. Kabarık ama kısa gelinlikler, tüllü şapkalar, kısa topuklu ve tokalı ayakkabılar, damatlar için saten beyaz yelekler ya da İspanyol paçalı pantolonlar dönemin havasını en güzel şekilde fotoğraflarınıza yansıtmanızı sağlayacaktır. Özellikle gelinin makyajı ve saçı, fotoğraflara bakanları geçmişe götürecek kadar döneme özgü olmalıdır.

6.Dekor hazırlayın.

Vintage fotoğraflar nasıl çekilir sorunuza bir diğer yanıt olarak geçmişin havasını yansıtan dekorları kullanmanızı önererek cevap verebiliriz. Dış çekimlerde balonlar, stüdyo çekimlerinde eski bir bavul, vintage koltuk, içinde siyah-beyaz fotoğraflar olan kolyeler, kol saatleri ya da gramofonlar kullanabilirsiniz. Hatta tarihi köşklerin bahçelerinde ve içinde çekim yaparak o nostaljik havanın fotoğraflarınızda canlanmasını sağlayabilirsiniz.

7.Kış mevsimini unutmayın.

Vintage fotoğraf çekimi yapacaksanız mevsime uygun davranabilirsiniz ancak özellikle kış mevsiminde fotoğraf çekmenizi öneririz. Bembeyaz karların arasında aşkınızı daha saf ve kusursuz bir şekilde yansıtabilirsiniz. Bir parkta çam ağaçlarının altında ya da bir sokak lambasının altındaki bankta muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz. Karlar düşerken çiftlerinizin birbirine olan bakışlarını yakalayabilir, köprülerde, ormanda, sokaklarda fotoğraf çekebilirsiniz.

8.Doğal ve romantik pozlar yakalayın.

Vintage düğün fotoğrafları için olması gereken en basit dekor, çiftlerin birbirine doğal ve romantik bir şekilde bakmasıdır. Bu nedenle onları kendi hallerine bırakın ve sadece deklanşöre basın. Vintage fotoğraflarda en önemli adım, fotoğrafçının orada yokmuş gibi davranmasıdır. Çiftleri çoğu zaman yönlendirmemeye çalışın, sadece konuşup eğlenmelerini isteyin.

9.Fotoğraf uygulamalarından yararlanın.

Son yıllarda vintage fotoğraflar için farklı uygulamalar da ortaya çıktı. Cep telefonuna ya da bilgisayara indirilebilen bu uygulamalar sayesinde çektiğiniz fotoğrafları vintage hale getirebilirsiniz. Dilerseniz fotoğraflarınızı kamerası iyi olan bir cep telefonuyla çekerek Retro havası verebilirsiniz. Fotoğrafçı olmanıza da gerek yok, düğün gününüzde ya da fotoğraf çekimi yapılırken arkadaşlarınızdan da sizin fotoğraflarınızı çekmelerini isteyebilir, ardından düzenlemeleri kendiniz yapabilirsiniz.

Vintage fotoğraflar çekmek için birbirine aşkla bakan çiftler, bir klasik araba, rengarenk çiçekler, kabarık gelinlikler yeter! Çiftlerinizin tutkularını ve aşklarını yansıtmaya odaklandığınızda ortaya unutulmaz kareler çıkacaktır…

[widget-25]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30