Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Yeni Başlayanlar İçin Tavsiye Edilen 10 Fotoğrafçılık Kitabı ve Dergiler

Mesleğinizin Temellerini Atacağınız Tüm Sorularınıza Yanıt Verecek Bilgiler Bu Kitaplarda!

Son yıllarda fotoğrafçılık, iyi bir kamerası ya da fotoğraf makinesi olan herkes tarafından hobi ve meslek edinilmeye başlandı. Peki, fotoğrafçılığa başlarken neleri bilmek ya da okumak gerekiyor, biliyor muyuz? Fotoğrafçılığı meslek edinmek ya da sadece hobi amaçlı güzel fotoğraflar çekmek için her fotoğrafçının başucunda olması gereken kitaplar var. Fotoğrafçılık kursunu destekleyecek, derslerde öğrendiklerinizi pekiştirecek tavsiye edilen fotoğrafçılık kitapları ve fotoğrafçılık dergilerini sizin için listeledik:

1.Dijital Fotoğrafçılık Hakkında Her Şey

Digital SLR Photography dergisi tarafından çıkarılan ve yeni başlayanlar için fotoğrafçılık kitapları önerimizin ilki olan Dijital Fotoğrafçılık Hakkında Her Şey’de, dijital fotoğrafçılığa dair tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz. Özellikle amatör fotoğrafçıların elinden düşürmeyeceği fotoğrafçılık kitabının içinde; makine, temel bilgiler, kompozisyon, manzara ve doğa, portre, makro, siyah beyaz başlıklarını bulabilirsiniz.

Dijital Fotoğrafçılık Hakkında Her Şey kitabını okuduğunuzda muhteşem manzara fotoğrafları çekmeniz, yaratıcı portreler oluşturmanız daha kolay olacak, fark edeceksiniz.

2.A’dan Z’ye Fotoğraf

Özer Kanburoğlu tarafından yazılan A’dan Z’ye Fotoğraf, fotoğrafçılık kitapları arasından bir diğer tavsiyemiz olacak. Fotoğraf makinelerinin çalışma mantığından diyafram ve pozlamaya, ışık ve kompozisyondan objektif türlerine kadar fotoğrafçılık hakkında merak edilenleri ayrıntılarıyla anlatan bu kitapta uzun pozlama ve gece çekimleri dahil farklı teknikleri de bulabilirsiniz. 480 sayfalık A’dan Z’ye Fotoğraf, başucu kitaplarınızdan biri olacak.

3.Dijital Fotoğrafçının El Kitabı

Amerikalı fotoğrafçı Scott Kelby’nin 4 ciltten oluşan kitap serisi, fotoğrafçılık hakkında kısa ve öz bilgiler veren ve kolay okunan bir kitaptır. Fotoğrafçılık kitabı olarak yanı başınızdan ayırmayacağınız kitapta fotoğraf makinesini detaylı bir şekilde tanıyıp tüm temel fotoğraf tekniklerini öğrenebilirsiniz.

Net fotoğraflar için ipuçları, çiçek fotoğrafı çekimi, düğün fotoğrafı çekimi, manzara, spor ve portre fotoğrafçılığı gibi dallarda uzmanlaşmak için gerekli teknikleri anlatmaktadır.

4.Dijital Fotoğrafa Dair 101 Temel İpucu

Michael Freeman tarafından yazılan Dijital Fotoğrafa Dair 101 Temel İpucu kitabı da fotoğrafçılık ile ilgi kitaplar arasında önerdiğimiz kitaplardan biri. Kamerayı nasıl tutmanız gerektiğinden farklı açı kullanmaya kadar çeşitli konuları içeren kitapta, pratik ve faydalı bilgiler bulabilirsiniz.

Kompakt fotoğraf makinesi kullananlar, hevesli amatörler hatta profesyoneller dahi bu kitapta işlerine yarayacak ipuçlarını bulabilirler. Özellikle bir fotoğrafın çok farklı açılardan çekilmiş diğer örneklerini de barındırması en büyük avantajı.

5.Fotoğrafın Kısa Tarihçesi

Fotoğrafçılık kitapları tavsiyesi isteyenler için bir diğer önerimiz de Walter Benjamin tarafından yazılan Fotoğrafın Kısa Tarihçesi adlı kitaptır. Fotoğrafın ortaya çıkışından başlayan, ilk fotoğrafları ve çekim tekniklerini inceleyen kitapta amatör fotoğrafçılar için ilgi çekici bilgiler yer almaktadır.

Fotoğraf sanatının ne kadar önemli olduğunu fark etmemizi sağlayan bu fotoğrafçılık kitabı, her fotoğrafçının kitaplığında mutlaka yer almalıdır.

6.Fotoğraf Üzerine

Fotoğrafçılık kitapları listemizdeki Fotoğraf Üzerine, son 140 yılda fotoğrafın dünyayı görme şeklimizi nasıl değiştirdiğinin iyi bir analizini yapıyor. Amatör fotoğrafçıların merakla okuyacağı ancak derin dilinden dolayı biraz zorlanabilecekleri kitapta fotoğrafın gelecekte medyada nasıl şekil bulacağı, görmek eyleminin nasıl şekil değiştireceği de anlatılıyor. Fotoğrafa merak salan herkesin incelemesi gereken bir kitap.

7.Fotoğrafçının El Kitabı

NTV Yayınlarından çıkan Fotoğrafçılığın El Kitabı, fotoğrafçılık kitapları arasında en çok okunanlardan biri.

Doğru ekipman kullanımını, kompozisyon tekniklerini, akıllı telefonlarla çekim yapmayı, yazılımlarla fotoğrafları düzenlemeyi öğreten bu fotoğrafçılık kitabı, fotoğraf meraklıları için gerçek bir altın madeni.

8.Fotoğraf Teknik Okumaları

Faruk Akbaş ve Emre İkizler tarafından yazılan Fotoğraf Teknik okumaları fotoğrafa yeni başlayan veya fotoğrafçılığını geliştirmek için pratik bilgiler arayan herkese tavsiye edilebilecek fotoğrafçılık kitapları arasından biridir.

Kitapta fotoğrafa nasıl bakılması gerektiği ve fotoğrafların teknik açıdan nasıl inceleneceği üzerine faydalı bilgiler yer almaktadır.

9.Fotoğrafın Yapısal Öğeleri ve Fotoğraf Sanatında Kompozisyon

Türkiye’nin en iyi fotoğrafçılarından biri olan Sabit Kalfagil’in yazdığı ve yeni başlayanlar için fotoğrafçılık kitapları önerilerimizden olan kitapta fotoğrafın temel öğesi kompozisyona dair her şeyi bulabilirsiniz.

Kült kitaplar haline gelen eserde bilinen anlamda kompozisyonun ABC’si yer almaktadır. Makinesine hakim olmak ve şahane fotoğraflar ortaya çıkarmak isteyenlerin mutlaka edinmesi gereken fotoğrafçılık kitapları arasındadır.

10.İnsansız Anı Olmaz

Fotoğrafçılık ile ilgili önereceğimiz son kitap Ara Güler tarafından yazılan İnsansız Anı Olmaz adlı kitaptır.

Fotoğraf nereden geliyor, nereye gidiyor, fotoğrafçı nasıl davranmalıdır? Portre fotoğrafları nasıl çekilir? Fotoğrafçı rahatsız etmeden nasıl çeker? gibi soruların yanıtları bu kitaptadır.

Digital SLR Photography Dergisi

Türkiye’nin en çok satan fotoğrafçılık dergilerinden olan Digital SLR Photography, içerisinde yer alan detaylı fotoğraf teknikleri anlatımı, uzman araştırmaları, her ay çok sayıda ilginç fotoğraf fikri ve projesinin yanı sıra Photoshop dersleriyle de her alandan fotoğrafçının ilgisini çekmeyi başarmıştır.

Halen yayımlanmaya devam eden fotoğrafçılık dergisi tüm amatörlerin takip etmesi gereken kaynaklardandır.

Türk Nikon Dergi

2012 yılında yayın hayatına başlayan ve birinci sayısını Ocak 2012’de çıkaran fotoğrafçılık dergisi, aylık ve ücretsiz olarak dijital ortamda okuyabileceğiniz bir dergidir. Türk Nikon web sitesinden temin edebileceğiniz dergide; yeni fotoğraf makineleri, çekim teknikleri, fotoğraf terimleri ve etkinlik duyuruları yer almaktadır. Online olarak takip edebilir ve fotoğrafçılığınızı geliştirebilirsiniz.

Ayrıca IFSAK’ın yayınladığı dergiler, Fototim ve Photoline gibi dergiler de okuyabileceğiniz fotoğraf dergisi seçenekleri arasında gösterilebilir. Fotoğrafçılığa yeni başlar için kitaplar ve dergiler önerileri sayesinde amatörlükten profesyonelliğe geçişiniz daha hızlı ve bilinçli olacaktır. … Yerli ve yabancı fotoğraf üstatları tarafından yazılan fotoğrafçılık kitapları ve fotoğraf çekmeye yeni başlayanlar için kurs eğitmenleri ve akademisyenler tarafından da önerilmektedir. Fotoğrafın tekniğine hâkim olmadan çekim yapmak bilinçli olmayacağı için herkesin mutlaka fotoğrafçılıkla ilgili kitapları okuması gerekir. Fotoğraf eğitimi alırken de kullanacağınız bu kaynakları mutlaka kütüphanenizde bulundurun.

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30