Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Gece Fotoğrafları Nasıl Çekilir?

Gece Fotoğraf Çekim Teknikleri ve Gece Fotoğrafçılığı

Gece fotoğrafı nasıl çekilir, gece fotoğraf çekme teknikler nelerdir, gece fotoğraf çekmek fotoğrafçıyı ne kadar zorlar, birlikte bakalım…

Akşamın karanlığını ve şehrin ışıklarının yarattığı atmosferi sevenler için gece fotoğrafçılığı tam bir tutkudur. Yaratıcı fotoğraf çekim tekniklerinin en çok kullanıldığı alan olan gece fotoğraf çekimi ister amatör ister profesyonel olsun her fotoğrafçı tarafından denenir.

Gece fotoğrafları nasıl çekilir, gece fotoğrafı çekim teknikleri nelerdir diye merak ediyorsanız sayfamızda sorularınızın cevabını bulacaksınız. Şehrin ve yıldızların nasıl çekildiğini öğrenerek işinize yarar bilgiler edineceksiniz.

Gece fotoğrafı çekim tekniği nedir?

Gece fotoğraf çekim teknikleri gün ışığı ile yapılan çekimlerde kullanılan tekniklerden farklıdır. Dış mekanda yapılan çekimlerde sadece ay ve yıldızların yaydığı ışıklardan yararlanılır. Yapay ışıklar kullanılarak da konu ve manzara bir nebze aydınlatılabilir ancak kullanılan flaşlar kompozisyon oluşturmada zorlanmanıza neden olabilir. Işığı doğru bir şekilde kullanmayı öğrenirseniz elbette işiniz daha kolay olacaktır.

Gece fotoğrafları nasıl çekilir dediğimizde tüm değişkenleri bir arada düşünmemiz gerekir. Işığın kontrastı, rengi, gücü ve yönü hesap edilerek çekim yapılır. Deneyimsiz bir fotoğrafçıysanız uzun süre gece çekimi yapmanız gerekecektir. Ancak Fotoğrafçılık kursları size daha kısa sürede gece çekimlerinin tekniklerini öğretebilir.

Gece fotoğraf çekimi sırasında şehrin ışıkları yeterli olmayacağı için çekimlerinizde karanlık alanları ve binaları fotografik bir öğe olarak kullanmalısınız. Gece fotoğrafçılığı temel tekniklerinden karanlıkta ışık yaratma ve kompozisyon oluşturmayı bilmelisiniz.

   

[widget-8]

Hangi Işık Kaynakları Kullanılır?

Gece fotoğraf çekimi sırasında doğal ışıkları kullanmak zorlaşacaktır. Herhangi bir objeyi görebilmeniz için o objenin ışık yansıtması gerekir. Dolayısıyla objenizin üzerinin aydınlanması gerekir. Gece fotoğraf çekim teknikleri ile bu ışığı yaratabilirsiniz. Fotoğraf sensörünün az ışıkla iyi fotoğraf çıkarması için mümkün olduğunca doğal ışık kaynaklarına yakın olmalısınız.

Gece fotoğraf çekmek isterken en büyük zorluğu doğal ışığın yarattığı renk bozulmalarında yaşarsınız. Polarize olmuş ışıklar istediğiniz görüntüyü vermeyebilir. Yapay ışık kaynağının renk sıcaklığı sabitken doğal ışıkta bu durum değişkendir. Bundan dolayı gece fotoğraf çekimi sırasında renk ambiyansları avantaj ve dezavantaj yaratır.

Gece fotoğraf çekme teknikleri

Gece fotoğrafı çekim teknikleri arasında yapay ışık kullanımı da vardır. Yapılar üzerindeki ışıklar yapay kaynak olarak adlandırılırken bu tip ışıklarla çalışırken önlem almanız söz konusu olamaz. Doğru bir beyaz dengesi oluşturmanızı engelleyen bu durumda tek tip ışık kalıncaya kadar diğer ışıkları kapatmanız gerekir. Gece fotoğrafı çekmek isteyenlerin ayrıca dikkat etmesi gerekenler:

 • ISO Ayarı ve Enstantane

Gece fotoğrafları nasıl çekilir diyorsanız ilk olarak ISO ve enstantane ayarlarını bilmelisiniz. Oluşturmak istediğiniz etkiye göre ayarları belirleyebilirsiniz. Hareketsiz bir gece fotoğrafı çekeceksek ISO değerini en düşükte tutup (örnek; 50 – 80 veya 100) uzun pozlama yaparak temiz bir fotoğraf elde edebiliriz. Hareketli bir gece fotoğrafı çekeceksek en açık diyaframda ve yüksek ISO’lar da çalışmamız gerekir.

 • AF Netleme

Gece fotoğraf çekimi yapmak istiyorsanız AF netleme ayarını kullanmalısınız. Dijital ön izleme yakınlaştırması yaparak netliğinizi manuel ayarlayın AF’i manuele getirin. Hareketli gece fotoğrafı çekecekseniz AF’i otomatikte kullanmak veya sürekli manuel olarak takip etmek zorundasınız. Bu nedenle gece fotoğraf çekme teknikleri arasında önemlidir.

 • Beyaz Ayarı

Gece fotoğraf çekme teknikleri içinde beyaz ayarının ayrı bir önemi var. Çekilecek konunun ışık sıcaklığına göre uygun kelvindeki ayarınızı yapabilirsiniz. Kelvin ayarında sayısal olarak düşmeniz (4000, 3700, 3500, 3200, 2700) size soğuk mavi renkler, sayısal olarak yükselmeniz (4500, 5000, 5300, 5700) sıcak sarı tonlar almanızı sağlayacaktır. Bu nedenle gece fotoğraf çekimi yapılırken beyaz ayarına dikkat edilmelidir.

 • Diyafram Ayarı

Gece fotoğrafçılığı için yapılan diyafram ayarı gündüz yapılacak çekimlerden farklıdır. Gece fotoğraf çekimi sırasında net fotoğraflar elde etmek için diyaframı kısmanız gerekir. Arka planı flu yapmak ya da bokehli fotoğraflar çekmek istiyorsanız diyaframı açık seviyeye getirebilirsiniz. Gece fotoğrafı çekim teknikleri arasında diyafram ayarı oldukça önemlidir.

 • Noise Engelleme

Gece fotoğraf çekme teknikleri uygulanırken titreşimi de engellemek gerekir. Uzun pozlama için fotoğraf makinenizi tripoda sabitleyin ve titreşim önleyici modları kullanırken deklanşöre basılı tutun. Gece fotoğraf çekimi yaparken eğer deklanşöre basılı tutmazsanız titreşim önleme özelliği durur. Bu nedenle gece fotoğraf çekme teknikleri arasında yer alan noise engelleme özelliğine dikkat edilmelidir.

 • Zamanlayıcı

Gece fotoğrafı çekim teknikleri arasında bir diğer dikkat etmeniz gereken de zamanlayıcı kullanımıdır. Uzaktan kumanda, Kablo Deklanşör veya makinenizin dahili zamanlayıcı özelliğini kullanarak titreşimi en aza indirebilirsiniz. 30 saniye üstü uzun pozlama yapmak için Bulb modunda çekim yapmanız gerekiyor.

[widget-18]

Hangi Objektifler Kullanılır? – Gece Fotoğrafçılığında En İyi Objektifler

Gece fotoğrafı çekimi sırasında kullanılan objektifler ile klasik çekimlerde kullanılan objektifler arasında büyük bir fark yoktur. Ancak yine de ne kadar çok objektifiniz olursa avantajınız da o kadar yüksek olur. Gece fotoğrafı nasıl çekilir diye merak edenler hangi objektifleri kullanacaklarını da bilmeliler.

Gece fotoğrafı çekim teknikleri sırasında kullanacağınız objektifler genellikle geniş açı zoom objektif olmalıdır. Kullanacağınız objektiflerin kaliteleri ve keskinlikleri de yüksek olmalıdır ki ortaya çıkan noise sorunu en düşük halde olsun. Gece fotoğraf çekimi için şehir planları üzerine çalışmayı düşünüyorsanız; Full Frame için; 14 mm, 17 mm, 20 mm kullanmalısınız. APS-C sensör için ise; 10 mm,12 mm, 15mm ve 18 mm kullanmalısınız

Ayrıca geniş alanları fotoğraflamak ve panoramik etki vermek için geniş açılı objektiflerle dik kadraj çekimleri yapabilirsiniz. Şehir panoramasında gökyüzü oldukça boş kalacağı için kadrajınızı ve fotoğraf makinenizi yatay tutarak çekmek yerine fotoğraf makinenizi dik tutarak 4 – 5 kare gece fotoğraf çekimi yapmanız daha iyi olacaktır.

Dar açılı objektifler ile gece fotoğrafı çekmek istiyorsanız geniş açılı bir görüntü alamayacağınızı bilmelisiniz. Gece fotoğrafı çekimlerinde teleobjektif kullandığınızda deklanşöre basarken sarsıntı oluşabilir ve görüntünüz flu olabilir. DSRL makineler bu titreşimi engelleyebilir. Gece fotoğrafçılığı açısından teleobjektif kullanmanın en büyük avantajı ise çekim alternatifinin fazla olmasıdır. Geniş açıda 2 – 3 kare çekim yapabilirken dar açılı objektiflerde 7 – 8 konuyu çekebilirsiniz.

Hareketli gece fotoğrafları nasıl çekilir?

Gece fotoğrafı çekim teknikleri arasında en merak edilenlerden biri de hareketli gece fotoğrafları nasıl çekilir sorusudur. Gece fotoğraf çekmek bu kadar zorken bir de hareketli çekim yapmak nasıl olur? Gece fotoğrafı çekmek deyince fotoğrafçılar tripodlarını alarak Kızkulesi’nin karşısına geçeceklerini ve gece fotoğrafı çekmiş olacaklarını sanıyor. Aksine farklı mekanlarda hareketli gece fotoğrafları çekerek sıradanlıktan kurtulmak mümkün. Gece fotoğraf çekme teknikleri konusunda kendini geliştirmek isteyenler akan bir trafiği, işten eve dönen insanları fotoğraflayabilirler.

Hareketli gece fotoğrafları çekerken hareketi fotoğraf içerisinde göstermeden, yani 10 – 15 sn gibi uzun örtücü hızları kullanarak objelerin tespit edilememesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca gece fotoğraf çekimi sırasında uzun pozlama içerisinde hareket eden objelerin estetik izler bırakmasına izin verebilirsiniz. Son olarak hareketi dondurarak çekim yapabilirsiniz. Bunu yapmak için ISO ayarlarınızı yükseltmeniz ve objeyi flaşla aydınlatmanız gerekir.

Flu ve hareketli fotoğraflar çekmek istiyorsanız gece fotoğraf çekme teknikleri;

 • Tripod kullanın.
 • Kadrajınızı ayarlayın ve netliğinizi yapın.
 • Objektifinizde varsa titreşim azaltma özelliğini kapatın. Gece fotoğraf çekim teknikleri arasında en önemlisi bu.
 • Fotoğraf makinenizin pozlandırma modunu manuel olarak değiştirin ve değeri ½, ¼, 1/8 yapın.
 • ISO değerinizi mümkün olduğunca artırın.
 • Diyaframınızı 5,6,8 gibi alan derinliği alacak şekilde ayarlayın.
 • Deneme çekimleri yapın ve uygun ayarlarınızı bulun.
 • Gece fotoğraf çekmek için bol bol pratik yapmanız gerekir.

Hangi Objektifler Kullanılır? – Gece Fotoğrafçılığı

Gece fotoğrafı çekimi sırasında kullanılan objektifler ile klasik çekimlerde kullanılan objektifler arasında büyük bir fark yoktur. Ancak yine de ne kadar çok objektifiniz olursa avantajınız da o kadar yüksek olur. Gece fotoğrafı nasıl çekilir diye merak edenler hangi objektifleri kullanacaklarını da bilmeliler.

Gece fotoğrafı çekim teknikleri sırasında kullanacağınız objektifler genellikle geniş açı zoom objektif olmalıdır. Kullanacağınız objektiflerin kaliteleri ve keskinlikleri de yüksek olmalıdır ki ortaya çıkan noise sorunu en düşük halde olsun. Gece fotoğraf çekimi için şehir planları üzerine çalışmayı düşünüyorsanız; Full Frame için; 14 mm, 17 mm, 20 mm kullanmalısınız. APS-C sensör için ise; 10 mm,12 mm, 15mm ve 18 mm kullanmalısınız.

Gece fotoğraf çekmek sandığınız kadar zor değilmiş, değil mi?

Ayrıca geniş alanları fotoğraflamak ve panoramik etki vermek için geniş açılı objektiflerle dik kadraj çekimleri yapabilirsiniz. Şehir panoramasında gökyüzü oldukça boş kalacağı için kadrajınızı ve fotoğraf makinenizi yatay tutarak çekmek yerine fotoğraf makinenizi dik tutarak 4 – 5 kare gece fotoğraf çekimi yapmanız daha iyi olacaktır.

Dar açılı objektifler ile gece fotoğrafı çekmek istiyorsanız geniş açılı bir görüntü alamayacağınızı bilmelisiniz. Gece fotoğrafı çekimlerinde teleobjektif kullandığınızda deklanşöre basarken sarsıntı oluşabilir ve görüntünüz flu olabilir. DSRL makineler bu titreşimi engelleyebilir. Gece fotoğrafçılığı açısından teleobjektif kullanmanın en büyük avantajı ise çekim alternatifinin fazla olmasıdır. Geniş açıda 2 – 3 kare çekim yapabilirken dar açılı objektiflerde 7 – 8 konuyu çekebilirsiniz.

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30