Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

EXIF Bilgisi Fotoğraftan Nasıl Kaldırılır?

EXIF Bilgisi Nedir? Ne İşe Yarar?

Bu yazımızda size EXIF bilgisi nedir, EXIF bilgisi fotoğraftan nasıl kaldırılır onu anlatacağız. Öncesinde biraz EXIF hakkında bilgilendirme yapalım. EXIF, Değiştirilebilir Görüntü Dosyası Biçimi anlamına gelir. Yani kullandığınız makine, lens ve fotoğrafların hatta fotoğrafın çekildiği konumun bilgilerini içermesidir. ISO değeri, perde hızı, kullanılan objektif ve gövde, çekim odak uzaklığı, flaş kullanımı gibi teknik bilgileri de fotoğraf dosyası içerisinde barındırır.

EXIF bilgisinin fotoğraflarda bulunması, bir tür kimlik özelliklerini barındırdığı için çoğu fotoğrafçı ya da fotoğraf severler tarafından istenmeyebilir. Eğer sizde EXIF bilgisini fotoğraflarınızdan kaldırmak istiyorsanız aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

[widget-8]

EXIF Bilgisi Fotoğraftan Nasıl Kaldırılır?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi çoğu kişi fotoğraflarında EXIF bilgisinin olmasını istemezler. Bunun sebebi bilginin özel tutulmasını istemeleri ve kullandıkları objektiflerin bilgilerinin paylaşılmasını istemedikleri içindir. Size de yardımcı olabilecek EXIF bilgisi fotoğraftan nasıl kaldırılır detaylarıyla anlatacağız.

Öncelikle EXIF bilgisini fotoğraftan kaldırmak kolay bir işlemdir. İşleme geçecek olursak, ilk olarak Windows işletim sisteminde EXIF bilgilerini kaldırmak istediğiniz fotoğrafını görüntülemelisiniz. Fotoğrafları seçtikten sonra sağa tıklayarak ‘Özellikler’ ve ardından ‘Ayrıntılar’ sekmelerini tıklamalısınız.

EXIF bilgisi fotoğrafın ‘Ayrıntılar’ bölümünde yer alır. EXIF bilgisini fotoğraftan kaldırmak için ‘Ayrıntılar’ bölümünde karşınıza ‘Kaldır’ şeklinde bir seçeneğini tıklayarak EXIF bilgisini kaldırmış olursunuz.

Mac’te fotoğraftan EXIF bilgisini kaldırmak kolay değildir. EXIF bilgisini kaldırmak için sınırlı bir yöntem kullanılmaktadır. Yani Mac kullanıcısıysanız EXIF bilgisini fotoğraftan kaldırmak için benzer tekniği uygulasanız bile sadece konum bilgilerini kaldırabilirsiniz.

Mac kullanıcısı iseniz EXIF bilgilerini kaldırmak için yapacağınız ilk şey için öncelikle işlem yapacağınız fotoğrafı açmaktır. Fotoğrafın açılmasıyla birlikte ekranın sağ üst tarafında ‘Önizleme’  kısmı açılacaktır. Sonrasında ‘Araçlar’ ve ‘Denetçeyi Göster’ seçeneklerini tıklayarak EXIF bilgilerini kaldırmak için işleminizi tamamlamış olursunuz.

Mac kullanıyorsanız EXIF bilgilerini fotoğraftan kaldırmak için App Store’da bulunan bazı uygulamaları kullanmanız gerekir. Size EXIF bilgilerini kaldırmak için önereceğimiz bir uygulama İmageOptim olacaktır. Hem kullanışlı hem de ücretsiz bir programdır. Bu programdan destek alarak fotoğraflarınızda EXIF bilgilerini kaldırabilirsiniz.

EXIF’e Otomatik Olarak Kaydedilen Bilgilerinizi Fotoğraflarınızdan Kaldırın

Fotoğrafta EXIF bilgisi, özel detayları barındırır. Fotoğrafı çeken kişinin veya fotoğraf çekilen yerlerin bilgisi yer alır. Buna ek olarak objektif bilgileri, odak uzaklığı, çekim teknikleri gibi bilgileri fotoğraf dosyasına ekler. Bu bilgilerin fotoğrafta yer almasını da çoğu kişi istemez.

Aileniz veya arkadaşlarınızla çekildiğiniz fotoğrafları paylaştığınızda aslında birçok bilgi de paylaşmış olursunuz. Paylaştığınız fotoğrafın detayları zararsız olsa da sizin ile ilgili birçok detay vermiş olabilir. Bu nedenle fotoğraftan EXIF bilgilerini kaldırmak en doğru seçenektir.  Böylelikle fotoğrafın detayları hakkındaki bilgiler sadece size ait olacaktır.

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30