Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Evcil Hayvan Fotoğrafı Çekerken Dikkat Edilecekler

Evcil Hayvan Fotoğrafı Çekmek Ne Kadar Zor Olabilir Ki?

Evcil hayvan fotoğrafı çekmek, özellikle fotoğrafçılığa yeni başlayanların en çok yaptığı şeydir. Yolda ya da evlerindeki hayvanların fotoğraflarını çekmek adeta bir terapi gibidir. Ancak evcil hayvanların ya da sokak hayvanlarının fotoğraflarını çekmek çok da kolay bir iş değildir. Evcil hayvan fotoğrafı çekerken dikkat edilecekler ve önemsenmesi gereken durumlar vardır. Karışınızda yönlendirebileceğiniz bir manken yoktur. Talimatlara göre hareket etmezler ve istediğiniz fotoğraf kompozisyonunu her an bozabilirler.

Evcil hayvan fotoğrafı çekmek için püf noktalar

Evcil hayvan fotoğrafı çekerken başarılı olmak için plansızlık, hareketlilik, ışık yetersizliği ya da doğallık gibi farklı etkenleri bir araya getirmek gerekir. Fotoğrafçılığa yeni başlayanlar için zorlayıcı bir süreç olsa da zamanla alışılır hale gelecektir. Bol bol uygulama yapılarak etkileyici evcil hayvan fotoğrafları çekmek mümkün olmaktadır. Evcil hayvan fotoğrafı çekerken dikkat edilecekler ve kullanılacak püf noktalar konusunda dikkatli olunmalıdır.

   

[widget-8]

Doğru Yerde Durun Doğru Pozlar Yakalayın!

Evcil hayvan fotoğrafı çekerken nerede duracağınızı iyi bilmelisiniz. Evcil hayvan fotoğrafı çekerken dikkat edilecekler arasında hayvanınızın en rahat olduğu yeri fotoğraf çekimi için hazırlamanız gelmektedir. Kedinizin ya da köpeğinizin en sevdiği yeri ışık ve dekor açısından uygun hale getirin. Dış çekimlerde ise parkları ve sakin sokakları tercih edin. Ev kedileri açık alanları sevmedikleri için onları ev ortamında fotoğraflamak daha mantıklı olacaktır.

Sokak hayvanlarının fotoğraflarını çekerken ise onları doğal yaşam alanlarında ve varlığınızı hissettirmeden fotoğraflamalısınız. Evcil hayvan fotoğrafı çekerken dikkat edilecekler arasında yer alan hayvanlarınızın yabancı bir ortamda fotoğraflamaya çalışmanız, kendilerini gergin hissetmelerine ve istediğiniz pozları vermemelerine neden olmaktadır. Dolayısıyla evinizde fotoğraf çekmeniz mantıklı olacaktır. Evcil hayvan fotoğrafı çekmek için deneme yanılma yoluyla uzmanlaşmalısınız.

Dağınık ışık kullanın!

Evcil hayvan fotoğrafı çekerken dikkat edilecekler arasında ışık da yer alıyor. Eğer ışık kullanmayı bilmeyen bir amatörseniz, sürekli hareket eden bir canlıyı fotoğraflamaya çalıştığınız için kötü sonuçlarla karşılaşma ihtimaliniz daha yüksek olacaktır.

  • Eğer kapalı alanlarda çekim yapıyorsanız, evcil hayvanınızı dağınık ışığın yüksek kalitede olduğu ve fazla miktarda bulunduğu yerlere yerleştirin.
  • Evcil hayvan fotoğrafı çekmek için pencerenizin yakınına beyaz bir kağıt koyarak ışığı artırabilirsiniz.
  • Eğer açık alanlarda çekim yapıyorsanız, dengeli bir şekilde gölgelenmiş alanlarda ya da bulutlu havalarda istediğiniz kalitede fotoğrafları çekebilirsiniz.
  • Işığı nasıl kullanacağınızı bilmiyorsanız fotoğrafçılık kursu eğitmenlerinden destek alın.

Dikkat Dağıtıcı Ögeleri Ortadan Kaldırın

Evcil hayvan fotoğrafı çekerken ortamın gayet sade olmasına dikkat edin ki hayvanınızın dikkati dağılmasın. Evcil hayvan fotoğrafı çekerken dikkat edilecekler arasında özellikle kedi ve köpeklerinizin sakinliğini bozacak oyuncakları, hareketli nesneleri ve yiyecekleri ortadan kaldırın. Müzik  çalıyorsa sesini kısın. Fotoğrafçılık eğitimi sırasında öğrendiğiniz ışık düzenini oluşturun.

Kedi fotoğrafı çekmek istiyorsanız sakin olun ve evcil hayvanınız nerede olmanızı istiyorsa oraya geçin. Ondan yavaşça uzaklaşın ve göz hizasına eğilin. Bir başka fotoğraf çekme yöntemi olarak kedinizi masanın üzerine yerleştirebilir ve onunla aynı hizaya gelebilirsiniz. Evcil hayvan fotoğrafı çekerken dikkat edilecekler ile daha iyi kareler yakalarsınız. Köpek fotoğrafı çekmek için de köpeğinize özgürlük tanıyın. Hayvan fotoğrafı çekerken doğallığa önem verin. Doğru anın gelmesini sabırla bekleyin ve yönlendirmeye çalışmayın. Her zaman söylediğimiz gibi; evcil hayvan fotoğrafı çekmek kolay değildir.

Sabırlı olun ve eğitiminizi ihmal etmeyin!

Evcil hayvan fotoğrafı çekmek için bol bol pratik yapmanız gerektiğini artık biliyorsunuz. Bu nedenle sabırlı olmanız çok önemli. Eğer hayvanınızın dikkati dağılırsa onunla bir süre oynayın, böylece kendinize de vakit tanımış olursunuz. Evcil hayvanlarınızın günlük rutinlerini yapmalarına izin verin ve onları zorlamayın. Deklanşörün başında saatlerce beklemeniz gerekse de sabredin.

Sokak hayvanlarının fotoğraflarını çekerken; Özellikle gündüz vakitlerinde ve ışığın çok olduğu saatlerde çekim yapın. Onları doğal hallerine bırakın ve hareketlerini gözlemleyin. En iyi fotoğrafı çekeceğim diye onları zorlamayın ve bunaltmayın. Onları ödüllendirin, mama verin, sevgi gösterin.

Evcil hayvan fotoğrafı çekerken dikkat edilecekler önerilerimize kulak verdiğinizde evcil hayvan fotoğrafçılığının zorlayıcı ancak keyifli bir süreç olduğunu göreceksiniz. Zamanla kendinizi geliştirdiğinize ve mükemmel karelere imza attığınıza da tanık olacaksınız. Daha hızlı profesyonelleşmek isterseniz fotoğrafçılık dersi alabilirsiniz.

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30