Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Polar Panorama Nedir?

Küre Şeklinde Fotoğraflar Çekmenin Yöntemleri

Bu yazımızda size oldukça eğlenceli bir teknik olan polar panoramadan bahsedeceğiz. Ama öncesinde polar panorama nedir onu anlatalım. Polar panorama ya da bir diğer ismiyle little planet, bir panorama fotoğrafı Photoshop ile yuvarlayarak küre haline getirme işlemidir. Günümüzde sıklıkla denk geldiğiniz bu tarz fotoğraflar, basit bir teknikle oldukça eğlenceli ve dikkat çekici bir şekilde yapılıyor. Meraklılarına polar panorama nasıl yapılır kısaca anlatacağız.

Bu tekniği uygulamadan önce polar panorama ya da little planet yapmak için elinizde uygun bir fotoğraf olması gerekir. Polar panorama fotoğraf yapmak için, fotoğrafınızı fisheye lens veya geniş açı lens ile çekmiş olmanız yeterlidir. Yani polar panorama ya da little planet yapmak için çektiğiniz fotoğraf 360 derecelik bir görüş açısını göstermelidir.

[widget-8]

Polar Panorama ya da Little Planet Nasıl Yapılır?

Polar panorama nedir sorunuza yanıt verdiğimize göre artık bu tekniği uygulama aşamasına geçebilirsiniz. Polar panorama nasıl yapılır sorusunu en sade ve anlaşılır şekilde açıklamaya çalışacağız.

  • İlk olarak polar panorama ya da little planet yapmak için seçtiğiniz fotoğrafın başlangıç ve bitiş noktasına dikkatli bakmalısınız. Fotoğrafta her iki uç nokta eşit olmalıdır.
  • Sonrasında fotoğrafınızı tam kare olacak şekilde ayarlamalısınız. Bunun içinde İmage- İmage Size sekmesine tıklayarak Constrain Proportions  seçeneğini kaldırıp fotoğrafın kare olmasını sağlayacak bir değer girmelisiniz. Örneğin, polar panorama fotoğraf yapmak için gireceğiniz değer 4000x4000px gibi olmalıdır.
  • Daha sonra, polar panorama ya da little planet yapmak için kareye dönüştürdüğünüz fotoğrafı İmage - İmage Rotation - Flip Canvas Vertical seçeneği ile baş aşağı çevirin.
  • Ve son olarak  little planet fotoğraf yapmak için Filter-Distort-Polar Coordinates sekmesine tıklayın.
  • Sekmeyi tıkladıktan sonra açılan pencerede Rectangular To Polar seçili iken OK’ basın.

Bu şekilde yaparak polar panorama ya da little planet yapmak istediğiniz fotoğrafı küre şekline getirmiş olursunuz.

Polar Panorama Fotoğraflar İçin Photoshop’un Gücünü Kullanın

Photoshop ile polar panorama fotoğraf yapmak oldukça kolay bir yöntemdir. Fotoğraflarınızı istediğiniz şekilde ayarlayıp eğlenceli hale dönüştürebilirsiniz. Ayrıca Photoshop programı ile little planet fotoğraf yapmak için kullanacağınız araçlar arasından fotoğraflarınız için renk düzenlemelerini de yapabilirsiniz. Böylece little planet fotoğraf yapmak istediğiniz görüntülerinizi farklı renk tonlamalarıyla daha farklı gözükmesini sağlayabilirsiniz.

Photoshop programında polar panorama fotoğraf yapmak oldukça kolaydır. Sadece yukarıdaki adımları uygulamanız yeterlidir. İstediğiniz fotoğrafı elde etmek için uygulayacağınız işlem aşamasını sırasıyla takip etmeniz gerekir. Bu şekilde basit ve kolaylıkla fotoğraflarınızı küre haline dönüştürebilirsiniz.

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30