Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Üniversite Fotoğraf Yarışmaları

Tutkumuzun Peşinden Gidiyoruz! Üniversite Fotoğraf Yarışmalarına Katılmanın Faydaları Neler?

Fotoğraf tutkunu ve hayatına bu alanda yön vermek isteyen fotoğraf sever üniversite öğrencilerinin, sanatla iç içe ve bireysel yeteneklerini ortaya çıkarabildiği bir alan olan fotoğrafçılık, yarışmalar ile birlikte daha eğlenceli ve ilgi çekici hale gelmektedir. Üniversite fotoğraf yarışmaları genel olarak amacı; öğrencilerin sanatsal ve kültürel aktivitelerde yer edinebilmesi ve çektiği fotoğraflar ile yeteneklerini tanıtabilmesidir. 

Eğer siz de üniversite fotoğraf yarışmaları tarihlerini takip ediyor ve yarışmaya katılmadan önce bilgi edinmek istiyorsanız yazımızın devamını okuyarak üniversite fotoğraf yarışmaları ile ilgili fikir sahibi olabilirsiniz.

Üniversite Fotoğraf Yarışmaları Nasıl Yapılır?

Üniversite fotoğraf yarışmaları; Türkiye’nin özellikle sanatı destekleyen üniversiteleri tarafından eğitim – öğretim yılı içerisinde düzenledikleri etkinliklerden biridir. Üniversite fotoğraf yarışmaları genellikle ödüllü olarak yapılır. Kazanan ilk üç öğrenci birincilik, ikincilik ve üçüncülük için ayrı olarak belirlenmiş ödülü almaya hak kazanır. Öğrenciler yeteneklerini sergiledikleri yarışmaların sonunda ödül aldıkları için hem bu kazancı taçlandırmış olur hem de kendilerine olan güveni artar. 

Üniversite fotoğraf yarışması yalnızca ödül için değil öğrencilerin yeteneklerini gösterirken sosyalleştiği ve deneyim kazandığı bir yarışma haline gelir. Bu sebeple ödül alamayan öğrenciler kendilerini geliştirmek için fotoğrafçılık ile ilgili bilgi birikimini artırır ve diğer fotoğrafçıların yaptığı çalışmaları analiz etme fırsatı bulur. Bu noktada üniversite fotoğraf yarışmaları için öğrencilerin bilgi ve deneyim kazandığı bir aktivite olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Üniversite Fotoğraf Yarışmasına Katılma Şartları Nelerdir?

Üniversite fotoğraf yarışması için öncelikle her üniversitenin belirlediği kriterlerin farklı olduğunu söyleyebiliriz. Bazı üniversiteler serbest konulu fotoğraf yarışması yaparken bazı üniversiteler ise belirlenen bir konu ya da hikâye üzerinden fotoğraf istemektedir. Bu noktada belli bir konu verilmiş fotoğraf yarışmasına katılmak isteyen öğrencilerin öncelikle konuyu en iyi şekilde analiz etmesi gerekmektedir. Sonrasında daha önce çekilmiş fotoğraflara bakarak konuyu yaratıcı bir şekilde farklı bir bakış açısından ele alarak fotoğrafta yansıtmalıdır. 

Üniversitelerin genel olarak belirlediği fotoğraf temalarından; kent manzaraları, eski şehirler, mimari yapılar, cadde ve sokaklar, pazarlar, kutsal alanlar, sular, yakın plan/ makro, siluet, kapılar ve pencereler, gülümseten fotoğraflar, mevsim İstanbul, göç, hayatın enerjisi, keşfet, ters ışık, alın teri, şehir heykelleri, kalabalıklar, şehir ve çiçekler gibi konular öğrenciler tarafından çekilmesi istenen ve fotoğrafçılık yarışması için istenen konulardır. Bunun yanında fotoğrafta istenen duygular ise genellikle;  öfke, sıkıntı, kızgınlık, umutsuzluk, hayal kırıklığı, üzüntü, sakinlik, huzur, şefkat, dostluk, sevgi, kaygı, çaresizlik gibi duygulardır. 

Fotoğrafta beklenen kompozisyon kuralları ise; çerçeveleme, ilgi merkezi, altın kesim, belirginlik, yalınlık, derinlik, perspektif, net alan derinliği, boyutlar, form, biçim, ritim, dinamizm, renk, kontrast gibi konulardır. 

Hangi Üniversiteler Fotoğraf Yarışması Düzenliyor?

Türkiye’de neredeyse tüm üniversiteler farklı alanlarda ve konularda fotoğraf yarışmaları düzenlemektedir. Üniversite fotoğraf yarışmaları İstanbul olarak yalnızca İstanbul’daki üniversiteler için soranlara ise yine aynı şekilde vakıf ve devlet üniversitelerinin tümünde farklı tarihlerde ve konularda üniversite fotoğraf yarışmalarının yapıldığını söyleyebiliriz.  Yine de sıklıkla fotoğraf yapan üniversitelerden bahsetmek gerekirse:

  • Marmara Üniversitesi
  • Medipol Üniversitesi 
  • İstanbul Kent Üniversitesi
  • İstanbul Kültür Üniversitesi
  • İstanbul Gedik Üniversitesi
  • Bilgi Üniversitesi

Gibi üniversiteleri sıralayabiliriz. Eğer İstanbul’da yaşayan bir üniversite öğrencisiyseniz bahsi geçen üniversitelerin fotoğraf yarışmalarını takip edebilir ve ilgi alanınıza en yakın olan fotoğraf yarışmasına katılarak yeteneklerinizi gösterebilirsiniz. 

Üniversite Fotoğraf Yarışmaları İle Yeteneklerinizi Gösterin! 

Üniversite fotoğraf yarışmalarında derece almak istiyorsanız öncelikle fotoğraf yarışmasında verilen konuyu en iyi şekilde analiz etmeli ve konuyu kavramak için araştırma yapmalısınız. Araştırmalarınız ve analizleriniz fotoğrafı çekmek için yeterli hissettirdiği an fotoğrafları çekmeye başlamalı ve fotoğrafı konuya en uygun şekli ile düzenlemelisiniz.  

Fotoğraflarınızı çekerken özgünlüğünüzü olabildiğince korumalı fakat yarışma kurallı dışında hareket etmemelisiniz. Aksi takdirde çıkardığınız fotoğraf ne kadar iyi olsa da yarışmaya uygun olmak zorundadır. Bu kurala dikkat ederek fotoğraflarınızı ortaya çıkarmalı ve yarışma için hazır olmalısınız.

Üniversite fotoğraf yarışmaları ile kariyerinizi şekillendirmek için güzel bir adım atabilirsiniz. Siz de yeteneklerinizi göstermek ve hedeflerinize ulaşmak istiyorsanız fotoğraf yarışmasına en iyi şekilde hazırlanmalısınız!

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30