Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Fotoğrafçıların Yaptığı En Büyük Hatalar

Fotoğrafçı Hataları Neler? Siz Bu Hataları Yapıyor Musunuz?

Fotoğrafçılar da her meslekte olduğu gibi bazı yanlışlara düşebiliyorlar. İstemli ya da istemsiz yapılan bu yanlışlar fotoğrafçının zamanından ve emeğinden çalıyor. Fotoğrafçıların yaptığı en büyük hatalar eğitimsizlik ve deneyimsizlikten kaynaklanabiliyor. Özellikle fotoğrafçılık eğitimi alanlar ya da mesleğe yeni başlayanlar çekim sırasında ve makine kullanımında hatalar yapıyor.

Hatasız fotoğraflar çekmek ya da yaptığı hataların farkına varmak isteyen fotoğraf tutkunlarına yol göstermek için bazı önerilerde bulunmak istiyoruz. Siz de fotoğraflarınızın kusursuz olmasını istiyorsanız önerilerimize kulak vererek kendinizi geliştirebilirsiniz. Evet, fotoğrafçı hatasız olmaz ancak iyi fotoğraflar da hatalarla dolu olmaz. Fotoğrafçıların yaptığı hatalar listemize gelecek olursak:

1.Yanlış ışıkta flaş kullanımı

Profesyonel fotoğrafçı flaş kullanmayı azaltmış olan kişidir. Ancak fotoğraf çekmeye yeni başlayan ve ışık kaynaklarını tam olarak çözmemiş olan kişiler yanlış ışıkta flaş kullanarak fotoğrafta patlamalara neden olabiliyorlar. Fotoğrafçı hataları arasında yer alan bu durumu aşmak için enstantane ayarları ile flaş şiddeti unsurlarının doğru ayarlanması gerekiyor. Işığı nasıl kullanacaklarını bilmeyenlerinse eğitim almaları şart.

2.Ufuk çizgisini kaydırmak

Fotoğrafçıların yaptığı en büyük hatalar arasında ufuk çizgisini kaydırmak da yer alır. Yanlış ufuk çizgisi hem kompozisyonu hem de görüntüyü bozduğu için dikkat edilmesi gereken bir konudur. Ufuk çizgisini doğru şekilde ayarlayamamak fotoğrafçıların yapığı önemli hatalardan biridir. Gerekirse bu konu hakkında da eğitim alınmalıdır. Temel eğitim almadan fotoğraf çekenler, bu hataları sıklıkla yapacaklardır.

3.Gereksiz ekipman almak

Fotoğrafçıların yaptığı hatalar arasında ihtiyaçları olmadıkları halde ekipman almaları da yer alır. Birden fazla tripod, çanta, objektif, lens ve diğer malzemelerden sürekli alan fotoğrafçıların kendilerine dur demeleri gerekir. Her yeni çıkan ekipmanı ve makineyi almak fotoğrafçıların yaptığı en büyük hatalar arasındadır. İyi olduğunu düşünerek aldığınız pek çok ekipmanı bir kez dahi kullanmayabilirsiniz. Bu nedenle ihtiyacınız olan ekipmanları almaya dikkat edin.

4.Aşırı lens almak

Lens bağımlılığı fotoğrafçı hataları listesinde önemli bir yerdedir. Fotoğrafçılar kullanışlı lenslerden çok lens sayısına önem verirler. Yeni çıkan her lensi almak onlara mantıklı görünür. Ancak fotoğrafçı uzmanlık alanına göre lens seçimi yapmalı ve kaliteli olan lensleri almalıdır.

5.Odak noktalarını düzgün kullanmamak

Fotoğrafçıların yaptığı hatalar içinde odak noktasını doğru kullanamamak da var. Eğer odaklama yapmayı bilmiyorsanız ya eğitim almalı ya da dijital makinelerinizin otomatik odaklama sistemini kullanmalısınız. Odak noktasını doğru belirleyemediğinizde başarısız bir kompozisyon oluşturursunuz.

6.Enstantane ayarlarına dikkat etmemek

Enstantane, deklanşöre bastığımızda optik algılayıcıya ne kadar süre ile ışık düşeceğini hesaplıyor ve fotoğrafımızda konunun hareketini belirliyor. Sabit ve hareketli nesneler için doğru enstantane ayarını her fotoğrafçı yapamıyor. Yanlış görüntü oluşmasına neden olan bu durum fotoğrafçıların yaptığı en büyük hatalar arasında yer alıyor. Daha önce de dediğimiz gibi temel fotoğrafçılık bilgisi olmayanlar enstantane hatalarını sıklıkla yapıyor.

7.Temizliği ihmal etmek

Fotoğrafçılar lenslerini her zaman temiz tuttuklarını zannederler. Ancak çoğu lenslerini temizlemezler. Çekim yapmadan önce lenslerin ve kullanılacak diğer ekipmanların temizlenmesi gerekir. Görüntü kalitesi ve netliği için bunu alışkanlık haline getirmek çok önemlidir. Fotoğrafçıların yaptığı hatalar arasında ekipman temizliğini ihmal etmek de yer almaktadır.

8.Doğa hakkında bilgi sahibi olmamak

Fotoğrafçı hataları arasında yer alan bu durumda kişiler doğanın dinamizmini göz ardı edebiliyorlar. Hangi saatlerde nasıl bir ışık ortamı sağlanır, hangi havada çekim yapılır, yağmurlu hava için kullanılan lensler nelerdir, ormanda fotoğraf nasıl çekilir, hangi renkler insanda hangi duyguları uyandırır bilmiyorlar. Fotoğrafçının bu nedenle dış dünyaya açılması ve ilk olarak iyi bir gözlemci olması gerekiyor. Deklanşöre ne zaman basacağını bilmeyen fotoğrafçı iyi kareler yakalayamıyor maalesef.

Fotoğrafçıların yaptığı en büyük hatalar listemizden kendi hatalarınızı belirleyebilir ve bunları düzeltebilirsiniz. Mükemmel ve hatasız, profesyonel fotoğraflar çekmek istiyorsanız kendinizi geliştirmeniz ve değiştirmeniz gerektiğini unutmayın. Fotoğrafçıların yaptığı hatalar ve yanlışlardan ders çıkarın...

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30