Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Lise Fotoğraf Yarışmaları

En Güzel Kareyi Çekene Kadar Durmuyoruz! 

Sanatsever ve fotoğraf çekmeye ilgisi olan geleceğini bu alanda şekillendirmek isteyen lise öğrencilerinin, sanatın içinde ve bireysel yeteneklerini ortaya çıkarabildiği ve eğlenceli bir alan olan fotoğrafçılık, yarışmalar ile birlikte daha ilgi çekici ve merak uyandırıcı hale gelmektedir. Lise fotoğraf yarışmaları düşünüldüğünde genel olarak amacının; öğrencilerin sanatsal ve kültürel aktivitelerde yer edinebilmesi ve çektiği fotoğraflar ile yeteneklerini tanıtabilmesi için yapıldığını söyleyebiliriz.

Yazımızın devamında lise fotoğraf yarışmaları tarihlerini takip eden öğrenciler ve yarışmaya katılmadan önce bilgi edinmek isteyenler için bilgiler verdik. Yazımızın devamını okuyarak lise fotoğraf yarışmaları ile ilgili fikir sahibi olabilirsiniz.

Lise Fotoğraf Yarışmaları Nasıl Yapılır?

Lise fotoğraf yarışmaları; sanatı destekleyen ve öğrencilerin yeteneklerine değer veren liseler tarafından eğitim – öğretim yılı içerisinde düzenledikleri etkinliklerden biridir. Lise fotoğraf yarışmaları genellikle ödüllü olarak yapılır. Ödüller yarışmanın süresine verilen konuya ve kriterlere göre değişiklik gösterir. Kazanan ilk üç öğrenci birincilik, ikincilik ve üçüncülük için ayrı olarak belirlenmiş ödülü almaya hak kazanır. Öğrenciler yeteneklerini gösterdikleri yarışmaların sonunda ödül aldıkları için hem bu kazancı taçlandırmış olur hem de kendilerine olan güveni artar. 

Lise fotoğraf yarışması yalnızca ödül için değil öğrencilerin yeteneklerini gösterirken sosyalleştiği ve deneyim kazandığı bir yarışma haline gelir. Lise çağındaki öğrenciler genç yaşlarında böyle bir deneyim kazanarak ilerleyen yaşlarında üniversite hayatı ya da iş hayatlarında anlatabilecekleri bir hikâyeye ve tecrübeye sahip olurlar.  Bu sebeple ödül alamayan öğrenciler ödülden ziyade kendilerine katacakları bu tecrübeyi düşünerek hareket etmelidirler.  Öğrenciler lise fotoğraf yarışmaları sayesinde kendilerini geliştirmek için fotoğrafçılık ile ilgili bilgi birikimini artırır ve diğer fotoğrafçıların yaptığı çalışmaları analiz etme fırsatı bulur. Bu noktada lise fotoğraf yarışmaları için öğrencilerin bilgi ve deneyim kazandığı bir aktivite olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Lise Fotoğraf Yarışmasına Katılma Şartları Nelerdir?

Lise fotoğraf yarışması için öncelikle her lisenin belirlediği kriterlerin ve fotoğraf konularının değiştiğini söyleyebiliriz. Bazı liseler serbest konulu fotoğraf yarışması yaparken bazı liseler ise belirlenen bir konu ya da hikâye üzerinden fotoğraf istemektedir. Lise fotoğraf yarışmaları için bu noktada belli bir konu verilmiş fotoğraf yarışmasına katılmak isteyen öğrencilerin öncelikle konuyu en iyi şekilde analiz etmesi gerektiğini söylemek yanlış olmaz. Konu iyi bir şekilde analiz edildikten sonra ise daha önce çekilmiş fotoğraflara bakarak konuyu yaratıcı bir şekilde farklı bir bakış açısından ele alarak fotoğrafta yansıtmalıdır. 

Liselerin genel olarak belirlediği fotoğraf temalarından; kent manzaraları, eski şehirler, mimari yapılar, cadde ve sokaklar, pazarlar, kutsal alanlar, sular, yakın plan/ makro, siluet, kapılar ve pencereler, gülümseten fotoğraflar, mevsim İstanbul, göç, hayatın enerjisi, keşfet, ters ışık, alın teri, şehir heykelleri, kalabalıklar, şehir ve çiçekler gibi konular öğrenciler tarafından çekilmesi istenen ve fotoğrafçılık yarışması için istenen konulardır. Bunun yanında fotoğrafta istenen duygular ise genellikle;  öfke, sıkıntı, kızgınlık, umutsuzluk, hayal kırıklığı, üzüntü, sakinlik, huzur, şefkat, dostluk, sevgi, kaygı, çaresizlik gibi duygulardır. 

Fotoğrafta beklenen kompozisyon kuralları ise; çerçeveleme, ilgi merkezi, altın kesim, belirginlik, yalınlık, derinlik, perspektif, net alan derinliği, boyutlar, form, biçim, ritim, dinamizm, renk, kontrast gibi konulardır. 

Hangi Liseler Fotoğraf Yarışması Düzenliyor?

Türkiye’de neredeyse tüm liseler farklı alanlarda ve konularda fotoğraf yarışmaları düzenlemektedir. Lise fotoğraf yarışmaları İstanbul olarak yalnızca İstanbul’daki liseler için soranlara ise yine aynı şekilde anadolu ve meslek liselerinin tümünde farklı tarihlerde ve konularda lise fotoğraf yarışmalarının yapıldığını söyleyebiliriz.  Yine de sıklıkla fotoğraf yarışması yapan liselerden bahsetmek gerekirse:

  • İstanbul Kadıköy Anadolu Lisesi
  • Beşiktaş Anadolu Lisesi
  • Atatürk Anadolu Lisesi
  • Nişantaşı Anadolu Lisesi
  • Kurtuluş Anadolu Lisesi
  • Pera Lisesi

Gibi liseleri sıralayabiliriz. Eğer İstanbul’da yaşayan bir lise öğrencisiyseniz bahsi geçen liselerin ve bulunduğunuz lisenin fotoğraf yarışmalarını takip edebilir ve ilgi alanınıza en yakın olan fotoğraf yarışmasına katılarak yeteneklerinizi gösterebilirsiniz. 

Lise Fotoğraf Yarışmaları İle Yeteneklerinizi Açığa Çıkarın!

Lise fotoğraf yarışmalarında derece almak istiyorsanız öncelikle fotoğraf yarışmasında verilen konuyu en iyi şekilde analiz etmeli ve konuyu kavramak için araştırma yapmalısınız. Araştırmalarınız ve analizleriniz fotoğrafı çekmek için yeterli olduğu zaman diğer fotoğrafçıların fotoğraflarını incelemeli ve özgün bir fikir bulmalısınız.  

Fotoğraflarınızı çekerken özgünlüğünüzü olabildiğince korumalı fakat yarışma kurallı dışında hareket etmemelisiniz. Aksi takdirde çıkardığınız fotoğraf ne kadar iyi olsa da yarışmaya uygun olmak zorundadır. Bu kurala dikkat ederek fotoğraflarınızı ortaya çıkarmalı ve yarışma için hazır olmalısınız.

Lise fotoğraf yarışmaları ile geleceğinizi şekillendirmek için güzel bir adım atabilirsiniz. Siz de yeteneklerinizi göstermek ve hedeflerinize ulaşmak istiyorsanız fotoğraf yarışmasına en iyi şekilde hazırlanmalı ve Foto Life Akademi’nin lise fotoğraf yarışması duyurularını takip etmelisiniz!

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30