Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Başlangıç İçin Fotoğraf Makinesi Önerileri

Bu Önerilerle Nereden Başlayacağınızı Bilin!

Fotoğrafçılığa yeni başlayanlar için fotoğraf makinesi seçmek en zor işlerden biridir. Henüz alana dair yeterince bilginiz ve uzmanlığınız yoktur, buna karşılık hep yanınızda olacak makinenizi daha işin başındayken seçmeniz gerekir. Bu nedenle başlangıç fotoğraf makinesi seçerken bu makineyi ileride yüksek olasılıkla değiştireceğinizi bilerek bir seçim yapmalısınız. Yine de bu kalitesiz bir makine seçmeniz gerektiği anlamına gelmez.

Seçeceğiniz başlangıç seviyesi fotoğraf makinesi her şeyden önce uygun gerçek bir fiyat performansı ürünü olmalıdır. İleride değiştirdiğinizde harcadığınız parayı çok yüksek bulmamalı, buna karşılık işinizi de görebilecek bir şey seçmelisiniz.

Yine de ucuz bir DSLR veya aynasız fotoğraf makinesinin yeterince iyi olmayacağından endişelenmeyin. Söz konusu DSLR bir başlangıç fotoğraf makinesi olduğunda emin olun hepsi akıllı telefonlardan veya bas-çek fotoğraf makinelerinden çok daha gelişmiştir. Yapabileceklerine şaşıracaksınız. İşte yeni başlayanlar için fotoğraf makinesi önerilerimize başlıyoruz…

Yeni Başlayanların En Çok Tercih Ettiği 5 Fotoğraf Makinesi

Fotoğraf çekmeye yeni başlayanlar için makine seçerken nelere dikkat etmeleri gerektiğinden yukarıda kısaca bahsettik. Ancak burada asıl konumuz bu değil! Aşağıda da sizler için başlangıç fotoğraf makinesi listemizi aktardık. Kendinizi geliştirmek veya hobi amaçlı fotoğraf makinesi olarak bu makinelerin sizi yarı yolda bırakmayacağından emin olabilirsiniz.

  • Canon EOS Rebel SL3 / EOIS 250D / EOS 200D Mark II

Kabul ediyoruz; başlangıç fotoğraf makinesi dediğimizde Canon EOS Rebel SL3, satın alabileceğiniz en ucuz DSLR makinelerden değil. Ancak daha iyi sonuçlar elde etmek isteyenler için biraz fazla para ödemeye değecek bir makine. EOS Rebel SL3; tam eklemli dokunmatik ekran ve Canon'un hızlı Dual Pixel özelliği sayesinde 24,1 MP çözünürlük ve mükemmel Canlı Görünüm çekimi ile Canon'un sınıfının en iyisi APS-C sensörüne sahip. Aslında, bunun ekranla çekim yapmanın vizörü kullanmaya tamamen tercih edildiği tek DSLR'lerden biri olduğunu söyleyebiliriz.

Canon ayrıca, muhtemelen görebileceğiniz en küçük DSLR gövdesine sarılmış 4K video olanağı da sunuyor. Özellikle video çekimi istiyorsanız SL3’ün aynasız muadillerinden daha iyi bir iş çıkardığını belirtelim…

  • Fujifilm X-T200

Fujifilm X-T200 hafif ve kompakt ancak eski tarz bir 35mm SLR film kamerası gibi görünüyor ve hissettiriyor. Hepsinden iyisi, X-T200, çoğu rakibin iki katı çözünürlüğe ve videoya mükemmel şekilde uyan 1:6 en boy oranına ve 3,5 inç değişken açılı dokunmatik ekrana sahip.

Ayrıca elektronik bir vizörü de bulunan makine 4K videoların yanı sıra 24 megapiksel fotoğraflar da çekebilir. 15-45mm kit lensi elektrikle çalışır, başlangıç fotoğraf makinesi için tüm bunlar biraz fazla gözükebilir, ancak gerçekten kompakttır ve çoğu kit lensinden çok daha geniş bir görüş açısı sunar, bu da onu iç mekan çekimleri ve büyük yerler için ideal kılar.

  • Nikon D3500

DSLR'lerin karmaşık olmasından endişe ediyorsanız, endişelenmeyin. Nikon D3500, arka LCD ekran aracılığıyla fotoğrafçılık ve kamera ayarları için tamamen etkileşimli bir yardımcı görevi gören mükemmel bir "Kılavuz" çekim moduna sahip. Bu da fotoğraf çekmeye yeni başlayanlar için fotoğraf makinesi yardımını en üst düzeye çıkarıyor. Ancak Nikon’un diğer modellerine göre biraz daha ucuz olması gelişmiş bazı özelliklerden feragat ettiği anlamına da geliyor. Örneğin, diğer tüm Nikon DSLR serilerinde olduğu gibi, kamera işlevlerini tercihlerinize göre uyarlamak için Özel Ayarlar menüsü yoktur. 

Genel olarak, Nikon D3500'ün görüntü kalitesi ve performansı fiyatına göre son derece iyi ve 5 fps'lik seri çekim hızı başlangıç seviyesi fotoğraf makinesi olarak öne çıkmasını sağlıyor.

  • Sony ZV-E10

Hem video hem de fotoğrafçılığa ilginiz varsa yeni Sony ZV-E10 özel bir vlog olarak kamerası mükemmeldir. Elektronik vizörden yoksun olarak fotoğraf tarafında biraz eksik kalsa da 4K video ve tam değişken açılı ekran dahil olmak üzere video özellikleriyle ekstra avantajlar sunuyor. Bu da onu farklı amaçlar için de kullanabileceğiniz başlangıç seviyesi fotoğraf makinesi listesinin alternatif seçeneklerinden biri haline getiriyor.

  • Nikon Z FC

Görüntü itibariyle başlangıç fotoğraf makinesi listemizin en havalı makinelerinden biri olan Nikon Z fc, retro tarz aynasız bir makine ve kullanması gerçekten son derece keyifli. Nikon Z50 ile aynı APS-C sensörü ve işlemciyi kullanan makinenin özellikleri de Z50’ye benzer, fakat yerleşik flaş gibi bazı özelliklerin de tıraşlandığını ifade edelim. Başlangıç seviye fotoğraf makineleri arasındaki diğer ürünlere kıyasla biraz pahalı da olsa fotoğrafçılık yeteneklerinizi profesyonel düzeye taşımanız açısından sizi düşündürebilir.

Makinenizi Tanımanız Modelinden Daha Önemli!

Yeni başlayanlar için fotoğraf makinesi çoğu zaman fotoğraf sanatının arkasındaki bilgi birikimi ve tekniğin önüne geçer. Halbuki her ne kadar fotoğraf makinesi önemli olsa da önemli olan makinenizi nasıl kullandığınızdır. Etkileyici fotoğrafların sırrı fotoğraf makinesi veya lensler değil, fotoğrafçıdır!

Eğer başlangıç fotoğraf makinesi için seçiminizi yaptıysanız şimdi kendinizi geliştirmeye ne dersiniz? Foto Life Akademi’de uygulamalı fotoğrafçılık kursları ile öğrencilerimizin ekipmanlarını tanımalarını sağlıyor, farklı durumlarda makinelerini nasıl ayarlamaları gerektiğini bol pratikle öğretiyoruz!

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30